اخبار
کاراندیش روز خبرنگار را یادآور راست قامتان و آزادگان عرصه سخن و آگاهی بخشی دانست
علی اصغر کاراندیش مروستی معاون حقوقی، امور مجلس و استانهای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، روز جمعه به مناسبت روز خبرنگار پیام تبریک فرستاد و این روز را یادآور راست قامتان و آزادگان عرصه سخن و آگاهی بخشی دانست.
۱۷ اَمرداد ۱۳۹۹ - ۱۳:۵۴
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خبر داد: خبرنگاران بیمه کرونا می‌شوند
سید عباس صالحی در جدیدترین توئیت خود از بیمه کرونای خبرنگاران خبر داد و نوشت: صندوق هنر تا دو هفته دیگر بیمه کرونای خبرنگاران را اجرایی می‌کند.
۱۷ اَمرداد ۱۳۹۹ - ۱۰:۲۱
صالحی به مناسبت روز خبرنگار در بازدید از روزنامه جام‌جم مطرح کرد: رسانه‌های مکتوب نیازمند پیوند با رسانه‌های دیجیتال هستند
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در حاشیه بازدید از روزنامه جام‌جم گفت: روزنامه جام‌جم در عمر ۲۰ساله خود هم وزین و محترم و هم با مقبولیت و گستره مخاطب بالا بوده است. بیست سال زمان کمی نیست اما در عین حال عمر جوانانه است و نقطه جوانی جام‌جم هم در همین ۲۰سال است و حتما شاهد روزهای بهتری برای این روزنامه خواهیم بود مخصوصا که نفس روح‌الله رجایی جان تازه‌ای به جام‌جم داد.
۱۵ اَمرداد ۱۳۹۹ - ۲۰:۳۰
اولین دوره مسابقات ورزش‌های الکترونیک در رشته FIFA 20
دور مقدماتی اولین دوره مسابقات ورزش‌های الکترونیک آپارات گیم در رشته FIFA 20 با همکاری مشترک آپارت گیم و بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای در هفته پایانی مرداد ماه برگزار می‌شود.
۱۵ اَمرداد ۱۳۹۹ - ۱۳:۴۲
تقدیر معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از خبرنگاران، روزنامه نگاران و نویسندگان
لادن حیدری معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از خبرنگاران به عنوان قلب تپنده اطلاع رسانی یاد کرد.
۱۵ اَمرداد ۱۳۹۹ - ۹:۳۶
نامگذاری روز خبرنگار به یاد شهید صارمی بهانه‌ای برای پاسداشت از خبرنگاران همیشه در صحنه است
همسر شهید صارمی در ششمین هفته از اجرای طرح ملی سه‌شنبه‌های تکریم که در آستانه روز خبرنگار و با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد، گفت: نامگذاری روز خبرنگار به یاد شهید صارمی بهانه‌ای برای پاسداشت از خبرنگاران همیشه در صحنه است.
۱۴ اَمرداد ۱۳۹۹ - ۲۰:۱۷
رسانه‌ها در بحران کرونا آزمون موفقی را پشت سر گذاشتند
معاون مطبوعاتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به فعالیت قابل تحسین رسانه‌ها در بحران کرونا گفت: در پنج کشور دنیا اتاق‌های خبر به زبان فارسی به صورت ۲۴ ساعته با هدف در هم شکستن وحدت، استقلال، هویت و اعتقادات مردم ایران فعالیت می‌کنند، اما خوشحالم که بگویم سربازان گمنام کشور در عرصه رسانه یعنی خبرنگاران تا حد جان در این جنگ پیچیده تلاش می‌کنند و همواره در این جنگ پیروز می‌شوند.
۱۴ اَمرداد ۱۳۹۹ - ۱۷:۲۶
نامگذاری کتابخانه‌ای در تهران به نام روح‌الله رجایی
در آستانه روز خبرنگار و با هدف تکریم خبرنگاران انقلابی و جهادگر عرصه رسانه، نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور کتابخانه‌ای را در تهران به نام روح‌الله رجایی نامگذاری می‌کند.
۱۲ اَمرداد ۱۳۹۹ - ۱۹:۳۳
تسریع در صدور مجوز برای موسسات نشر بازی‌های ویدئویی
همه‌گیری ویروس کرونا و برنامه‌ریزی دولت‌ها برای نگه داشتن افراد در خانه، باعث محبوبیت و رشد صنعت بازی‌های دیجیتال در دنیا شد. ایران نیز از این قاعده مستثنی نبود. چرا که آخرین پیمایش مرکز تحقیقات بازی‌های دیجیتال (دایرِک) که اوایل اردیبهشت سال 1399 به ‌منظور بررسی وضعیت اکوسیستم بازی‌های دیجیتال ایران انجام شد، نشان از افزایش 59‌درصدی نصب بازی‌های موبایلی و رایانه‌ای توسط کاربران داد.

این اتفاق یعنی رونق صنعت بازی‌های رایانه‌ای در ایام شیوع کرونا، این روزها با ایام اوقات فراغت تابستانی کودکان و نوجوانان و لزوم دسترسی آنها به سرگرمی‌های دیجیتال سالم نیز همراه شده است.

به همین منظور بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای در تصمیمی آمادگی خود را برای صدور مجوز برای موسسات نشر بازی‌های رایانه‌ای در کوتاه‌ترین زمان ممکن اعلام کرده است.
۰۸ اَمرداد ۱۳۹۹ - ۱۵:۵۱
اطلاعیه شماره یک کمیته اطلاع‌رسانی ستاد مقابله با کرونا درباره نحوه برگزاری آیین عزاداری محرم
کمیته اطلاع‌رسانی ستاد ملی مدیریت و مقابله با کرونا، با توجه به نزدیک شدن ایام محرم و برگزاری آیین‌های سوگواری سید و سالار شهیدان، اطلاعیه شماره یک خود را با تاکید ویژه بر رعایت «دقیق و کامل دستورالعمل‌های بهداشتی از سوی مردم، سخنرانان و مسئولان هیئات مذهبی، تکایا و حسینیه ها» در ایام ماه محرم منتشر کرد.
۰۸ اَمرداد ۱۳۹۹ - ۱۳:۳۴
آموزش تخصصی«بازی‌سازی با موتور یونیتی»
اگر به بازی‌سازی آن هم از نوع «بازی‌سازی با موتور یونیتی» علاقه دارید، خبر خوبی برایتان داریم. قرار است انستیتو ملی بازی‌سازی و دانشکده فنی دانشگاه تهران برای نخستین بار یک دوره مشترک آموزش تخصصی بازی‌سازی با موتور یونیتی را برگزار کنند. دوره‌ای که بعد از پایانش به شرکت کنندگان در آن گواهی معتبری از سوی دانشگاه تهران و انستیتو ملی بازی‌سازی اعطا می‌شود.
۰۷ اَمرداد ۱۳۹۹ - ۸:۴۷
پیام تسلیت معاون مطبوعاتی برای درگذشت یک روزنامه‌نگار همدانی
معاون امور مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، در پیامی درگذشت زنده‌یاد «مهدی کاشی نهنجی» را تسلیت گفت.
۰۷ اَمرداد ۱۳۹۹ - ۸:۰۵
بازی های پرطرفدار ایرانی به کمک ازدواج جوانان می آیند
آمارها می‌گویند که از هر 100 ایرانی 35 نفر بازی‌های دیجیتال بازی می‌کنند. و باز به روایت همین آمارها 26 درصد این بازیکنان در رده سنی 20 تا 34 سال هستند. یعنی جمعیتی کاملا جوان که در عین اینکه طرفدار پروپا قرص و حرفه‌ای گیم هستند، اما دغدغه‌های خاص سن جوانی را هم دارند. مثل دغدغه‌‌ ازدواج و البته از نوع موفق‌اش.
حالا اینکه این دو موضوع متفاوت و ظاهرا بی ربط یعنی بازی کردن و ازدواج، کجا و چگونه به هم ارتباط پیدا می‌کنند و در یک نقطه مشترک به هم می‌رسند، سوالی است که پاسخ اش در راه اندازی پویشی با همین رویکرد است. پویش«ترویج فرهنگ ازدواج از طریق پرمخاطب ترین بازی‌های موبایلی ایرانی»که با همکاری معاونت جوانان وزارت ورزش و جوانان با بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای شکل گرفته است.
۰۴ اَمرداد ۱۳۹۹ - ۱۵:۲۳
«سمپوزیوم بازی‌های جدی 1399» فرصتی برای مشارکت بازی پژوهان
چهارمین دوره رویداد جامع «جایزه بازی‌های جدی»زمستان امسال برگزار می‌شود. این رویداد در سه بخش اصلی جشنواره بازی جدی سال 1399، هکاتون بازی‌های جدی 1399 و سمپوزیوم بازی‌های جدی 1399 برگزار خواهد شد. بازی‌های جدی (هدفمند) شاخه‌ای از بازی‌های دیجیتال هستند که هدفی فراتر از سرگرمی همچون سلامت، درمان و توان‌بخشی، آموزش نظری، مهارت‌آموزی، تبلیغات و ترویج رفتارهای جامعه پسند را دنبال می‌کنند.
اصلا قرار نیست در این خبر و به انگیزه برگزاری این رویداد درباره بازی و بازی‌سازی صحبت کنیم؛ بلکه طرف صحبت ­مان با علاقمندان به بازی‌پژوهی است. چرا که یکی از بخش‌های آن با عنوان «سمپوزیوم بازی‌های جدی 1399» به بازی­‌پژوهان و ارسال مقاله برای این رویداد اختصاص دارد.
۰۱ اَمرداد ۱۳۹۹ - ۱۵:۳۶
اوج‌ گیری دوباره PC با «سفیرعشق»
روزها تند و تند می گذرند و صفحات تقویم برای رسیدن به آن رویداد بزرگ یکی یکی ورق می خورند. «روز واقعه» نزدیک است. اربعین امسال که برسد صنعت بازی ایران با یک اتفاق خوشایند مواجه خواهد شد. رویدادی به بزرگی رونمایی از بزرگترین پروژه تاریخی ـ مذهبی ایران در حوزه بازی‌های رایانه‌ای. پروژه‌ ای که 5 سال پیش اولین گام‌های ایده پردازی و طراحی‌اش برداشته شد و حالا راه زیادی تا رسیدن به خط پایان ندارد. «سفیرعشق: روز واقعه» اربعین امسال منتشر می‌شود تا روایت مستند و تاریخی دیگری از عاشورا مقابل چشم گیمرها گشوده شود.
۰۱ اَمرداد ۱۳۹۹ - ۱۲:۵۸
پیام تسلیت معاون مطبوعاتی برای درگذشت روح‌الله رجایی
معاون امور مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، در پیامی درگذشت زنده‌یاد «روح‌الله رجایی» روزنامه‌نگار پرتلاش و سردبیر جوان روزنامه جام جم را تسلیت گفت.
۳۰ تیر ۱۳۹۹ - ۱۴:۰۵
فراخوان چهارمین دوره جایزه بازی‌های جدی منتشر شد
انتظارها برای اطلاع از کم و کیف برگزاری چهارمین دوره جایزه بازی‌های جدی 1399 به سر آمد. فراخوان چهارمین دوره جایزه بازی‌های جدی 1399 منتشر شد تا افراد و تیم‌های علاقمند در جریان جزئیات همه آنچه که قرار است در این رویداد اتفاق بیفتد، قرار بگیرند.
دبیرخانه این رویداد با انتشار این فراخوان از افراد و تیم‌های علاقمند به شرکت در این رویداد مهم صنعت بازی کشور، به طور رسمی و جدی دعوت به عمل آورد. رویداد جایزه بازی‌های جدی در چهارمین دوره خود در سه بخش اصلی، جشنواره بازی جدی سال 1399، هکاتون بازی‌های جدی 1399 و سمپوزیوم بازی‌های جدی 1399، دی ماه امسال برگزار خواهد شد.
۲۸ تیر ۱۳۹۹ - ۱۴:۴۰
پویایی و توسعه کمی رسانه‌های خصوصی با تدبیر و امید
سیاست رسانه‌ای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از آغاز دولت تدبیر و امید، بر توسعه کمی رسانه‌های خصوصی و تقویت رسانه‌های محلی و بومی، تخصصی و حرفه‌ای غیر دولتی و حذف یارانه نشریات دولتی استوار بوده است و همواره رسانه‌ها را آئینه بازتاب ‌دهنده واقعیت‌ جامعه به مسوولان با رسالت آگاه ‌سازی، شفاف‌سازی و ارتقای سطح دانش عمومی در کشور تعریف کرده است.
۲۷ تیر ۱۳۹۹ - ۱۸:۵۹
سهمیه جدید کاغذ نشریات کشور توزیع شد
بنابر اعلام اداره کل مطبوعات و خبرگزاری های داخلی، میزان سهمیه کاغذ نشریات کشور نهایی شده و فهرست آن برای توزیع در اختیار شرکت‌های موزع قرار گرفته است.
۲۶ تیر ۱۳۹۹ - ۱۰:۰۶
انستیتو، کلاس‌های «حضوری» را آنلاین کرد
شیوع موج دوم کرونا این روزها استان تهران را در وضعیت هشدار قرار داده است. ستاد مدیریت و مبارزه با کرونا در استان تهران به منظور مبارزه با روند رو به رشد بیماری و کنترل و مهار فعالیت برخی مشاغل را به مدت یک هفته تعطیل اعلام کرد.
پس از بررسی‌های علمی و کارشناسی‌ انجام شده در ستاد مدیریت و مبارزه با کرونا در استان تهران که به تایید کمیته انتظامی و امنیتی ستاد مبارزه با کرونا در سطح ملی رسیده است، فعالیت‌های آموزشی تهران نیز به مدت یک هفته متوقف شده است.
۲۵ تیر ۱۳۹۹ - ۱۰:۲۴
تخصیص حمایت‌ها به بازی‌سازان از 28 تیرآغاز می‌شود
شرکت‌ها و تیم‌های بازی‌ساز کشور با ساختارحمایتی بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای که به «همگرا» معروف است، خیلی خوب آشنایی دارند. ساختار حمایتی که در سال 1396 متولد شد تا با شناسایی و حمایت از استعدادهای بازی‌سازی، گام‌هایی برای تقویت توانمندی‌هایشان بردارد. همگرا متولد شد تا حمایت‌های بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای در حوزه‌های مختلف صنعت بازی را سامان بخشد و تقویت کند.
۲۴ تیر ۱۳۹۹ - ۱۲:۵۸
رشد کمی و کیفی در ترم تابستانی انستیتو ملی بازی‌سازی
کلاس‌های تابستانی انستیتو ملی بازی‌سازی از 21 تیرماه شروع شده و ثبت‌نام کنندگان تا پایان شهریور ماه فرصت دارند تا طی این دوره،مهارت‌ها و تکنیک‌های بازی‌سازی را یاد بگیرند.ترم تابستانی انستیتو امسال در حالی آغاز شد که شرایط کرونایی کشور به کلاس‌های آنلاین رونق خاصی داد و با استقبال خوب علاقمندان به بازی‌سازی مواجه شد.هر چند که کلاس‌های حضوری نیز مخاطبان خاص خود را دارد.
۲۳ تیر ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۵
انتخاب صحیح دوره آموزشی با راهنمایی مشاوران
علاقمندان به آموزش بازی‌سازی که برای ترم تابستانی انستیتو ملی بازی‌سازی ثبت نام کردند، از روز شنبه 21 تیرماه سرکلاس‌‌هایشان حاضر شدند تا خیلی جدی پای آموزش‌های چهره‌های شناخته شده صنعت بازی ایران بنشینند.
شرکت‌کنندگان در این دوره تابستانی که قبل از رسیدن به این مرحله در مصاحبه‌های تخصصی و جلسات مشاوره رایگان حاضر شدند، با توجه به راهنمایی‌های مشاوران در مسیر آموزشی تعیین شده قرار گرفتند.
۲۲ تیر ۱۳۹۹ - ۱۴:۲۲
بانک اطلاعاتی برای صنعت بازی‌های ویدئویی ایران
بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای این روزها در تدارک آماده سازی بانک اطلاعات بازی‌های ویدئویی کشور با رویکرد خدمات رسانی به گروه‌های بازی‌ساز است. با تهیه این بانک اطلاعاتی فعالیت‌های 12 ساله بنیاد در حوزه جمع‌آوری تجربیات، مستندسازی شود .
۲۱ تیر ۱۳۹۹ - ۱۰:۵۵
ساخت نخستین سریال "سواد رسانه ای" وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی کلید خورد
محمد صادق افراسیابی معاون مرکز فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از آغاز تولید نخستین سریال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با موضوع سواد رسانه ای و فضای مجازی به نام « چای نت» با همکاری معاونت فضای مجازی سازمان صدا و سیما به تهیه کنندگی امیرحسین طالبی کاشانی و کارگردانی آرش تیمور نژاد خبر داد
۱۷ تیر ۱۳۹۹ - ۱۲:۲۶