نمایش جزییات خبر
۱ خرداد ۱۳۹۲ ۱۵:۴۷

ویژه همایش- در همایش حقوق مالکیت ادبی، هنری و حقوق مرتبط مطرح شد:ایده‌ها صراحتا از شمول حمایت مالکیت ادبی-هنری مستثنی شده‌اند

حامد معینی، ضمن ارائه چکیده‌ایاز مقاله «دکترین ادغام و دکترین نمای اجباری در مالکیت ادبی-هنری»، گفت: ایده‌ها از شمول حمایت بر اساس مالکیت ادبی-هنری صراحتا مستثنی شده‌اند.
ویژه همایش- در همایش حقوق مالکیت ادبی، هنری و حقوق مرتبط مطرح شد:ایده‌ها صراحتا از شمول حمایت مالکیت ادبی-هنری مستثنی شده‌اند

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مقاله «دکترین ادغام و دکترین نمای اجباری در مالکیت ادبی-هنری» با حضور حامد معینی در بخش دوم از نشست‌های سومین همایش حقوق مالکیت ادبی – هنری و حقوق مرتبط ارائه شد.

حامد معینی ضمن ارائه چکیده‌ای از مقاله خود،‌ اظهار کرد: ما در این مقاله به مقایسه دو اثر از حیث نقض حقوق مالکیت ادبی-هنری اثر اولیه پرداختیم. عنصر تعیین‌کننده در موارد نقض حق مالکیت ادبی-هنری، مقایسه دو اثر از حیث چگونگی تحقّق فعل ناقضانه است.

وی افزود: در مقایسه دو اثر، در برخورد اول محاکم از دو اصل امکان دسترسی مدعی پدیدآورندگی اثر دوم به اثر اولیه و میزان شباهت اساسی و کافی میان دو اثر که احتمال بازتولید و تکثیر مستقیم از اثر اولیه را تقویت کند، ‌استفاده می‌کنند.

این مشاور حقوقی و کارشناس ارشد حقوق مالکیت فکری، ادامه داد: بر اساس دکترین ادغام در مالکیت ادبی- هنری، اگر ایده و بیان آن ایده، آن چنان با یکدیگر مرتبط و جدایی‌ناپذیر باشند که بتوان گفت ایده و بیان آن ادغام شده و یکسان است، یعنی تنها یک راه معقول معمولی و قابل قبول برای بیان آن ایده و گنجاندن آن در خلق یک اثر وجود داشته باشد، ایده و بیان آن بر اساس مالکیت ادبی-هنری غیرقابل حمایت است.

معینی در این باره توضیح داد:‌ ایده‌ها از شمول حمایت بر اساس مالکیت ادبی-هنری صراحتا مستثنی شده‌اند و در این مورد خاص، بیان آن ایده هم از آن ایده،‌جدایی‌ناپذیر است. یعنی حمایت از نحوه بیان آن ایده باعث حمایت از خود آن ایده شده و به منافع عموم که کفه دیگر ترازوی اعطای حق انحصاری به پدیدآورنده اثر بر اساس حقوق مالکیت فکری است، ‌تعدی می‌کند.

این مشاور حقوقی در ادامه درباره دکترین «نمای اجباری» به صحبت پرداخت و گفت:‌ موضوعاتی نظیر تصاویر موجود، داستان‌ها و رمان‌های مبتنی بر واقعیت، نمودهای فرهنگ عامه، مناظر طبیعی، منابع فرهنگی و بصری متداول و هر آن چه که به عنوان نما،‌ مشخص می‌شود، از شمول حمایت مالکیت ادبی-هنری خارج هستند. چراکه هیچ شخصی نمی‌تواند با تثبیت کردن بیان این نماها، آن‌ها را در حیطه حقوق انحصاری خود قرار دهد.

وی همچنین درباره تعریف واژه اصالت در قانون ایران توضیح داد: در قانون ثبت اختراع،‌ صراحتاً اعلام شده که یک اثر برای احراز صلاحیت باید مستقل تولید شده باشد و کپی مستقیم از اثری نباشد و در آن میزانی از خلاقیت پدیدآورنده مشهود باشد.

سومین همایش حقوق مالکیت ادبی، هنری و حقوق مرتبط هم‌اکنون در تالار وحدت در حال برگزاری است.

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA
اشتراک در
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید