نمایش جزییات خبر
۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۲ ۱۱:۰۷

یک شاعرو نویسنده : صائب تبریزی، نازک خیال، دقیق و ریزبین است

"جواد محقق" اظهار داشت: صائب تبریزی یکی از پرکارترین شعرای سبک هندی در ایران است که حجم آثار او با مجموعه قابل توجهی از آثار شاعران دیگر این سبک در ایران برابری می کند .
یک شاعرو نویسنده : صائب تبریزی، نازک خیال، دقیق و ریزبین است
Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ، وی افزود: وی همانند همه شاعران سبک هندی نازک خیال، دقیق و ریزبین است و شعرش گستره مضامین گوناگون و معانی و تعبیرات بلند است و تقریبا کمتر موضوعی را می توان یافت که صائب به آن نپرداخته باشد .

محقق خاطرنشان کرد: سبک هندی پیچیدگی های بیشتری دارد و ازسوی دیگر سبک اصفهانی از زلالی و شفافیت زبانی وبیانی بیشتری برخوردار است و بزرگترین اسطوره آن صائب است.

وی افزود: در آثار همه شاعران بزرگ ما، اخلاق به عنوان یکی از اساسی ترین آموزه های فرهنگی وجود دارد ؛ طبیعی است که در آثار صائب و در آفریده های ذهن و زبان او به دلیل گستردگی، نمونه های بیشتری از این آموزه های اخلاقی را شاهد باشیم و با تعابیر مختلف در مضامین گوناگون نمونه های متعددی از توصیه های اخلاقی را می شود از اشعار صائب بیرون کشید و به تماشا گذاشت.

این شاعر و محقق خاطرنشان کرد: به دلیل بی مهری هایی که در چندین دهه قبل نسبت به سبک هندی دربین برخی از تذکره نویسان وجود داشته است شاعران بلند مرتبه این سبک و در راس آن صائب مورد بی توجهی آن روزگار قرار گرفته اند.

وی اضافه کرد: اما در سال های بعد از انقلاب و تولد شعر انقلاب شاعران انقلاب اسلامی در رویکردی دوباره به سبک هندی و استفاده از ظرفیت های پنهان  در آن توجه ویژه ای را به این سبک نشان داده اند.

اشتراک در
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید