نمایش جزییات خبر
۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۲ ۱۳:۵۰

ویژه اجلاس ACD-هیات فرهنگی«فیلیپین» گزارشگر اجلاس وزرای فرهنگACD) ) شد

هیات فرهنگی «فیلیپین» به عنوان گزارشگر اجلاس وزرای فرهنگ مجمع گفتگوی همکاری آسیا ACD) )، انتخاب شد.
ویژه اجلاس ACD-هیات فرهنگی«فیلیپین» گزارشگر اجلاس وزرای فرهنگACD) ) شد

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، در نخستین روز از اجلاس وزرای فرهنگ مجمع گفتگوی همکاری آسیا ACD) ) که صبح امروز سه‌شنبه 17 اردیبهشت‌ماه در هتل آزادی برگزار شد، گزارش دومین نشست مقامات ارشد در خصوص همکاری فرهنگی و سمینار منطقه‌ای فرهنگ و جهانی شدن، در حضور نمایندگان کشورهای عضو، ارائه شد.

جواد شمقدری، معاون وزیر و رئیس سازمان سینمایی کشور، به عنوان دبیر اجلاس وزرای فرهنگ مجمع گفتگوی همکاری آسیاACD) )، پیش از ارائه گزارش، از هیات‌های حاضر در نشست خواست ضمن مطالعه پیش‌نویس بیانیه تهران، نظرات و پیشنهادات خود را درباره بیانیه اجلاس ارائه کنند. این پیش‌نویس، در میان هیات‌های خارجی حاضر در اجلاس وزرای فرهنگ مجمع گفتگوی همکاری آسیا ACD) )، توزیع شد.

در ادامه جلسه، هیات فرهنگی «فیلیپین» به عنوان گزارشگر اجلاس تعیین شد و پس از آن، "مینا بالمان شارما"، مدیرکل وزارت فرهنگ هند به ارائه گزارش دومین نشست مقامات ارشد در خصوص همکاری فرهنگی به میزبانی دهلی‌نو پرداخت.

"مینا بالمان شارما" در ادامه ضمن طرح پیشنهادهای مطرح شده در نشست مقامات ارشد در دهلی‌نو، از کشورهای حاضر در نخستین اجلاس وزرای فرهنگ مجمع گفتگوی همکاری آسیا ACD) )، خواست زمینه اجرای طرح‌های تصویب‌شده را فراهم کنند.

ولیتیموری معاون امور بین‌الملل مرکز مطالعات جهانی‌شدن نیز در این جلسه، به ارائه گزارش سمینار منطقه‌ای فرهنگ و جهانی شدن پرداخت و گفت: پیشنهاد این سمینار در نخستین اجلاس ACD) )، 2 سال پیش در تهران، مطرح شد که با استقبال کشورهای عضو، تصمیم بر آن شد اجلاس در اوایل سال میلادی جدید، برگزار شود.

وی افزود: سمینار منطقه‌ای فرهنگ و جهانی شدن با شعار همگرایی منطقه‌ای با محوریت احترام به همگرایی فرهنگی و با هدف رسیدن به همگرایی جهانی در قالب نشست‌های تخصصی با حضور 15 کشور عضو، پیگیری شد.

ایجاد و تقویت تشکل‌های فرهنگی برای تقویت همکاری میان کشورها، توجه به همکاری روزافزون اقتصاد فرهنگی، بررسی راهبردهای فرصت‌سازی از فرآیند جهانی‌شدن، توجه ویژه به ارتباطات میان فرهنگی، توجه به نقش و تاثیر روزافزون فناوری‌های ارتباطاتی و تعریف همکاری‌های موثر در حوزه رسانه‌های جمعی از جمله محورهای تصویب‌شده سمینار بود که ولی تیموریبه آن اشاره کرد.

در ادامه نخستین روز اجلاس وزرای فرهنگ مجمع گفتگوی همکاری آسیا ACD) )، نمایندگان کشورهای عضو، درباره همکاری‌های سینمایی و رسانه‌ای، تحقیقاتی و انتشاراتی، مردم‌شناسی و تعاملات فرهنگی به بحث و گفتگو پرداختند.

نخستین اجلاس وزرای فرهنگ مجمع گفتگوی همکاری آسیا ACD) )، صبح سه‌شنبه با حضور نمایندگانی از 32 کشور آسیایی، در هتل آزادی تهران گشایش یافت.

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA
اشتراک در
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید