نمایش جزییات خبر
۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۲ ۲۳:۱۸

درحاشیه اجلاس وزیران فرهنگ آسیا انجام شد؛دیدارهای جداگانه جمعی از وزیران فرهنگ آسیا با وزیر ارشاد

وزیران فرهنگ افغانستان، تاجیکستان، بنگلادش، برونئی و معاون وزیر فرهنگ فیلیپین عصر چهارشنبه به طور جداگانه با سیدمحمد حسینی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و رییس نخستین اجلاس وزیران فرهنگ کشورهای عضو مجمع همکاری آسیا دیدار و گفت وگو کردند.
درحاشیه اجلاس وزیران فرهنگ آسیا انجام شد؛دیدارهای جداگانه جمعی از وزیران فرهنگ آسیا با وزیر ارشاد
به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاداسلامی ،‌ وزیران فرهنگ کشورهای آسیایی در این دیدارها که در حاشیه این اجلاس در هتل آزادی تهران انجام شد، بر توسعه و تعاملات فرهنگی هنری میان ایران و کشورهایشان تاکید کردند.
همچنین در این دیدارها از ابتکار ایران برای برگزاری نخستین اجلاس وزیران فرهنگ عضو مجمع همکاری آسیا قدردانی شد.
وزیران فرهنگ کشورهای آسیایی در این دیدارها خواستار انتقال تجربیات فرهنگی هنری ایران در زمینه های سینما، هنرهای تجسمی، تاتر، کتاب و سایر عرصه ها شدند. آنها همچنین با توجه به برگزاری موفق هفته های فرهنگی ایران، خواستار برگزاری هفته های فرهنگی و فیلم در کشورهایشان شدند.
این کشورها با توجه به تجربیات خوب ایران در زمینه های آموزش عالی و دانشگاهی، آموزش فرهنگی و هنری بویژه در حوزه سینما، خواستار اعزام دانشجویان خود به ایران برای شرکت در دوره های کوتاه مدت شدند.
وزیران فرهنگ مجمع همکاری آسیا همچنین برگزاری نخستین اجلاس یادشده را سازنده توصیف کرده و آن را عاملی برای توسعه روابط فرهنگی، همگرایی و استفاده از تجربه های کشورها در زمینه های فرهنگ و هنر دانستند.
آنان در دیدارهای جداگانه خود با بیان اینکه در جاده فرهنگ، ظرفیت های فراوانی وجود دارد، خاطرنشان کردند: نشست های چندجانبه با مشارکت ایران که دارای فرهنگ غنی اصیل است، می تواند علاوه بر توسعه روابط ، سبب همبستگی و همگرایی میان ملت های مسلمان در آسیا شود.
این وزیران ضمن استقبال از پیشنهادهای ارایه شده از سوی ایران به اجلاس، برعملیاتی شدن این پیشنهادها تاکید کردند.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در این دیدارها ابراز امیدواری کرد با برگزاری نخستین اجلاس وزیران، گامی موثر در تعاملات فرهنگی برداشته شود.
در پایان، وزیران فرهنگ کشورها هدایایی را به رسم یادبود به یکدیگر تقدیم کردند.

نخستین اجلاس یک روزه وزیران فرهنگ مجمع گفت وگوی همکاری آسیا روز چهارشنبه با شرکت نمایندگانی از 32 کشور آسیایی در تالار زرین هتل آزادی تهران برگزار شد.

این اجلاس، با شعار «آسیا؛ کانون تمدن انسانی است»، در سطح وزیران فرهنگ، معاونان و نمایندگان فرهنگی کشورهای آسیایی با هدف بررسی راه های همکاری و تعامل فرهنگی، از جمله در حوزه های رسانه، فیلم و سریال، صنعت سینما، کتاب و نیز همکاری های دانشگاهی برگزار شده است.

مجمع همکاری آسیا در سال 2001 با پیشنهاد کشور تایلند تشکیل شد که ریاست پروژه فرهنگی و آموزشی این مجمع بر عهده جمهوری اسلامی ایران است و در حال حاضر 32 کشور از 48 کشور آسیایی، عضو این مجمع هستند و تاکنون 11 نشست در سطح وزیران خارجه برگزار کرده است.

اشتراک در
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید