نمایش جزییات خبر
۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۲ ۱۱:۴۳

شاعر و پژوهشگر ادبی: صائب تبریزی ،پرچمدار اصیل سبک هندی است

شاعر و پژوهشگر ادبی گفت: صائب تاثیر شگرفی بر شاعران بعد از خود دارد تا جایی که غزل سرایان امروز نیز از این شاعر سرمشق می گیرند.
شاعر و پژوهشگر ادبی: صائب تبریزی ،پرچمدار اصیل سبک هندی است

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ، "سید محمد امین جعفری حسینی" صائب تبریزی را به عنوان یک شاعر صاحب سبک متمایز از دیگر شاعران دانست.

وی اظهار داشت: صائب، شناخت عمیقی نسبت به سبک های شعری قبل از خود دارد ودر مقایسه با دیگر شاعران صاحب سبک بیشترین تاثیر را بر شاعران بعد از خود گذاشته است.

وی افزود: صائب پرچمدار اصیل سبک هندی است که مهمترین مولفه شعر سبک هندی در اشعار ش تجلی پیدا می کند و آنقدر در این سبک شاخص و روشنگر است که تمام شاعران سبک هندی در ذیل صائب تعریف می شوند.

جعفری حسینی خاطرنشان کرد: از همان تاریخ سرایش اشعار صائب تا کنون وی تاثیر شگرفی بر شاعران بعد از خود دارد تا جایی که امروز هم بسیاری از شاعران غزل سرا و حتی رباعی سرای معاصر خواسته و یا ناخواسته درقدم ها و قلم های خود پا جاپای صائب می گذارند.

وی ، صائب را در نزد برخی از علاقمندان به عنوان سراینده تک بیت های ناب، روشن و خیره کننده عنوان کرد وگفت: این درحالی است که اشعار و تک بیت های این شاعر بدون مطالعه عمیق و دقیق و کامل اشعار و نیز شناخت مشرب فکری وی قابل درک نیست.

این پژوهشگر ادبی اظهار داشت: صائب نخستین شاعر دنیاست که دنیای کلاسیک را به دنبال معاصر و دنیای مدرن امروز گره می زند و اولین شاعری در تاریخ ادبیات ما است که نوعی نگریستن تازه را به فرهنگ و ادبیات کشور هدیه می کند.

 

اشتراک در
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید