نمایش جزییات خبر
۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۲ ۱۲:۵۰

ویژه اجلاس ACD-شمقدری: تهاجم فرهنگ غرب و افراط گری، فرهنگ غنی آسیا را تهدید می کند

جواد شمقدری دبیر اجلاس وزیران فرهنگ مجمع همکاری آسیا(ACD) در نخستین روز از اجلاس وزرای فرهنگ مجمع گفت وگوی همکاری آسیا درتهران، گفت: تهاجم غرب، افراط گری و تعصبات، دو چالش اصلی است که فرهنگ غنی آسیا را تهدید می کند.
ویژه اجلاس ACD-شمقدری: تهاجم فرهنگ غرب و افراط گری، فرهنگ غنی آسیا را تهدید می کند
Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، اجلاس وزرای فرهنگ مجمع گفتگوی همکاری آسیایی (َACD) صبح امروز سه شنبه ، با حضور نمایندگان 32 کشور آسیایی عضو آغاز به کار کرد.

شمقدری، در آغاز ضمن خوشامدگویی به نمایندگان کشورهای عضو، ابراز امیدواری کرد که این اجلاس به تحقق و دستیابی به اهداف والای فرهنگی آسیایی، بیانجامد.

وی با بیان اینکه این سومین نشست فرهنگی مجمع گفتگوی همکاری آسیا و دومین نشستی است که در کشور ایران برگزار می شود، افزود: اجلاس ACD به عنوان فراگیرترین ساختار آسیایی و یکی از بهترین چارچوب­ها برای تشریک مساعی کشورهای آسیایی است، چراکه بخش مهمی از کشورهای شرق، غرب و جنوب شرق آسیا در آن مشارکت دارند.

شمقدری در ادامه ضمن آسیب شناسی این اجلاس، روند  آن را با دو چالش جدی روبرو دانست.

وی گفت: فرهنگ غنی آسیایی از یک سو در معرض تهاجم غرب قرار دارد و از دیگر سو ، با تعصبات، افراط گرایی و تندروی روبه رو است.

به گفته وی، ایجاد نظام­های پویای فرهنگی و گفتگو، مهم­ترین راهکارهای مواجه با این چالش هاست.

وی با تاکید بر اینکه "همگرایی فرهنگی نه تنها به نفع کشورهای آسیایی عضو است، بلکه تمام جهان می­تواند از این همگرایی بهره مند شود"، اظهار امیدواری کرد: امید است  مجمع گفتگوی همکاری آسیا در راستای همدلی و همراهی هرچه بیشتر کشورهای عضو گام برداشته و در آینده­ای نه چندان دور با گسترش فعالیت های فرهنگی در خدمت ملت های آسیایی و تقویت روح شرقی قرار بگیرد، چرا که تمدن آسیا سرشار از زیبایی های اخلاقی است.

وی در پایان طراحی فعالیت هایی که ایده آن ها در نشست های اول و دوم گروه کاری فرهنگی ارائه شده و بررسی پیشنهادهای جدید با هدف ارتقاء تعاملات فرهنگی را از جمله اهداف این اجلاس دو روزه دانست.

مجمع همکاری آسیا ACD)) در سال 2001 میلادی و به پیشنهاد نخست وزیر تایلند در حاشیه اجلاس آسه آن تشکیل شد که تاکنون 11 دوره نشست وزیران خارجه این مجمع برگزار شده است. این مجمع فراگیرترین تشکل در آسیاست که 32 کشور از 48 کشور آسیایی در آن عضویت دارند.

جمهوری اسلامی ایران، ریاست پروژه فرهنگی و آموزشی مجمع همکاری آسیا را برعهده دارد.

این اولین نشست وزیران فرهنگ مجمع است که با شعار "آسیا کانون فرهنگ انسانی" برگزار می شود. پیش از این دو اجلاس فرهنگی مجمع همکاری آسیا در سطح کارشناسان به ترتیب در تهران و دهلی نو برگزار شد امروز سه شنبه نیز و سومین نشست کارشناسی در حال برگزاری است.

اشتراک در
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید