رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی سبزوار:وجود 172 باشگاه کتابخوانی در سبزوار

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی سبزوار گفت: 172 باشگاه کتابخوانی به صورت رسمی و غیر رسمی در این شهر دایر هستند.

 محمد علی آبادی افزود: امسال تعداد باشگاه های رسمی که توانستند فعالیت شان را درزمان مشخص شده ثبت سامانه کنند، به 62 باشگاه رسید که یکی از باشگاههای رسمی متعلق به روستای شامکان می باشد.

 وی همچنین اظهار داشت: اداره آموزش و پرورش سبزوار،از  حدود 110 باشگاه غیررسمی کتابخوانی برخوردار است که متاسفانه با وجود تلاش ها و پیگیری های متعدد به ثبت نرسیده است.

 علی آبادی همچنین در بخش دیگری از این گفتگو درباره ماهیت باشگاه های کتابخوانی و اهدافشان اظهار داشت: جام باشگاه کتابخوانی از سال گذشته در کشور درحال برگزاری است که ابلاغ این طرح توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و دفتر مطالعات فرهنگی وزارت صورت گرفت.

 وی افزود: هر باشگاه از کانون های 10الی 15 نفره با یک سرپرست، اتشکیل می شود که در حوزه ی کتاب و کتابخوانی (ازجمله: مطالعه ی کتاب، نقد کتاب، خرید کتاب، گردشگری کتاب و...) فعالیت می کنند.

وی همچنین گفت: اعضای این باشگاه شامل تخفیفاتی از جمله کتاب های دارای لاک پشت طلایی هستند که نشان و برندی برای کتاب های خوب و ممتاز در حوزه کودک و نوجوان است.

 این مسئول در رابطه با اختتامیه جام باشگاههای کتابخوانی سبزوار در سال 96 اظهار داشت: آثار باشگاه ها روز دوشنبه توسط داوران، داوری می شود و باشگاه برتر  روز سه شنبه 23 آبان ماه 1396 در اختتامیه این جام معرفی می گردد.

  وی گفت: در این اختتامیه، از کتاب ننه گلی و گربه شیطون به نویسندگی برلیان یاقوتی، کوچکترین نویسنده سبزواری رونمایی می شود.

 علی آبادی همچنین در ادامه ی شرح اختتامیه جام باشگاههای کتابخوانی سبزوار افزود: در این مراسم نویسنده صاحب نام کشوری داود امیریان که جزو 5 نویسنده برتر در حوزه دفاع مقدس و کودک و نوجوان می باشد، حضور می یابد.

 رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی در رابطه با پایتختی کتاب به خبرنگار ما گفت: این طرح مدت 4 سال است که در کشور برگزار می شود و سبزوار در همه ی سال ها حضور مثبت و پررنگی داشته است وپیش بینی می شود با توجه به بیش از 123 طرحی که ارائه شده، شهرستان به عنوان پایتخت کتاب انتخاب شود.

 وی همچنین دررابطه با کتابخانه مرکزی گفت: کتابخانه ی مرکزی چندین سال پیش از طریق نمایندگان، فرماندار و شهردار وقت پیگیری شده است که یکی از بزرگترین کتابخانه های منطقه خراسان بزرگ محسوب می شود. این طرح در زمان علی جنتی وزیر وقت فرهنگ و ارشاد اسلامی تصویب شد ولی متاسفانه درسازمان برنامه و بودجه تایید نشد.

وی در ادامه افزود: در دولت جدید پیگیری های لازم صورت گرفته است که امیدواریم با حمایت نمایندگان بتوانیم این طرح را به اجراء برسانیم و شاهد پیشرفت سبزوار در زمینه فرهنگی باشیم.


۲۴ آبان ۱۳۹۶ ۱۱:۱۸
تعداد بازدید (۸۵۹)
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می باشد.