نمایش جزییات خبر
۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۲ ۱۲:۰۱

ویژه همایش _در سومین همایش حقوق مالکیت ادبی و هنری بررسی می شود؛ نارسائی‌های قانون در روند رسیدگی به دعاوی آثار سینمایی

معاون مدیرکل حقوقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از بررسی نارسائی‌های قانون در روند رسیدگی به دعاوی آثار سینمایی در سومین همایش حقوق مالکیت ادبی و هنری خبر داد.
ویژه همایش _در سومین همایش حقوق مالکیت ادبی و هنری بررسی می شود؛  نارسائی‌های قانون در روند رسیدگی به دعاوی آثار سینمایی

معاون مدیرکل حقوقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از بررسی نارسائی‌های قانون در روند رسیدگی به دعاوی آثار سینمایی در سومین همایش حقوق مالکیت ادبی و هنری خبر داد.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی , حیدری ، با  اشاره به دو دوره برگزاری همایش حقوق مالکیت ادبی و هنری اظهار داشت: امسال ، سومین دوره از همایش حقوق مالکیت ادبی و هنری را با رویکرد ویژه ‌تر و با تمرکز بر آثار سینمایی در روز اول خردادماه برگزار خواهیم کرد.

به گفته وی مهم‌ترین هدف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از برگزاری دو دوره پیشین همایش حقوق مالکیت ادبی و هنری، فرهنگ‌سازی در زمینه حمایت از حقوق معنوی بوده و در سومین دوره، شناخت نیاز  جامعه در حوزه‌های مشمول حمایت با تاکید بر آثار سینمایی مورد بحث قرار خواهد گرفت.

معاون مدیرکل حقوقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: اولین هدف برگزاری همایش حقوق مالکیت ادبی و هنری، این بود که مردم به عنوان مصرف‌کننده و تولیدکننده آثار هنری، حقوق معنوی را بشناسند و آن را رعایت کنند و بر همین اساس مباحث کلان در همایش‌های گذشته مطرح ‌شد و اما از این پس  سعی می شود در هر دوره حوزه‌های مشمول حمایت بررسی کنیم.

وی با بیان این که در قانون کشور، تعریف درستی از آثار سینمایی وجود ندارد، بر مواردی چون انطباق قانون جمهوری اسلامی ایران با قوانین بین‌المللی، تبیین حقوق مولفان آثار سینمایی اقتباسی، بررسی نارسائی‌های قانون در روند رسیدگی به دعاوی آثار سینمایی، نگاه به قانون برنامه پنجم توسعه درباره الحاق انطباق با استانداردهای بین‌المللی و الحاق به سازمان تجارت جهانی، بررسی عواقب و آثار الحاق ایران به دو کنوانسیون رم و برن به عنوان موضوعات مورد بررسی در سومین همایش حقوق مالکیت ادبی و هنری تاکید کرد.

حیدری همچنین ادامه داد: اولین ضرورت برای هر جامعه‌ای، این است که قانون داخلی آن جامعه به اندازه‌ای مستحکم باشد که به محض تصویب یک قانون، فرهنگ عمل به آن نیز اتفاق افتد و امیدواریم به محض تصویب لایحه حمایت از حقوق مالکیت ادبی و هنری در مجلس، خود به خود در کشور اجرائی شده و فرهنگ سازی لازم صورت پذیرد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به قانون سال 1348 درباره مالکیت ادبی و هنری، ابراز کرد: این قانون پاسخگوی نیاز امروز جامعه ما نیست و از همین رو ضمن تصویب قانون جدید که در حال حاضر در انتظار تصویب در مجلس شورای اسلامی است، آماده‌سازی اذهان عمومی، محاکم قضایی و قوای سه‌گانه برای الحاق ایران به دو کنوانسیون جهانی، اهمیت بسیار بالایی دارد.

معاون مدیرکل حقوقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی  در ادامه گفت: پیش از برگزاری همایش، محورهای مورد بررسی بر اساس نیازهای جامعه در جلساتی استخراج شده که همه این محورها، طی سه نشست تخصصی در روز چهارشنبه 1 خردادماه در تالار وحدت بررسی خواهند شد.

حیدری در پایان از تمامی دست‌اندرکاران عرصه سینما، پدیدآورندگان، دانش‌آموختگان رشته مالکیت فکری و علاقه‌مندان به بحث حقوق مالکیت ادبی و هنری دعوت کرد در سومین همایش حقوق مالکیت ادبی و هنری که از ساعت 8:30 الی 16:30 روز چهارشنبه 1 خردادماه در تالار وحدت برگزار می‌شود، حضور یابند.

سومین همایش حقوق مالکیت ادبی، هنری و حقوق مرتبط با حضور سید محمد حسینی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و مرتضی بختیاری ، وزیر دادگستری ، فاطمه بداغی معاون حقوقی ریاست جمهوری و بسیاری از اندیشمندان ، فرهیختگان، اساتید دانشگاه و متخصصین مالکیت فکری کشور اول خردادماه سالجاری به مدت یک روز درتالار وحدت افتتاح می شود.

اشتراک در
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید