نمایش جزییات خبر
۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۲ ۲۰:۰۲

ویژه اجلاس ACD_ در اجلاس وزرای فرهنگ ACD پیشنهاد شد: "تاسیس مرکز ملی مطالعات فرهنگی آسیا"

در سومین نشست وزرای فرهنگ مجمع گفتگوی همکاری آسیا که در تهران درحال برگزاری است و تا پایان روز چهارشنبه (18 اردیبهشت) ادامه دارد، تاسیس مرکزی با عنوان "مرکز مطالعات فرهنگی آسیا" پیشنهاد شد.
ویژه اجلاس ACD_ در اجلاس وزرای فرهنگ ACD پیشنهاد شد: "تاسیس مرکز ملی مطالعات فرهنگی آسیا"

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ، "مرکز ملی مطالعات جهانی شدن" جمهوری اسلامی ایران با توجه به ویژگی های منحصر به فرد قاره آسیا و ضرورت ایجاد بستری مناسب جهت همسویی و وحدت رویه در بازتولید هویت فرهنگی مشترک آسیایی، پیشنهاد تاسیس "مرکز مطالعات فرهنگی آسیا" را ارائه کرد.

اهمیت تاسیس این مرکز در ضرورت تقویت همگرایی فرهنگی درآسیا به منظور حضور هماهنگ و قوی در سطح بین الملل، ایجاد انسجام در سیاستگذاری فرهنگی کشورهای آسیایی و تبیین نقش و جایگاه اشتراکات فرهنگی در تحکیم منافع مشترک میان کشورهای آسیایی، دیده شده است.

همچنین هدف از تاسیس مرکز ملی مطالعات فرهنگی آسیا، توسعه پژوهش در حوزه فرهنگ آسیایی، فراهم سازی زمینه برای برقراری ارتباط میان پژوهشگران حوزه فرهنگ، و ضرورت شناخت ظرفیت های فرهنگی در آسیا، در راستای استراتژی مشترک و هماهنگ میان کشورهای آسیایی برای مقابله با آثار ناخوشایند فرهنگ مسلط جهانی، عنوان شد.

در این نشست با تاکید بر اینکه قاره آسیا به عنوان یکی از قطب های مهم فرهنگ و تمدن انسانی از جایگاه ویژه ای در نزد جهانیان برخوردار است، مهمترین وظایف مرکز پیشنهادی مطالعات فرهنگی آسیا تبیین گردید.

مطالعه و پژوهش در راستای توسعه ارتباطات بین فرهنگی کشورهای عضو، همکاری با موسسات غیر دولتی (ها NGO) در سطح کشورهای عضو، پژوهش در قلمرو فرهنگ مسلط جهانی با رویکرد انتقادی، تایید و ترجمه کتاب های مرتبط با فرهنگ های آسیایی، برگزاری همایش های فرهنگی در سطح منطقه ای و بین المللی در راستای توسعه همکاری های علمی کشورهای عضو و مطالعه در راستای تثبیت مولفه های "هویت مشترک فرهنگی آسیایی" در ضمن به رسمیت شناختن تنوع فرهنگ ها در این قاره، به عنوان مهم ترین وظایف این مرکز پیشنهاد گردید.

در همین خصوص، مرکز ملی جهانی شدن جمهوری اسلامی ایران به عنوان محل تاسیس این مرکز و نحوه تامین اعتبار آن به صورت داوطلبانه پیشنهاد شد.

همچنین مقرر گردید ساختار سازمانی این مرکز متعاقباً در جلسات کارشناسی تدوین و به تصویب اعضا برسد.

سومین اجلاس وزرای فرهنگ مجمع گفتگوی همکاری آسیا (ACD) صبح سه شنبه (17 اردیبهشت) با حضور نمایندگانی از 32 کشور آسیایی، در تهران گشایش یافت و تا فردا (چهارشنبه) ادامه خواهد یافت.

 

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA
اشتراک در
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید