نمایش جزییات خبر
۱ خرداد ۱۳۹۲ ۱۷:۱۰

ویژه همایش-پروتکل الحاق در سینما اعمال می شود

منبعی به نام پروتکل الحاق وجود دارد که مذاکره یک جانبه است. نتیجه این مذاکره تبدیل به سندی می شود که باید طبق آن عمل کرد که بعدها در زمینه سینمایی دردسر آفرین نباشد.
ویژه همایش-پروتکل الحاق در سینما اعمال می شود

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سید جلال الدین علوی سبزواری در نشست همایش مالکیت ادبی و هنری با موضوع موافقت نامه تریپس در نظم حقوقی سازمان جهانی تجارت، پدید آورندگان آثار سینمایی و الحاق به سازمان جهانی تجارت گفت: سازمان جهانی تجارت در سال 1995 پدید آمد. در آخرین دور از مذاکرات گات موسوم به "دور ارو گوئه" موافقت نامه جدیدی تدوین و به نظام تجاری بین المللی عرضه گردید.

علوی درباره شکل گیری موافقت نامه تریپس بیان کرد: از آن میان موافقت نامه " ابعاد تجاری حقوق مالکیت فکری (تریپس) هیچ سابقه ای در موافقت نامه گات ندارد و یک نوآوری در سیستم تجاری محسوب می شود.

وی با اشاره به هدف شکل گیری تریپس عنوان کرد: تریپس با هدف پاسخگویی به ضرر و زیان های تجاری ناشی از تقلب و سوء تفاهم های رایج در حوزه مالکیت های فکری و نیز رابطه مخدوش تجارت با موافقت نامه های انتقال حقوق مالکیت فکری ظهور کرد. این فرآیند بی تردید متاثر از تلاش های دیرین جامعه بین المللی در حمایت از حقوق مالکیت فکری در چارچوب کنوانسیون های مختلف بوده است.

علوی سبزواری در ادامه صحبت های خود ابراز کرد: الحاق به سازمان جهانی تجارت از سال 1996 و در دومین سال حیات آن سازمان در دستور کار تصمیم گیرندگان کشورمان قرار گرفت. این مهم از جمله در برنامه های توسعه کشور نیز مورد توجه بوده است.  در همین راستا قانون برنامه پنج ساله پنجم توسعه دولت موظف می گردد بستر سازی های قانون لازم برای آماده سازی و توانمند سازی بخش های مختلف کشور برای عضویت در سازمان جهانی تجارت را فراهم آورد.

وی در پایان گفت: در حوزه مالکیت فکری منبعی به نام پروتکل الحاق وجود دارد که مذاکره یک جانبه است. نتیجه این مذاکره تبدیل به سندی می شود که باید طبق آن عمل کرد که بعدها در زمینه سینمایی دردسر آفرین نباشد.

<:xml>
اشتراک در
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید