نمایش جزییات خبر
۱ خرداد ۱۳۹۲ ۱۷:۱۴

ویژه همایش- حقوق مولف در سینمای اقتباسی در سومین همایش حقوق مالکیت ادبی، هنری و حقوق مرتبط بررسی شد

در حاشیه سومین همایش حقوق مالکیت ادبی، هنری و حقوق مرتبط که در تالار وحدت تهران در حال برگزاری است حقوق مربوط به مولف در سینمای اقتباسی و مسائل مربوط به آن مورد نقد و بررسی قرار گرفت.
ویژه همایش- حقوق مولف در سینمای اقتباسی در سومین همایش حقوق مالکیت ادبی، هنری و حقوق مرتبط بررسی شد

به گزارش روز چهارشنبه مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، زهرا شاکری، فارغ التحصیل دکترای حقوق خصوصی و عضو پژوهشکده تخصصی حقوق مالکیت فکری در مؤسّسه تطبیقی دانشگاه تهران، به بررسی این موضوع که آیا اثر سینمایی دارای ارزش اصالت می­باشد و می­تواند به طور مستقل مورد حمایت قرار گیرد، پرداخته و مباحث مربوط به مطالعه چالش­های حقوقی ناشی از اقتباس و نسخه برداری از آثار ادبی و هنری برای تولید فیلم­های سینمایی را مورد بررسی قرار داد.

وی ضمن بیان این نکته که در قوانین کشورهای مختلف و کنوانسیون برن به عنوان سند مادر در زمینه کپی رایت، مؤلّفان آثار هنری از این حق برخوردارند که آثارشان مورد استفاده فیلمسازان قرار گیرد، افزود: تهیه فیلم از یک اثر هنری یکی از فرصت­های قانونی موجود است.

شاکری همچنین افزود: فیلمسازان علاقه‌مند به آثار اقتباسی نیازمند کسب اجازه برای بهره برداری از اثر پیشین و اصلی هستند یا باید عناصری را اقتباس و نسخه برداری نمایند که در قلمرو حقوق انحصاری نباشد.

سومین همایش حقوق مالکیت ادبی، هنری و حقوق مرتبط که در تالار وحدت تهران در حال برگزاری است عصر امروز (چهارشنبه) با تقدیر از پایان نامه­ های برتر در حوزه مالکیت فکری پایان یافت.

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA
اشتراک در
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید