نمایش جزییات خبر
۱ خرداد ۱۳۹۲ ۱۴:۵۲

ویژه همایش- سعید حبیبا: خلاقیت شرط اوّل مالکیت اثرسینمایی است

آثار سینمایی در بسیاری از کشورها همراه با تولید خلاقانه تعریف شده است و در واقع خلاقیت شرط اول برای مالکیت محسوب می شود.
ویژه همایش- سعید حبیبا: خلاقیت شرط اوّل مالکیت اثرسینمایی است

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی،سعید حبیبا، دانشیار دانشکده حقوق و علوم سیاسی در نشست آثار سینمایی "سخنی در ماهیت اشتراکی یا جمعی بودن آن" گفت: کنوانسیون "برن" اثر سینمایی را از مصادیق ادبی و هنری به شمار می آورد. این کنوانسیون در همین راستا از آثار هنری پخش شده در رایو و تلویزیون حمایت لازم را به عمل می آورد. برای مثال کشور کره جنوبی اثر سینمایی را تولید خلاقانه اثری که مجموعه ای از تصاویر گردآوری شده، تعریف می کند.

وی با اشاره به تعریفی از اثر اشتراکی درباره دو ویژگی برجسته یک اثر مشترک توضیح داد: اثر مشترک با همکاری دو یا چند نفر خلق می شود که فعالیت هر کدام از دیگری تفکیک پذیر است. همچنین اثر مشترک در اثر نتیجه هم فکری جمعی صورت می گیرد.

حبیبا درباره اثر جمعی ابراز کرد: یک اثر جمعی با همکاری چند شخص حقیقی و تحت مدیریت و نظارت یک شخص خلق می شود. این اثر تحت نام مدیر منتشر می شود. با توجه به تعریف اثر جمعی و اثر مشترک، آثار سینمایی را جزء آثار جمعی باید تلقی کنیم.

این دانشیار دانشکده درباره حقوق یک اثر جمعی بیان کرد: حقوق آثار جمعی در هاله ای از ابهام قرار دارد و نمی توان به طور مشخص حقوق افراد را از یکدیگر تفکیک کرد.

وی دربارة راهکار قانونی برای حقوق آثار جمعی عنوان کرد: تمامی افرادی که به عنوان مؤلف در یک اثر جمعی حضور دارند می توانند به طور مستقل بدون آنکه به اثر لطمه ای وارد کنند از اثر جمعی بهره برداری کنند.

حبیبا اضافه کرد: اگر بخواهیم اثر سینمایی را اثری مشترک تلقی کنیم همه افرادی که به عنوان دست اندکار در اثر حضور دارند حق مادی در اثر پیدا می کنند. این افراد می توانند حق خود را به تهیه کننده انتقال دهند. خوشبختانه این موضوع در لایحه تنظیم شده کشور ما درج شده است.

وی در پایان صحبت های خود گفت: تحلیل اثر سینمایی در قالب یک اثر جمعی مشکلات گرفتن حق و حقوق را برطرف می کند ولی باید در جهت جلوگیری از مداخله غیر موجه هر یک از همکاران در بهره برداری از اثر اقدام لازم صورت بگیرد.

سومین همایش حقوق مالکیت ادبی، هنری و حقوق مرتبط با حضور سید محمد حسینی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و مرتضی بختیاری ، وزیر دادگستری و بسیاری از اندیشمندان ، فرهیختگان، اساتید دانشگاه و متخصصین مالکیت فکری کشور درتالار وحدت تهران در حال برگزاری است.

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA
اشتراک در
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید