نمایش جزییات خبر
۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۲ ۱۲:۱۹

ویژه همایش _دبیر علمی همایش حقوق مالکیت ادبی وهنری: الحاق به دو کنوانسیون جهانی، تضمین مالکیت ادبی و هنری آثار ایرانی است

دبیر علمی همایش حقوق مالکیت ادبی و هنری تاکید کرد: هر قرارداد دوجانبه‌ای به همراه خود بهره‌مندی و تکلیف به همراه دارد و الحاق ایران به دو کنوانسیون جهانی برن و رم، متضمن حقوق و منافع کشور ما خواهد بود.
ویژه همایش _دبیر علمی همایش حقوق مالکیت ادبی وهنری: الحاق به دو کنوانسیون جهانی، تضمین مالکیت ادبی و هنری آثار ایرانی است

 به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ،غلامرضا رفیعی  اظهار کرد: ما بر آن شدیم پس از دو دوره بحث بر سر موضوعات کلان، بر حقوق یکی از رشته‌های زیرمجموعه تمرکز کنیم چراکه علی‌رغم وجوه مشترک آثار، تفاوت‌های حقوقی در زمینه بهره‌برداری اقتصادی از آن‌ها وجود دارد که بررسی‌های جداگانه را می‌طلبد.

وی افزود: با توجه به همین تصمیم‌گیری امسال، با حضور جامعه حقوقی و فرهنگی به جامعه دست‌اندرکاران سینمایی، موضوعات مختلف حقوق معنوی آثار سینمایی مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت.

دبیر علمی همایش حقوق مالکیت ادبی و هنری با بیان این که حقوق پدیدآورندگان سینمایی تابع قانون تصویب شده در سال 1348، است، گفت: این قانون علاوه بر این که اقتضائات روز سینما را جوابگو نیست، از جهاتی نیز ابهام دارد و با توجه به همین مساله موارد مختلفی را در همایش سوم، بررسی خواهیم کرد.

به گفته رفیعی، پاسخ به مواردی چون پدیدآورنده اثر سینمایی کیست؟، حقوق کارگردان چیست؟، اثر سینمایی سفارشی، مشترک و ... چه وضعیتی از حیث مناسبات حقوقی پیدا می‌کند؟، حقوق هنرمندان مجری یا بازیگر نسبت به اثر چیست؟  از جمله مباحث مورد توجه در پنل‌های تخصصی همایش حقوق مالکیت ادبی و هنری هستند.

این کارشناس حقوقی در ادامه همچنین به بررسی ضمانت اجراهای نقض حقوق مالکیت ادبی هنری پدیدآورندگان آثار ادبی هنری، بررسی متن جدید قانون از حیث حمایت از آثار ادبی و هنری در داخل و خارج از مرزهای کشور، در همایش حقوق مالکیت ادبی و هنری اشاره کرد.

رفیعی ادامه داد: البته بررسی حقوق آثار سینمایی منوط به بحث و بررسی حقوق سایر حوزه‌ها نیز خواهد بود چرا که نباید فراموش کنیم، یک اثر سینمایی ، اثر نوشتاری، موسیقی و ... را دارد که هر کدام از حیث بررسی حقوقی، یک اثر جداگانه محسوب می‌شوند.

دبیر علمی همایش حقوق مالکیت ادبی و هنری در بخش دیگری از سخنان خود گفت: دو کنوانسیون بین‌المللی برن و رم در زمینه حقوق مالکیت معنوی وجود دارد که اکثر قریب به اتفاق کشورهای جهان و همچنین اغلب کشورهای اسلامی در آن عضو هستند و الحاق جمهوری اسلامی ایران به این دو کنوانسیون نیز یکی از موضوعات مورد بحث ما خواهد بود.

وی با تاکید بر این که الحاق ایران به دو کنوانسیون جهانی، ارتباطی با تحریم‌های بین‌المللی ندارد، تصریح کرد: اگر بخواهیم آثار هنری و ادبی‌مان در کشورهای دیگر مورد احترام قرار گیرند باید عضویت در این دو کنوانسیون را بپذیریم چراکه شرایط حداقلی حمایتی را برای آثار تامین می‌کنند. همچنین ایران از سال 75، با نزدیک به 50 کشور، قراردادهای مشترکی برای رعایت حقوق معنوی آثار ادبی و هنری منعقد کرده که طی آن ضمن بهره‌مندی از احترام به آثار ایرانی در کشورهای دیگر، موظف به حمایت متقابل شده است.

رفیعی ضمن اشاره به بررسی لایحه حقوق مالکیت ادبی و هنری در کمیسیون‌های فرعی مجلس و در وزارتخانه‌های مختلف، ابراز کرد: در این لایحه به الحاق جمهوری اسلامی ایران به دو کنوانسیون جهانی اشاره شده و تا به حال در این زمینه اظهارنظر مخالفی دریافت نکرده‌ایم.

وی ادامه داد: برخی معتقدند که الحاق ما به دو کنوانسیون جهانی، سبب توقف انتقال علم و تکنولوژی می‌شود در حالی که مسائل آموزشی و تخصصی از مساله کپی‌رایت، استثنا شده و تجربه کشورهای مختلف از جمله اغلب کشورهای اسلامی، نشان می‌دهد این الحاق نتایج مثبتی را به همراه خواهد داشت.

دبیر علمی همایش حقوق مالکیت ادبی وهنری معتقد است تاکید بر ضرر ایران از الحاق به دو کنوانسیون جهانی مساله‌ای نادرست است چراکه هر قرارداد دوجانبه‌ای به همراه خود بهره‌مندی و تکلیف به همراه دارد و تکلیف ایران برای رعایت حقوق معنوی آثار دیگر کشورها، ضرر نیست و این الحاق، متضمن حقوق و منافع کشور ما خواهد بود.

سومین همایش حقوق مالکیت ادبی، هنری و حقوق مرتبط با حضور سید محمد حسینی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و مرتضی بختیاری ، وزیر دادگستری ، فاطمه بداغی معاون حقوقی ریاست جمهوری و بسیاری از اندیشمندان ، فرهیختگان، اساتید دانشگاه و متخصصین مالکیت فکری کشور اول خردادماه سالجاری به مدت یک روز درتالار وحدت افتتاح می شود

 

اشتراک در
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید