نمایش جزییات خبر
۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۲ ۲۳:۲۸

گزارش وزیر ارشاد از توجه نظام به جایگاه کتاب و کتابخوانی

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به توجه خاص نظام به کتاب و کتابخوانی در جامعه گفت: هر چند جمهوری اسلامی ایران در سطح منطقه از نظر کتاب و کتابخوانی جایگاه نخست را به خود اختصاص داده است اما باید خودمان را در سطح جهانی مقایسه کرده و تلاش کنیم به جایگاه های بالاتری دست یابیم.
گزارش وزیر ارشاد از توجه نظام به جایگاه کتاب و کتابخوانی

به گزارش گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، «سید محمد حسینی» در سخنرانی پیش از خطبه های نماز جمعه این هفته تهران اظهارداشت: کتاب بزرگترین ثروت بشر است و یکی ازشاخص های توسعه برای هر کشور به شمار می آید.

وی با بیان اینکه جمهوری اسلامی به مقوله فرهنگ اهتمام ویژه دارد به نخستین اجلاس وزیران فرهنگ کشورهای عضو مجمع همکاری های آسیا که در تهران برگزار شد اشاره کرد و گفت: جمهوری اسلامی ایران از سال 1390 ریاست پروژه فرهنگی این تشکل را برعهده دارد .

وی به بازدید وزرای فرهنگ کشورهای عضو مجمع همکاری های آسیا از نمایشگاه کتاب امسال اشاره کرد و گفت: بازدید از این نمایشگاه باعث شگفتی وزرای این کشورها شد .

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در بخش دیگری از اظهاراتش گفت: هر چند موفقیت هایی در زمینه کتاب به دست آورده ایم اما برخی در داخل کشور آیه یاس می خوانند و به جای تاکید به نقاط قوت، به نقاط ضعف اشاره می کنند.

وی با بیان اینکه برخی در داخل کشور از اینکه برای کتاب مرز هایی قایل شده ایم ناراحت هستند گفت: ما نمی توانیم خطوط قرمز برای کتاب را نادیده بگیریم .

حسینی به نمایشگاه کتاب به عنوان بزرگترین رویداد فرهنگی کشور اشاره کرد و افزود: برخی می گویند که این نمایشگاه یک فروشگاه است اما باید گفت اگر نمایشگاه کتاب یک فروشگاه هم باشد آیا فروشگاهی با این عظمت سراغ دارید؟

حسینی خاطرنشان کرد: این در حالی است که نمایشگاه کتاب برنامه های جانبی زیادی از جمله نشست های علمی دارد که نشانگر این است که این نمایشگاه تاثیرات فرهنگی هم دارد .

حسینی افزود: روزانه یک کتاب در نمایشگاه کتاب تولید می شود و قرار است فردا از 10 کتابی که در نمایشگاه تولید شده رونمایی شود .

وی گفت: در نمایشگاه امسال کتاب 450 هزار عنوان کتاب و چهار هزار ناشر داخلی و خارجی شرکت داشتند که بر اساس نظر سنجی های به عمل آمده 50 درصد بازدیدکنندگان از این نمایشگاه شهرستانی هستند.

سخنران پیش از خطبه های این هفته نماز جمعه تهران همچنین به محدودیت های اعتباری در سال 91 اشاره و اظهار امیدواری کرد مجلس شورای اسلامی در خصوص بودجه امسال فرهنگ اهتمام ویژه داشته باشد .

وی اظهارداشت : هر چند امسال یارانه کتاب، 20 میلیارد تومان بود و برای دانشجویان شش میلیارد تومان اختصاص یافت اما باید در نظر گرفت که این سقف اعتباری همان روزهای نخست نمایشگاه کتاب با ثبت نام 250 هزار دانشجو تمام شد .

حسینی در ادامه گفت: این در حالی است که در زمان حاضر چهار میلیون دانشجو در کشور بسر می برند .

وی در بخش دیگری از سخنانش به توسعه فضای کتابخانه ای در کشور که طی سال های اخیر میزان آن به بیش از دو برابر افزایش یافته اشاره کرد.

 

اشتراک در
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید