• اخبار

دیدار مدیر کل فرهنگ وارشاد اسلامی استان اصفهان با استاد صاحب سبک در عرصه هنر قالیبافی

دیدار مدیر کل فرهنگ وارشاد اسلامی استان اصفهان با  استاد صاحب سبک در عرصه هنر قالیبافی
مدیر کل فرهنگ وارشاد اسلامی استان اصفهان با استاد حسن حکمت نژاد ،صاحب سبک و تفکر در عرصه هنر قالیبافی دیدار و گفت و گو کرد.

مدیر کل فرهنگ وارشاد اسلامی استان اصفهان با استاد حسن حکمت نژاد ،صاحب سبک و تفکر در عرصه هنر قالیبافی دیدار و گفت و گو کرد.

حجه الاسلام والمسلمین محمد قطبی عصر یکشنبه 22 دی ماه با استاد حسن حکمت نژاد  از اساتید پیشکسوت هنر فرش دیدار و گفت و گو کرد.

 استاد حسن حکمت نژاد  در این دیدار ضمن ابراز خرسندی از دیدار مدیر کل فرهنگ وارشاد اسلامی استان اصفهان به  بیان خاطراتی از زندگی هنری خود پرداخت حسن حکمت نژاد معروف به مجنونی ( متولد 1303 ه.ش.) از طراحان و قالیبافان صاحب سبک ایران به شمار می رود.

هنر قالیبافی میراثی از پدران اوست و صفت مجنونی به دلیل شیدایی است که در این حرفه از خود بروز دادند.

 از ویژگیهای هنر این خاندان استفاده از رنگهای گیاهی با تنوع و تعدد بسیار زیاد, استفاده از نقوش سنتی و اصیل ایرانی و دقت در بافت ریز و ازدیاد گره در بافت می باشد.

 از جمله آثار وی , بافت قالیچه موسوم به ؛؛ ستا ره دنبا له دار ؛؛ است که دارای طرحی واحد اما رنگهای متنوع می باشد. برخی دیگر از آثار وی نیز به نامهای بازگشت ( با ا لهام از هنر سوزن دوزی ) , اعجاز (قالی دو رو ) , شال کشمیر , هدهد, ستایش , همراه, سماع, شیرین و ... می باشد..

  گفتنی است انجمن آثار و مفاخر فرهنگی کشور به پاس سال‌ها خدمات علمی و فرهنگی این هنرمند برجسته، طی  برگزاری مراسم بزرگداشتی در ۳۰ دی ماه ۱۳۸۱هـ . ش وی را به عنوان یکی از مفاخر ایران‌زمین معرفی کرد.

 

 

 

روابط عمومی اداره کل فرگ وارشاد اسلامی استان اصفهان
۲۴ دی ۱۳۹۲ ۰۹:۱۰
  • اظهار نظر

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500