نمایش جزییات خبر
۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۲ ۱۶:۲۴

ویژه اجلاس ACD- وزیر فرهنگ بنگلادش:جهانی شدن دغدغه فرهنگی همه کشورهای آسیایی است

ابوالکلام آزاد گفت: امروز، آسیا دچار چالش‎های بسیاری چون جهانی شدن است و موضوعی مانند جهانی شدن، می‎تواند فرهنگ همه کشورهای آسیایی را تحت‌الشعاع قرار دهد.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، «ابوالکلام آزاد»، وزیر فرهنگ بنگلادش در دومین روز اجلاس وزرای فرهنگ مجمع گفتگوی همکاری آسیا، ضمن تشکر از سید محمد حسینی؛ رئیس اجلاس برای برگزاری خوب این رویداد دو روزه و همچنین میهمان نوازی جمهوری اسلامی ایران گفت: بنگلادش به عنوان یکی از اعضای تاسیس کننده ACD، به دنبال بسترسازی برای همکاری‌های جمعی است.

وی با بیان اینکه تنوع فرهنگی از موضوعات مهمی است که باید به آن توجه شود افزود: باید بر اساس حسن نیت، پیوندهایی را میان ملتهای این قاره ایجاد کنیم که موجب تحکیم همکاری‌های چندجانبه باشد. ما به دنبال آن هستیم تا یک گفتگوی بین تمدنی ایجاد کنیم؛ گفتگویی که به فعالیت‌های فرهنگی معنادار منجر شود و البته دوستی باید هسته اصلی همه این فعالیت‌ها باشد.

وزیر فرهنگ بنگلادش با اشاره به وجود مذاهب مختلف در کشورش اظهار کرد: ما دارای فرهنگی پویا هستیم، مذاهب مختلفی داریم و همین نکات آمیزه‌ای از فرهنگ‎های شرقی را در کشور ما پدید آورده است. این تنوع فرهنگی در همه هنرها، مراسم، مجسمه‎ها و معماری ما قابل دیدن است و در واقع هویت ما را شکل می‎دهد.

آزاد با بیان اینکه 21 فوریه سالروز زبان ملی کشورش می باشد گفت: در 21 فوریه سال 1952، زبان ملی بنگلادش به رسمیت شناخته شده و در سازمان یونسکو ثبت شد. ما این روز همانند یکی از اعیاد جشن می‎گیریم و در حقیقت هر سال این سالگرد را به صورت یک پنل آسیایی در شهر داکا برگزار می‎کنیم.

وی با دعوت از جمهوری اسلامی ایران برای عضویت در این پنل و شرکت در فستیوال سالانه در داکا گفت: 32 کشور هرسال در این رویداد حضور دارند، به نظر من این برنامه می‎تواند موجب اشاعه فرهنگ کشور ما و آشنایی مردم دیگر کشورها با بنگلادش شود. به طور کلی این نوع همکاری‌ها مزایای سیاسی و اقتصادی برای ما و دیگر کشورها دارد و همچنین موجب گسترش طیف همکاری با ACD نیز می‎شود.

نماینده کشور بنگلادش دراجلاس ACD با اشاره به اینکه امروز آسیا دچار چالش‎های بسیاری چون جهانی شدن است گفت: موضوعی مانند جهانی شدن، می‎تواند فرهنگ همه کشورهای آسیایی را تحت‌الشعاع قرار دهد و به همین دلیل کشورهای آسیایی باید بیش از پیش در زمینه‌های فرهنگی با یکدیگر همکاری داشته باشند.

دور دوم نخستین اجلاس وزرای فرهنگ مجمع گفتگوی همکاری آسیا (ACD) که از صبح روز گذشته (سه شنبه، 17 اردیبهشت) با حضور نمایندگانی از 32 کشور آسیایی آغاز به کار کرد، در حال برگزاری است.

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA
اشتراک در
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید