اخبار
یادداشت/ که هنوز من نبودم، که تو در دلم نشستی
ایام اربعین حسینی که از راه می رسد اشتیاق زیارت در دل‌های شیعیان شدت بیشتری می‌گیرد و در یک دهه اخیر نیز به دلایل بسیاری شوق حضور در عرش پیمایی اربعین شدت بیشتری گرفته است و جوانان و نوجوانان ایرانی نیز در کنار پیر غلامان و میانداران و خادمان هیات ها و موکب ها راهی این سفر می شوند از آنجا که چهارده معصوم (علیهم السلام) و فرزندانشان همچون «گوش و گوشواره» دارای عزتی مضاغف بوده و هستند .
۳۱ شهریور ۱۴۰۰ - ۲۲:۲۵
«چرا زندگی‌نامه داستانی؟» موضوع نشستی در خانه کتاب و ادبیات ایران
خانه کتاب و ادبیات ایران با همکاری سازمان ادبیات و تاریخ دفاع مقدس نشست «چرا زندگی‌نامه داستانی؟» را برگزار می‌کند.
۳۱ شهریور ۱۴۰۰ - ۸:۱۵
نشست «از خاطره‌نگاری تا واقعه‌نگاری» برگزار می‌شود
خانه کتاب و ادبیات ایران با همکاری مرکز اسناد و پژوهش‌های دفاع‌مقدس و پژوهشگاه علوم‌انسانی و مطالعات فرهنگی، نشست «از خاطره‌نگاری تا واقعه‌نگاری» را برگزار می‌کند.
۳۰ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۷:۴۱
تغییر چهره کتابخانه‌های امروزی بازتاب تغییر طبیعت جامعه است
دافنه کیریاکی-مانسی، استاد بخش آرشیو و مطالعات اطلاعات دانشگاه اتیک غربی یونان گفت: تغییر چهره کتابخانه‌های امروزی، بازتاب تغییر طبیعت جامعه است؛ همانطور که جامعه در حال تغییر است، کتابخانه نیز باید خود را تغییر دهد تا پاسخگوی نیازهای جدید باشد.
۳۰ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۷:۲۸
یادداشت/ کتاب و کتابفروشی در زندگی و اقتصاد فرهنگ
شاید برای علاقه‌مندان به کتاب این سوال مطرح شود که با توجه به تمام نابرابری‌های موجود در قیمت تولید و عرضه چرا کتاب‌های منتشر شده در سال‌های اخیر تعداد صفحات و جذابیت‌های بصری بیشتری دارند؟
۳۰ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۷:۲۰
در حوزه تمدن پا به پای ادبیات جهانی پیش می‌رویم
محمدهادی همایون در نشست معرفی و بررسی کتاب «تنوع و تمدن در اندیشه اسلامی» گفت: موضوع تمدن یک فرصت خوب برای ما است که در ساده‌ترین حالت به هیچ وجه از لحاظ غنای ادبیات از ادبیات جهان در این حوزه عقب نیستیم. در حوزه تمدن پا به پای ادبیات جهانی پیش می‌رویم. فرصت انقلاب اسلامی و ایده بزرگی که با نام تمدن اسلامی بر پیشانی جریان انقلابی اسلامی به عنوان یک ایده اصلی، عملیاتی و امر نهایی قرار داده شده است و کمک کرد تا بتوانیم روی این ادبیات مسلط شویم.
۳۰ شهریور ۱۴۰۰ - ۹:۵۵
برگزاری نشست «مفهوم هویت ملی در بیان امامین انقلاب»
خانه کتاب و ادبیات ایران با همکاری سازمان ادبیات و تاریخ دفاع مقدس نشست «مفهوم هویت ملی در بیان امامین انقلاب» را امروز سه‌شنبه (سی‌ام شهریورماه ۱۴۰۰) برگزار می‌کند.
۳۰ شهریور ۱۴۰۰ - ۹:۴۶
پیام خداحافظی محسن جوادی معاون پیشین امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
معاون پیشین امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در پیامی بعد از پایان خدمت 4 ساله در معاونت امور فرهنگی این وزارتخانه از همکاران و اهالی فرهنگی خداحافظی کرد.
۲۸ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۹:۵۳
در حکمی از سوی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی؛ یاسر احمدوند معاون امور فرهنگی شد
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در حکمی یاسر احمدوند را به عنوان معاون امور فرهنگی این وزارتخانه منصوب کرد.
۲۸ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۷:۰۲
لزوم ایجاد شناختی صحیح و متقابل از فرهنگ دو کشور ایران و افغانستان
شاعران و فعالان فرهنگی ادبی حاضر در نشست «ضیافت همزبانی» ضمن بررسی کتاب «نقد بیدل» به عنوان منبعی ارزشمند برای ایجاد شناختی صحیح از جایگاه شعر و ادب فارسی در افغانستان، بر لزوم ایجاد درکی صحیح و متقابل از فرهنگ دو کشور ایران و افغانستان نزد مردم و بخصوص جوانان دو کشور تاکید کردند.
۲۸ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۵:۰۰
اسماعیلی: به دنبال تقویت انجمن‌های ادبی هستیم / نگاهی که هنر را به یک موضوع ویترینی تقلیل ‌دهد خواهیم شکست
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همزمان با روز شعر و ادب فارسی در دیدار با جمعی از شاعران و ادیبان با بیان اینکه در دولت به دنبال تقویت انجمن‌های ادبی هستیم، گفت: رویکرد ما این است که دور از نگاه ویتریتی و‌ مناسبتی، به حوزه شعر و ادب به عنوان بخش اصلی حوزه فرهنگ و هنر ایرانی اسلامی توجه کنیم. این حوزه بزرگان بسیاری دارد و همه سلیقه‌ ها می‌توانند در شعر و ادب حس همزبانی داشته باشند.
۲۷ شهریور ۱۴۰۰ - ۲۱:۲۲
اهداء بیش از 37 میلیارد ریال کتاب به مناسبت آغاز هفته دفاع مقدس
توزیع و اهداء بیش از 37 میلیارد ریال کتاب با موضوع دفاع مقدس، مقاومت و انقلاب اسلامی در آستانه فرا رسیدن چهل و یکمین سالگرد دفاع مقدس انجام می‌شود.
۲۷ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۴:۴۵
پیام دبیر شورای هماهنگی پاسداشت زبان فارسی به مناسبت روز شعر و ادب فارسی و بزرگداشت استاد شهریار
محمود شالویی دبیر شورای هماهنگی پاسداشت زبان فارسی و مدیرکل حوزه وزارتی فرهنگ و ارشاد اسلامی به مناسبت روز شعر و ادب فارسی و بزرگداشت استاد شهریار پیامی صادر کرد.
۲۷ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۴:۰۵
«هویت ملی در ایران معاصر(فرصت‌ها و تهدیدها) آسیب‌شناسی می‌شود
خانه کتاب و ادبیات ایران با همکاری سازمان ادبیات و تاریخ دفاع مقدس، نشست «آسیب‌شناسی هویت ملی در ایران معاصر(فرصت‌ها و تهدیدها)» را برگزار می‌کند.
۲۷ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۲:۳۰
کتاب «تنوع و تمدن در اندیشه اسلامی» معرفی می‌شود
نشست معرفی و بررسی کتاب «تنوع و تمدن در اندیشه اسلامی» یک‌شنبه (بیست‌و‌هشتم شهریورماه ۱۴۰۰) برگزار و به صورت زنده از آپارات و اسکای روم خانه کتاب و ادبیات ایران پخش می‌شود.
۲۷ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۱:۴۵
نشست «ضیافت همزبانی» برگزار می شود
همزمان با روز شعر و ادبیات فارسی، نشست ماهانه شاعران پارسی زبان با عنوان «ضیافت همزبانی» برگزار می شود.
۲۷ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۱:۰۸
مهد فرهنگ، هنر و ادب / یادداشت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به مناسبت روز شعر و ادب فارسی در روزنامه ایران
محمد مهدی اسماعیلی در یادداشتی در روزنامه ایران به مناسبت روز شعر و ادب فارسی نوشت: میهن عزیز ما ایران، از دیرباز تا به امروز مهد فرهنگ، هنر و ادب بوده است و ادیبان و شاعران ایران زمین در درازای تاریخ، به سان اخترهای درخشان آسمان پر تلالو تمدن این سرزمینند که با آثار خود، هویت دیرین و پر افتخار ایرانی را قوام و دوام بخشیده‌اند.
۲۷ شهریور ۱۴۰۰ - ۹:۴۴
در همایش ملی روز شعر و ادب فارسی و بزرگداشت شهریار در تبریز؛ پیام وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی قرائت شد
همایش ملی روز شعر و ادب فارسی و بزرگداشت استاد محمدحسین شهریار در محوطه سنگفرش مقبره الشعرای تبریز شامگاه جمعه برگزار و پیام وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به مناسبت این روز قرائت شد.
۲۶ شهریور ۱۴۰۰ - ۲۳:۰۰
حضور خانه کتاب و ادبیات ایران در نمایشگاه بین‌المللی کتاب پکن
خانه کتاب و ادبیات ایران به نمایندگی از صنعت نشر کشورمان در بخش فیزیکی و آنلاین بیست‌وهشتمین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب پکن که از بیست‌وسوم شهریورماه آغاز به کار کرد، حضور دارد. ‌
۲۴ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۲:۲۳
یادداشت/ مشارکت و همراهی متولیان فرهنگ؛ ضرورت مبارزه با استحاله فرهنگی
با توجه به تغییر جنگ افزارهای سخت به جنگ افزارهای نرم و ماهیت تغییر یافته جنگ امنیت نرم جامعه ایران، هم افزایی و همکاری مشترک دستگاه ها و نهادهای متولی فرهنگ، هنر و رسانه ضروری است.
۲۴ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۲:۲۲
راه اندازی محافل ادبی توسط نهاد کتابخانه های عمومی کشور حرکتی اصولی، راهبردی و بلندمدت با یک هدف گذاری درست است
تشکیل و راه‌اندازی ۲۶۳ محفل ادبی در استان‌های مختلف و برگزاری ۸۷۲ برنامه با محوریت کتابخانه‌های عمومی بر بستر فضای مجازی طی یکسال گذشته تنها بخشی از اقدامات و ماموریت‌هایی بوده که در پی رویکرد جدید نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور از سوی محافل ادبی نهاد به انجام رسیده است.
۲۱ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۲:۰۰
کتاب «عشایر لُر؛ بختیاری و لرستان» معرفی می‌شود
نشست معرفی و بررسی کتاب «عشایر لُر؛ بختیاری و لرستان» برگزار و به صورت زنده از آپارات خانه کتاب و ادبیات ایران پخش می‌شود.
۲۱ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۱:۴۵
پیام تسلیت معاون امور فرهنگی در پی درگذشت محسن بیدارفر
محسن جوادی، معاون امور فرهنگی در پی درگذشت محسن بیدارفر پژوهشگر متون اسلامی پیام تسلیتی منتشر کرد.
۲۱ شهریور ۱۴۰۰ - ۸:۵۵
جامعه اطلاعاتی و خدمات دیجیتال در کتابخانه‌های عمومی
ششمین جلسه از سلسله وبینارهای «روایت‏‌هایی از ایده‌ها و الگوهای مدیریت کتابخانه‌های عمومی» با موضوع «جامعه اطلاعاتی و خدمات دیجیتال در کتابخانه‌های عمومی» میزبان استاد بخش آرشیو و مطالعات اطلاعات دانشگاه اتیک غربی یونان است.
۲۰ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۰:۴۰
حضور خانه کتاب و ادبیات ایران در نمایشگاه بین‌المللی کتاب سئول
خانه کتاب و ادبیات ایران به نمایندگی از صنعت نشر کشورمان در بخش مجازی بیست‌وهفتمین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب سئول (SIBF) ۲۰۲۱ که از امروز (هفدهم شهریورماه) آغاز به کار کرد، حضور دارد. ‌
۱۷ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۴:۱۸
صفحه ۱ از ۴۰