نمایش جزییات خبر
۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۲ ۱۵:۱۴

ویژه اجلاس ACD- وزیر فرهنگ تاجیکستان: هنر می تواند صلح را در میان ملت ها ترویج کند

شاهرخ اسراری گفت: ایران یک کشور صاحب تمدن است و برای کشورهای دیگر آموختن تجارب ایران در زمینه‌های مختلف می‌تواند بسیار مفید باشد.
ویژه اجلاس ACD- وزیر فرهنگ تاجیکستان: هنر می تواند صلح را در میان ملت ها ترویج کند

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، میرزا شاهرخ اسراری، وزیر فرهنگ تاجیکستان در گفت‌وگو با خبرنگار این مرکز درباره برگزاری نخستین اجلاس وزرای فرهنگ کشورهای عضو مجمع گفتگوی همکاری آسیا گفت: به نظر من وجود چنین مجمعی در ایجاد و گسترش روابط فرهنگی میان کشورها تاثیر بسیاری دارد. دیدارهای مسئولان فرهنگی نیز می‌تواند در مناسبات فرهنگی دوجانبه یا چندجانبه میان کشورهای آسیایی موثر باشد.

وی افزود: به همین دلیل برگزاری این اجلاس در شهر تهران بسیار مهم است و ما در این مدت با کشورهای دوست، برادر و هم تمدن خود به خصوص با وزرای کشورهای ایران و افغانستان صحبت‎های بسیاری درباره همکاری‌های مشترک داشته‌ایم.

وزیر فرهنگ تاجیکستان با بیان اینکه در زمینه موضوعات فرهنگی نظیر جشنواره‌ها، نمایشگاه‌های کتاب و...بسترهای همکاری مهیا است اظهار کرد: منظور از روابط فرهنگی آشنا ساختن ملتها با فرهنگ ملت های دیگر است، امری که موجب نزدیکی بیشتر کشورها به یکدیگر می‌شود.

به گفته وی، هریک از کشورهایی که در این اجلاس شرکت دارند، دارای فرهنگ خاص خود هستند، به همین خاطر  آشنایی با فرهنگ این کشورها برای یک ملت بسیار خوشایند و دلپذیر است.

اسراری همچنین از صلح جهانی به عنوان ضامن بقای کشورها یاد کرد و گفت: من نماینده کشور تاجیکستان هستم و خوب می‎دانم که صلح جهانی برای یک ملت چه معنایی می تواند داشته باشد.

وی افزود : در سال‌های دهه نود روزهای پرمخاطره‌ای را پشت سر گذاشتیم و اکنون به دلیل گذراندن همین دوران، عبارت «فرهنگ صلح تاجیکان» در جهان معروف شده است. ما توانستیم مردم را متحد کنیم و این به دلیل خدمت‌های بی شائبه رئیس جمهور تاجیکستان؛ امام علی رحمان است.

وزیر فرهنگ تاجیکستان، صلح را برای همه کشورها ضروری دانست و گفت: هنر می‎تواند صلح را در میان ملتها ترویج کند.

وی درباره نقش جمهوری اسلامی ایران در فعالیت‌های فرهنگی آسیا نیز گفت: ایران یک کشور صاحب تمدن است و برای کشورهای دیگر آموختن تجارب ایران در زمینه‌های مختلف می‌تواند بسیار مفید باشد. به عنوان نمونه نمایشگاه کتاب تهران نشان می‌دهد که ایران تا چه اندازه توانایی برگزاری رویدادهای بزرگ فرهنگی را داراست و امیدوارم کشورهای دیگر نیز در این زمینه از کمک‎ها و تجربه‌های ایران بهره‌مند شوند.

اشتراک در
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید