نمایش جزییات خبر
۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۲ ۱۷:۴۵

ویژه اجلاس ACD_دبیرکل سازمان فرهنگی هنری فارسی زبانان: ایران می تواند رهبر فرهنگی آسیا باشد

حجت‌الله ایوبی، دبیرکل سازمان فرهنگی هنری فارسی زبانان ( ایران- تاجیکستان و افغانستان)، در حاشیه نخستین نشست وزرای فرهنگ مجمع همکاری آسیا (ACD) گفت: کشورهای آسیایی و شرقی حرف‌های گفتنی بسیاری با هم دارند که در این دنیای پرهیاهو و شلوغ باید با هم یکی باشند.
ویژه اجلاس ACD_دبیرکل سازمان فرهنگی هنری فارسی زبانان: ایران می تواند رهبر فرهنگی آسیا باشد

وی در گفت‌وگو با خبرنگار مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره دستاوردهای آتی این نشست، گفت: به نظر من برگزاری این مجمع یکی از کارهای بسیار بزرگ و ماندنی است که قطعا نتایج خوبی خواهد داشت.

ایوبی با بیان اینکه جای برگزاری این اجلاس درتهران است، ادامه داد:ایران از نظر تجربه فرهنگی و تاریخی می‎تواند ادعا کند که درمیان کشورهای آسیایی محور وحدت شرق باشد. برگزاری اجلاس ابتکار خوبی بود و من به نتیجه آن بسیار خوشبینم و امیدوارم که این اجلاس ، پس از برگزاری و پایان نشست های جاری، فراموش نشود.

دبیرکل سازمان فرهنگی هنری فارسی زبانان همچنین اظهار کرد: آرزوی من این است که دبیرخانه مشترکی برای اجلاس وزرای فرهنگ کشورهای آسیایی تشکیل شود و این کشورها پروژه‌های فرهنگی مشترکی مانند برگزاری هفته‌های فرهنگی، فیلم‌های سینمایی و ... را آغاز کنند. حتی این کشورها می‎توانند یک اثر سمفونیک مشترک را با هم بسازند تا درنهایت آثاری تولید شود که نشان دهنده وحدت این کشورها باشد.

وی درباره بهره‌گیری اعضای این مجمع از میراث تاریخی و فرهنگی قاره کهن نیز گفت: کشورهای آسیایی آن قدر میراث غنی، قوی، تاریخی و مشترک دارند که می‌تواند به عنوان یک گنجینه پایان ناپذیر در اختیار این مجمع برای برنامه‌های مشترک باشد.

وی اضافه کرد: در قدم نخست، ما کشورهای آسیایی باید یکدیگر را بشناسیم و بعد خودمان را با زبان فرهنگ و هنر به جهان معرفی کنیم.

ایوبی درباره نقش ایران در برگزاری این مجمع نیز اظهار کرد: ایران هم از جهت فرهنگی، هم از جهت تاریخی و امروز حتی از نظر هنری قلب آسیاست. ما در کدام کشور آسیایی سینمایی چنین قوی یا هنرهایی به این اندازه جالب توجه داریم و به همین دلیل ایران به حق می‌تواند رهبر فرهنگی آسیا باشد.

دبیرکل سازمان فرهنگی هنری فارسی زبانان با اشاره به این نکته که دلیل جنگ سوء تفاهم و عدم شناخت است افزود: کسانی که یکدیگر را بشناسند و با هم گفت‌وگو کنند بعید است با هم بجنگند. کشورهای آسیایی نیز چنانچه یکدیگر را بشناسند، دشمنی و یا جنگ و نزاع نخواهند داشت.

وی همچنین درباره جنبه‌های علمی و دانشگاهی این اجلاس گفت: بدون تردید نسل جوانی که عاشق دانستن است، به جای رفتن به دانشگاه‌های قدیمی غربی که حرف جدیدی برای گفتن ندارند، می‎تواند در کشورهای آسیایی منابع خوبی برای آموختن بیاید.

اجلاس وزرای فرهنگ کشورهای عضو مجمع گفتگوی همکاری آسیا ACD، سه‌شنبه و چهارشنبه 17 و 18 اردیبهشت‌ماه در هتل آزادی در حال برگزاری است.

تاکنون 32 کشور آسیایی به عضویت این مجمع درآمده اند.
 


اشتراک در
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید