نمایش جزییات خبر
۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۲ ۰۸:۳۵

در دیدار وزرای فرهنگ مجمع گفت و گوهای همکاری آسیا؛رییس جمهوری: آینده جهان را فرهنگ می سازد نه بمب اتم/ آسیا لنگرگاه تمدن جامعه بشری است

رئیس جمهوری با بیان اینکه «اطمینان دارم که آینده جهان را تنها فرهنگ می سازد» گفت: آینده جهان با بمب اتم، موشک و جنگ افزار ساخته نخواهد شد.
در دیدار وزرای فرهنگ مجمع گفت و گوهای همکاری آسیا؛رییس جمهوری: آینده جهان را فرهنگ می سازد نه بمب اتم/ آسیا لنگرگاه تمدن جامعه بشری است

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمود احمدی نژاد عصرسه شنبه در دیدار وزرا و روسای هیات های فرهنگی کشورهای عضو مجمع گفت و گوهای همکاری های آسیا در محل نهاد ریاست جمهوری ضمن تشکر از حضور وزرا و نمایندگان این مجمع به جمهوری اسلامی ایران اظهار داشت: از دولت تایلند به خاطر پایه گذاری مجمع گفت وگوهای همکاری آسیا تشکر و قدردانی می کنم و همچنین از همه کشورهایی که طی 11 سال نشست مجمع گفت و گوهای همکاری آسیا را برگزار کردند، نیز تشکر می کنم.

رییس جمهوری در ادامه ضمن قدردانی از امیر دولت کویت به خاطر برگزاری اولین اجلاس سران آسیایی،افزود: امروز همکاری، هم افزایی و هماهنگی از عوامل اصلی تامین امنیت، استقرار صلح و پیشرفت ملت ها است.

احمدی نژاد با بیان اینکه قاره بزرگ و کهن آسیا سرشار ازتوانمندی ها،استعدادها و نیروهای انسانی ماهر وهمچنین حضور اندیشمندان و امکانات است همگی این ها را از لوازم پیشرفت برشمرد.

وی تصریح کرد: تمدن های بزرگ در آسیا طلوع کردند و امروز هم حرکت آسیا به طور یقین در شکل گیری نظم انسانی آینده نقش نخست را ایفا خواهد کرد.

رییس دستگاه قوه مجریه با ارایه توضیحاتی در این باره گفت: هر حرکت تمدنی و انسانی در آسیا به سرعت آثار خود را بر جهان به جا خواهد گذاشت ، شاید بتوانیم این تعبیر را برای آسیا ˈکه آسیا لنگرگاه تمدن جامعه بشری استˈ بکار ببریم.

احمدی نژاد خاطرنشان کرد: آسیا ، قاره ای که می تواند تلاطم ها را به آرامش تبدیل و حرکت رو به کمال جامعه بشری را تضمین کند ، از این بابت خدا را شاکریم.

وی در ادامه اظهارداشت: مجمع گفت و گوهای همکاری آسیا یک حرکت سازنده برای همبستگی بیشتر و همکاری گسترده تر در سطح آسیا است.

احمدی نژاد خطاب به وزرا و هیات های این مجمع گفت: انسان ها برای دو هدف خلق شده اند که نخستین هدف آن کمال فردی انسان هاست یعنی هر انسان به تنهایی مهم و دارای ارزش و کرامت است.

وی در ادامه اضافه کرد:انسان دارای استعدادهای فراوان برای نیل به کمال و شکوفا شدن است و از سویی استعدادهای علم، خلاقیت، حکمت استعداد ساختن، عمران و آبادی، استعداد بروز دادن ارزش های اخلاقی نظیر صداقت و مهربانی، از خودگذشتگی است و تک تک انسان ها می توانند به قله های کمال انسانی دست یابند.***
همه انسان ها مهم هستند و باید بزرگ شمرده شوند

رییس جمهوری با ذکر این نکته که گام نخست ماموریت انسان رسیدن به قله کمال انسانی است افزود: همه باید برای نیل به کمال و متجلی کردن صفات انسانی در خود تلاش کنند.

احمدی نژاد با اشاره به ماموریت دوم خاطرنشان کرد: دومین ماموریت برپا کردن یک جامعه سعادتمند، پیشرفته، مرفه و امن و زیباست، جامعه ای که در آن عدالت، دوستی، مهربانی حاکم باشد و همه انسان ها در آن محترم شمرده شوند و فرق، تبعیض، تجاوز و کشتار نباشد.

وی با اشاره به این که انسان ها برای زندگی در چنین جامعه ای خلق شده اند، گفت: جامعه سعادتمند شایسته انسان است و انسان ها باید این جامعه را با همکاری و همدلی یکدیگر بسازند.

به گفته احمدی نژاد مفهوم انسان، کمال انسان و جامعه و سعادت همگی مفهوم فرهنگی است.***
پایه رشد و کمال انسان فرهنگ است

رییس جمهوری فصل مشترک انسان ها را در فرهنگ دانست و افزود: فرهنگ یعنی مفاهیم و ارزش های مشترک برآمده از مطالبات فطری انسان ها و برآمده از حقیقت انسان، حقیقت هر انسانی که به دنبال عدالت، پاکی، محبت، کرامت، صلح و دوستی است.

رییس جمهوری تصریح کرد:فرهنگ همچنین زاییده تلاش مشترک انسان ها برای تحقق این ارزش ها است.

وی در ادامه گفت: فضای مشترکی که روح انسان ها در آن تنفس و رشد می کند، جسم ما هم نیازمند اکسیژن است بنابراین همه ما در درون این هوا غرق هستیم و اگر راه رسیدن هوا به جسم ما قطع شود جسم نیز خواهد مرد، بنابراین فرهنگ فضای عمومی تنفس و رشد روح انسانی است.

رییس جمهوری افزود: اگر روزگاری بیاید که روابط بین انسان ها و ملت ها نه بر اساس فرهنگ و ارزش های فرهنگی بلکه براساس کینه، دشمنی و تبعیض برقرار شود به مانند آن است که راه تنفس روح انسان بسته شود، آن وقت در چنین شرایطی روح انسانی خواهد مرد.

احمدی ن‍ژاد با اشاره به این که کشورهای شرق آسیا از هزاران سال پیش پرچمدار ارزش های انسانی و زندگی فرهنگی بوده و هستند اظهارداشت: مهر و محبت، عاطفه، صلح دوستی، نوع دوستی و احترام به انسان ها در ذات ارزش های فرهنگی شرق آسیا نهفته است.

وی یادآور شد: اگر نگاهی به سنت های کهن مردم آسیا داشته باشیم درمی یابیم که همه آن سنت های انسانی برای تقویت دوستی، عدالت، احترام به انسان و استقرار صلح و جامعه سعادتمند است.

وی با نگاهی به جشن های ملی و سنت های تاریخی کشورهای آسیایی، آن ها را سرشار از زیبایی های انسانی دانست.***
پایداری حیات انسان ها بر تقویت جلوه های فرهنگ انسانی است

رییس جمهوری با توصیف این که انسان بی فرهنگ با سایر موجودات نه تنها تفاوتی ندارد بلکه در برخی مقاطع بدتر از حیوانات است، گفت: بنده این مثال را بارها تکرار کردم مبنی براین که در میان حیوانات درنده،گرگ به درندگی مشهور است اما همان گرگ وقتی به سایر حیوانات حمله می کند پس از مدتی از کشتن حیوانات سیر می شود و دست از درندگی برمی دارد.

احمدی نژاد افزود: حال اگر گرگ تاریخ داشتند و تحولات و آمارها را ثبت می کردند محال بود که گرگی در عمرش 10 هزار حیوان را بدرد.

وی ادامه داد: اما انسان هایی در طول تاریخ داریم که 10 هزار انسان را کشتند و حتی یک نفر نیز 100 هزار انسان را کشته است بنابراین کسانی که در جنگ جهانی دوم از بمب اتم استفاده کردند چند نفری بیش نبودند که اگر محاسبه کنیم شاید بیش از 50 نفر باشند که همین تعداد بیش از 250 هزار انسان را کشتند و چه بسا میلیون ها انسان را ناقص و معلول در طی چند دهه اخیر به جا گذاشتند.

رییس جمهوری با اشاره به کشتارهایی که در جنگ جهانی اول و دوم رخ داد یادآور شد: در مجموع بیش از 70 میلیون انسان کشته شدند و کسانی که تصمیم گرفتند برای حل مشکلات اقتصادی خود و همچنین برای تسلط بر جهان و غارت ثروت ملت ها جنگ راه بیاندازند که تعدادشان هم به 100 نفر نمی رسید.

وی با اشاره به حوادثی که در طی دوره اخیر در افغانستان و عراق رخ گفت: یک رییس جمهوری و تیمش برای تسلط در منطقه آسیا و نفت و همچنین برای حل مشکل اقتصادی کشورش تصمیم به راه اندازی جنگ در این کشورها می گیرد.

احمدی ن‍ژاد با بیان این که بنابر گزارش منتشر شده طی 10 سال گذشته بیش از یک میلیون انسان کشته و معلول شدند، گفت: اگر تصمیم گیرندگان چنین حوادثی از فرهنگ انسانی برخوردار بودند به طور یقین چنین حوادثی رخ نمی داد و در واقع این دسته از افراد کسانی هستند که فاقد فرهنگ انسانی و روح انسانی هستند.

رییس جمهوری تصریح کرد: بنابراین راه انجام این دو ماموریت مهم انسان توجه به فرهنگ و کمال آن است اگر روابط انسان ها براساس فرهنگ انسانی تنظیم شود همه آرزوهای خوب انسان ها برآورده خواهد شد.

وی خطاب به وزرا و روسای هیات های فرهنگی مجمع گفت و گوهای همکاری آسیا مبنی بر این که این اقدامی که شما آغاز کرده اید یک امر مقدس و انسانی است تصریح کرد: اگر بخواهیم مشکلات اقتصادی و سیاسی را برطرف کنیم تنها راه آن تقویت فرهنگ انسانی است.

احمدی نژاد افزود: از آنجایی که آسیا مهد فرهنگ است، فرهنگ انسانی که ما را در طول هزاران سال به یکدیگر پیوند زده و امروز با اراده ای واحد برای خدمت به انسان و انسانیت دور هم جمع شده ایم قابل تقدیر است.

وی توصیه کرد: همبستگی را بیشتر کنیم و در زمینه های گوناگون تبادل و هم افزایی خود را در تمامی عرصه ها گسترش دهیم و با بررسی و آسیب شناسی وضعیت جهان امروز راه حلی را برای برون رفت از آن ارایه کنید چرا که آسیا سرشار از شخصیت های فرهنگی است.

رییس جمهوری اظهارامیدواری کرد که این اقدام آغاز یک تحول بزرگ در روابط فرهنگی بین ملت های آسیا باشد.

در پایان نیز وزرا و روسای هیات های فرهنگی کشورهای عضو مجمع گفت و گوهای همکاری آسیا با رییس جمهوری کشورمان عکس یادگاری گرفتند.

اشتراک در
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید