نمایش جزییات خبر
۱ خرداد ۱۳۹۲ ۱۶:۴۹

با حضور وزیرارشاد؛ برگزیدگان جشنواره موسیقی نواحی معرفی شدند

هشتمین جشنواره موسیقی نواحی ایران با اهدا تندیس جشنواره به ۱۲ نفر از اهالی موسیقی با حضور " سید محمد حسینی " وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به کار خود پایان داد.
با حضور وزیرارشاد؛ برگزیدگان جشنواره موسیقی نواحی معرفی شدند
 
به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی،"سید محمد حسینی " در آیین اختتامیه هشتمین جشنواره موسیقی نواحی ایران با قدردانی از دست اندرکاران هشتمین جشنواره موسیقی نواحی کشور، گفت: بعد از یک وقفه ۶ ساله این جشنواره را راه اندازی شد و همانطور که دبیر این جشنواره گزارش داد در تهران و کرمان شاهد برگزاری آن بودیم.
حسینی تصریح کرد که آواها و نغمه های موسیقی با زندگی مردم آمیخته شده و در مناطق مختلف موسیقی های مختلف را می بینیم که در طول جشنواره و همچنین امشب گوشه ای از این موسیقی ها را به تماشا نشستیم، موسیقی هایی از خراسان، کردستان، کرمانشاه، سیستان و بلوچستان، آذربایجان و سایر مناطق کشورمان.
رئیس شورای فرهنگ عمومی کشور افزود: همه مناطق کشورمان چنین آهنگ هایی را داشته اند و این همه تنوع بسیار جذاب است و جذابیت ایجاد کرده که لازم بود چنین جشنواره ای نیز برای آن برگزار شود تا قدر آنها را بیشتر بدانیم و از آنها صیانت کنیم.
به گفته حسینی وقتی می بینیم اجرای نوازنده ای ۱۲۰ ساله چنین جذابیتی برای مردم دارد قطعا باید توجه بیشتری به این نوع از موسیقی داشته باشیم. همچنین در اعزام چنین گروه هایی به خارج از ایران تلاش کنیم چرا که این موسیقی ها کشش های خودش را دارد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار داشت: موسیقی نواحی کشورمان کارکرد خودش را دارد و در عزا و عروسی، در شادی و ماتم، در دریا و خشکی، در فصل کاشت و فصل برداشت محصول و در همه حالات زندگی بیان کننده آداب و رسوم و سنت های مردم ماست.
وی افزود: این در حالی است که تاثیر بسیاری نیز بر کشورهای منطقه داشته و البته تاثیراتی نیز پذیرفته است و ما وظیفه داریم این گنجینه را به نسل بعد منتقل کنیم.
" بهمن کاظمی" دبیر این جشنواره نیز دراین مراسم گفت: هشتمین جشنواره موسیقی نواحی ایران با انتشار فراخوان گسترده ای آغاز شد که طی آن درخواست بیش از ۱۹۰ گروه با ۱۲۱۱ اثر به دبیرخانه جشنواره رسید. در ادامه پس از بررسی های صورت گرفته نتیجه این شد که ۱۲ گروه در تهران و ۷ گروه در کرمان به اجرای برنامه بپردازند.
وی افزود: تاکید ما در این جشنواره بر اصالت های موسیقی نواحی ایران بود و با پرهیز از گروه هایی که تعداد نوازندگان آنها زیاد است به این سمت حرکت کردیم. چرا که اعتقاد داریم گروه های موسیقی نواحی ایران در شکل اصیل شان هرگز تعداد اعضای گروه شان از تعداد انگشتان یک دست بیشتر نبوده است.
دبیر هشتمین جشنواره موسیقی نواحی گفت: از جمله دستاوردهای این جشنواره حضور بزرگانی چون عاشیق حسن اسکندری، اسحاق بلوچ نسب، قلیچ انوری و بسیاری از بزرگان موسیقی نواحی بوده که بر دست اندرکاران جشنواره منت نهادند و پاسخ مثبت دادند.
کاظمی گفت: از دیگر دستاوردهای این جشنواره می توان به رونمایی ساز«رباب الشاعر» که در خوزستان اجرا می شود، و همچنین به اجرای آئین«هی را» که در مناطق غربی کشورمان رواج دارد اشاره کرد.
درادامه ، کهنسال ترین نوازنده حاضر در جشنواره "سید قدمیار حسینی" با حدود ۱۲۰ سال سن و جوان ترین نوازنده با ۱۰ سال سن به همراه هم به روی سن آمدند و هر کدام برای دقایقی به تکنوازی پرداختند.
در ادامه این برنامه احمدعلی شرفی نوازنده نی انبان از بوشهر به روی صحنه آمد و بخش هایی از موسیقی «پیش درآمد آهنگ های عروسی» را برای حاضران اجرا کرد.
پس از این بخش ؛ عاشیق حسن اسکندری به روی صحنه آمد و بخش هایی از موسیقی عاشیقی آذربایجان را برای حاضران در سالن اجرا کرد.
در ادامه این مراسم سید قدمیار حسینی، سید خیال یادگاری، رسول زنگشاهی، سهراب محمدی، صمد جبیبی، احمدعلی شرفی، شیخ مراد کنی، عاشیق حسن اسکندری، ابو سعد زرگانی، سید مبین میرزایی، مریم نقیبی(مسئول بخش دبیرخانه جشنواره موسیقی نواحی) و بهمن کاظمی(دبیر هشتمین جشنواره موسیقی نواحی) با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تجلیل شدند.
همچنین بهمن کاظمی با حکم سیدحمید شاه آبادی به عنوان دبیر دوره بعدی جشنواره موسیقی نواحی منصوب شد و حکم خود را دریافت کرد.
 آیین اختتامیه هشتمین جشنواره موسیقی نواحی ایران  با حضور سیدمحمد حسینی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، حمید شاه آبادی معاون امور هنری وزیر ارشاد، جمعی از مسوولان فرهنگی و بسیاری از اهالی موسیقی مقامی و دوستداران در تهران برگزار شد.
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید