نمایش جزییات خبر
۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۲ ۱۵:۲۶

با حضور وزرای فرهنگ ایران و تاجیکستان؛ سازمان فرهنگی هنری فارسی زبانان آغاز بکار کرد

با حضور وزرای فرهنگ ایران و تاجیکستان ؛ سازمان فرهنگی هنری فارسی زبانان متشکل از سه کشور " ایران،افغانستان و تاجیکستان آغاز بکار کرد.
با حضور وزرای فرهنگ ایران و تاجیکستان؛ سازمان فرهنگی هنری فارسی زبانان آغاز بکار کرد
به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاداسلامی ،در این مراسم که در محل بیست ششمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران برگزار شد،"سید محمد حسینی" وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران و "میرزا شاهرخ اسراری" وزیر فرهنگ تاجیکستان، ضمن امضای تفاهم‌نامه‌ای آغاز به کار این سازمان فرهنگی هنری را رسما اعلام کردند.
حسینی با اشاره به روابط دوستانه میان دو کشور فارسی زبان ایران و تاجیکستان ، اظهار داشت: مشترکات فراوانی میان دو کشور وجود دارد که این مشترکات میان مسوولان و هم میان مردم است.
به گفته وی مردم دو کشور و نویسندگان و شاعران علاقه بسیاری به یکدیگر دارند و ازاین جهت که تفاهمات و تعاملات فراوانی وجود دارد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: سازمان فارسی زبانان میان کشورهای تاجیکستان، افغانستان و جمهوری اسلامی ایران فعال خواهد بود چرا که هر سه کشور فارسی زبان علایق و مشترکات فراوانی دارند از این رو از امروز" حجت اله ایوبی" مسوولیت این سازمان را برعهده خواهد داشت.
به گفته حسینی تشکیل سازمان فرهنگی هنری کشورهای فارسی زبان در دولت دهم تصویب شده است.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اینکه سه کشور دوست، برادر و همسایه کارها وفعالیت های این سازمان را دنبال کرده و در آینده آثار و برکات فراوان خواهند داشت ،اظهار داشت: پیشنهاد کردیم سال 2015 که مصادف با هفتصدمین سالگرد "میرسیدعلی همدانی " است که این شخصیت بزرگ پیوندی عمیقی میان ایران، تاجیکستان، افغانستان، پاکستان و کشمیر بوجود آورده در یونسکو به نام این شخصیت ثبت شود.
در ادامه این مراسم، وزیر فرهنگ تاجیکستان نیز اظهار داشت:بسیار خرسندم امروز میهمان جمهوری اسلامی ایران و وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی هستم و خوشحالیم از آمدن به نمایشگاه کتاب تهران مضاعف شده است.
به گفته "شاهرخ اسراری" نمایشگاه بین المللی کتاب تهران از بزرگترین، مهمترین نمایشگاه‌های کتاب جهان است.
وی خاطرنشان کرد:مردم ما علاقه بسیاری به کتاب دارند و کتابهای بسیاری می‌خوانند، وزیر فرهنگ تاجیکستان همچنین یادآور شد: روزهای فرهنگی ایران در تاجیکستان برگزار شده و امیدواریم روزهای فرهنگی تاجیکستان هم در ایران برگزار شود.
به گفته وی خجند با تبریز و کولاب با همدان خواهر خواندگی دارند و در این راستا برنامه‌هایی متنوع و فراوانی در دو کشور برگزار خواهند شد.
وی افزود: اطمینان دارم که با آغاز بکار این سازمان، روابط و تعاملات فرهنگی میان کشورهای فارسی زبان بیشتر خواهد شد.
وزیر فرهنگ تاجیکستان گفت: ایجاد اتحادیه فرهنگی بین کشورهای فارسی‌زبان را در فضای فرهنگی منطقه سازنده می‌دانم و امیدوارم اتحاد فرهنگی کشورهای فارسی زبان، نزدیکی ما را بیشتر و گسترده کند، ما ظرفیتهای بزرگی داریم، امیدوارم این اتحادیه به رونق فرهنگی کشورها اضافه کند.
اشتراک در
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید