نمایش جزییات خبر
۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۲ ۱۵:۳۴

رئیس جمهوری:جمهوری اسلامی ایران باید در توسعه ارتباطات و اطلاعات پیشتاز باشد

«محمود احمدی نژاد» در پنجمین همایش ملی روابط عمومی های دستگاه های اجرایی کشور با تاکید بر این که جمهوری اسلامی ایران باید در توسعه ارتباطات و اطلاعات پیشتاز باشد، گفت: باید در زمینه دستیابی به تکنولوژی و فناوری های نوین و ساخت تجهیزات بومی تلاش کنیم و این شدنی است.
رئیس جمهوری:جمهوری اسلامی ایران باید در توسعه ارتباطات و اطلاعات پیشتاز باشد
به گزارش مرکز روابط‌عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی،رییس جمهوری تصریح کرد: انسان ها، استعداد و خلاقیت آنها در ارتباطات و اجتماع شکوفا می شود.

احمدی نژاد با طرح این پرسش که حقیقت انسانی بدون ارتباط چگونه کامل می شود؟، ادامه داد: مهمترین ویژگی های انسانی مانند فداکاری، عقلانیت، صداقت، بزرگواری، مدیریت در ارتباط با دیگران مفهوم پیدا می کند.

وی ارتباطات و داشتن معرفت و شناخت را از مهمترین ویژگی های انسان برای رسیدن به کمال و حقیقت انسانی عنوان کرد و گفت: سیطره بر عالم هستی و رسیدن به کمال، نیازمند دانش و ارتباطات است و اگر کسی تمام دانش و تجربیات تاریخی را داشته باشد می تواند به حقیقت کمال دست یابد.

احمدی نژاد با بیان این که خدا آدمی را برای ارتباطات و رشد خلق کرده است خاطرنشان کرد: این تجهیزات و امکاناتی که انسان می سازد استعدادی است که خدا در درون وجود انسانها قرار داده و ظرفیت او برای تولید دانش و ساخت تجهیزات نیز بی پایان است.

وی با بیان این که انسان ها هنوز اسیر تجهیزات هستند، گفت: یقین دارم انسان ها بزودی از مسیر تجهیزات عبور کرده و بدون داشتن تجهیزات با دیگران ارتباط برقرار می کنند هرچند هم اینک افرادی هستند که بدون هیچ وسیله ارتباطی با یکدیگر در ارتباط هستند و سخن می گویند.

رییس قوه مجریه گفت: زمانی داشتن ویدئو در این کشور به مساله ای تبدیل شده بود که آیا باید باشد یا نباشد اما الان کجا هستیم؟

احمدی نژاد با بیان این که هر نعمتی که خدا به ما داده ممکن است مورد سوء استفاده هم قرار گیرد، افزود: از برق، اتم، مدرسه، سینما و هر امکاناتی هم ممکن است سوء استفاده شود آیا باید دیگر از این امکانات و نعمت ها استفاده نکنیم و آنها را کنار بگذاریم؟

رییس جمهوری با بیان این که فضای مجازی را قبول ندارم گفت: اصطلاح مجازی برای زمانی است که وجود خارجی نداشته باشد در صورتی که این ارتباطات وجود دارد و این فضا، فضای واقعی است.

احمدی نژاد افزود: ما نباید به دلیل این که وزارت دفاع فلان کشور برای سوء استفاده امکاناتی را ایجاد کرده اصل استفاده از آن ظرفیت را نفی کنیم بلکه باید از آن استفاده درست شود.

وی با تاکید بر این که با بستن فرصت، شکوفایی انسان ها ایجاد نمی شود گفت: اگر مباحث نظری و فکری هم مورد نظر است اندیشه ای بالاتر و والاتر باید ارایه شود تا در جایگاه بالاتری بنشینیم.
رییس دولت دهم افزود: انسان به سمت ارتباطات و کسب همه دانش ها و نظریات در حرکت است و منظر خدا، پیامبران و ادیان الهی، انسانی ممتاز و مطلوب است که ضمن آگاهی از همه نظرات، توحید و عدالت را انتخاب کند.

احمدی نژاد با تاکید بر این که باید از این مرزهای مصنوعی عبور کنیم و یک پله بالاتر از همه بایستیم ادامه داد: انسان باید به نقطه ای برسد که بر تمام دانش های روز احاطه داشته باشد و بتواند با هر مجموعه ای نه فقط در زمین بلکه در سایر کرات ارتباط داشته باشد.

وی با اشاره به توانمندی های کشورمان خاطرنشان کرد: هزاران سال ایران پرچمدار صنعت و علم در دنیا بوده است و در دوره کوتاهی سرکوب شده ولی باید همه وارد شویم و تجربه هم نشان داده که در هر عرصه ای وارد شده ایم موثر بوده ایم.

رییس جمهوری گفت: امروزه نزدیک به ۸۰۰ خدمت در شبکه دولت الکترونیک به مردم ارایه می شود در حالی که باید از همه ظرفیت ها و فناوری های اطلاعات و ارتباطات موجود حداکثر استفاده را نماییم تا وقت انسان و گرفتاری های روزمره آنها آزاد شود.

احمدی نژاد با بیان این که سامانه ریاست جمهوری روزانه میزبان پنج هزار نفر برای پیگیری امور کاری خود است، افزود: تا کنون ۳۸ میلیون ارتباط با این سامانه در دولت های نهم و دهم به ثبت رسیده و ۲۸ میلیون نامه هم تحویل شده است.

وی با اعلام این که از مجموع این تعداد نامه ها ۷۳ درصد آنها حل شده است ادامه داد: سایر نامه ها هم به دلیل این که همه امور در اختیار ما نیست و یا مشکلات قانونی در راه اجرای آن درخواست وجود دارد انجام نشده است.

رییس جمهوری خاطرنشان کرد: به زودی ساختار اداری و هزینه های آموزشی و مقررات و قوانین دچار تغییر اساسی خواهد شد.

احمدی نژاد با مهم دانستن وظیفه روابط عمومی ها در سازمان ها افزود: معتقدم همه حکام و مسوولان و کارکنان روابط عمومی هستند چون این دستگاه ها برای خدمت به مردم درست شده اند.

وی با تاکید بر اطلاع رسانی صحیح و درست به مردم پاسخگویی را از دیگر وظایف روابط عمومی ها برشمرد و ادامه داد: پاسخگویی در عصر ارتباطات که به هر بهانه ای عملکرد دولت را تخریب می کنند بسیار مهم است مثلا چند روز قبل دیدم تیتر زده شده که در دولت های نهم و دهم هیچ سدی ساخته نشد در حالی که بیش از ۷۰ سد در این دولت افتتاح و به بهره برداری رسیده و نزدیک به ۲۰ میلیارد مکعب آب به حجم مخزن آب های کشور افزوده شده است.

رییس جمهوری با بیان این که برخی ها در قلب واقعیت، مفاهیم را جابجا و خدمات دولت را تخریب می کنند خاطرنشان کرد: فردی که خود مسوول نابسامانی است از موضع طلبکار صحبت می کند و فرد دیگری که بزرگترین بدهکار بانکی و فراری مالیاتی است از موضع طلبکاری صحبت می کند در حالی که اول باید بدهی اش را بپردازد بعد صحبت کند.

احمدی نژاد خطاب به روابط عمومی های دستگاه های اجرایی خاطر نشان کرد: بدون پیش داوری اطلاعات را دسته بندی و آنها را ارایه کنید و خیلی از این مسایل را می شود با اطلاع رسانی شفاف و صحیح به مردم روشن نمود.

رییس جمهوری تاکید کرد: اطلاع رسانی باید درست، به روز و به لحظه باشد چرا که جهان در مسیر گسترش ارتباطات و اطلاعات است و در دنیای کنونی خبری که با تاخیر پنج دقیقه ای ارسال می شود ممکن است ارزش خودش را از دست بدهد چرا که خبرهای دیگری جایگزین آن می شود.

احمدی نژاد گفت: باید حرف نو خودمان را به گوش جهانیان برسانیم و ایمان دارم ملت ایران در این مقطع سرنوشت ساز به درستی ماموریت خود را انجام خواهد داد.

رییس دولت دهم همچنین با اشاره به سالروز ایمنی جاده ها گفت: با خدمات و اقدامات انجام شده میزان تصادفات منجر به فوت جاده ای در کشور از ۲۸ هزار کشته در سال ۸۴ به زیر ۲۰ هزار کشته در سال گذشته رسید و این در حالی است که تعداد خودروهای کشور از ۶ میلیون به ۱۸ میلیون خودرو افزایش یافت.

احمدی نژاد عنصر نظارت الکترونیکی را یک عنصر تعیین کننده بر کاهش تلفات جاده ای دانست و افزود: باید به سمت کنترل های الکترونیکی در همه جاده های کشور عبور کنیم تا رانندگان بدانند هر لحظه تحت نظارت و کنترل الکترونیک هستند.

 

اشتراک در
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید