نمایش جزییات خبر
۱ خرداد ۱۳۹۲ ۱۳:۱۲

ویژه همایش- صیانت از حقوق مالکیت فکری نیازمند فرهنگ سازی است

یک کارشناس ومشاور مالکیت فکری، با تاکید بر ضرورت نهادینه کردن فرهنگ احترام به مالکیت فکری و معنوی، گفت: اولویت اول ، فرهنگ سازی است.
ویژه همایش- صیانت از حقوق مالکیت فکری نیازمند فرهنگ سازی است

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، "سمیه آزادبیگی" ، امروز چهارشنبه در حاشیه سومین همایش حقوق مالکیت ادبی، هنری و حقوق مرتبط افزود: تا هنگامی که فرهنگ سازی نشود، تدابیر  بازدارنده و حتی پلیسی نتیجه نخواهد داد.

مشاور مالکیت فکری دفتر حقوقی و امور مالکیت معنوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، با بیان اینکه حق معنوی، حتی از دوران باستان نیز ریشه ای اخلاقی داشته، تصریح کرد: ابتدا باید جامعه پذیرای این مطلب شده باشد که اموال فکری نیز مانند اموال مادی دارای مالکیت برای افراد است و هرگونه تعرض و دست اندازی به آن ، غیراخلاقی و مجرمانه است.

آزادبیگی، تاثیرات اجتماعی سرقت و دزدی فکر و اندیشه و نوآوری را از سرقت های مادی بیشتر دانست و گفت: نباید اینطور باشد که یک نفر از محصول فکر و اندیشه و زحمات دیگری بدون آنکه کمترین عذاب وجدانی داشته باشد استفاده کند.

وی در خصوص نقش و تاثیر غیر اخلاقی کپی رایت گفت: یکی از مهمترین عواملی که شخص خلاق را ترغیب و تشویق می کند تا اثری را خلق کند، این است که مطمئن باشد حقوقی را که قانون گذار برایش تعیین کرده ، در جامعه رعایت می شود.

به گفته این مشاور حقوقی، پدید آورنده یک اثر فاخر و با ارزش شب و روز کار کرده و زحمت کشیده است تا آن را خلق کند، اما زمانی که می بیند اثرش به سرقت رفته درواقع احساسات انسانی اش جریحه دار می شود.

آزادبیگی، متولی ایجاد بسترهای قانونی و نیز فرهنگ سازی در جامعه برای صیانت از حقوق مالکیت معنوی و فکری افراد را وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دانست و اضافه کرد: این وزارتخانه برای تحقق آن گام های خوبی برداشته است.

 

اشتراک در
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید