نمایش جزییات خبر
۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۲ ۲۲:۴۳

در نشست کتاب و رسانه مطرح شد _سرشار : کتاب یکی از قالب های کهن انتقال پیام است/ دکتر حسینی :کتاب ماهیت رسانه ای بالایی دارد

نشست کتاب و رسانه با حضور دکتر سید بشیر حسینی و محمد سرشار از نویسندگان کشورمان با موضوع "کتاب و رسانه" در سرای اهل قلم نمایشگاه کتاب برگزارشد.
در نشست کتاب و رسانه مطرح شد _سرشار : کتاب یکی از قالب های کهن انتقال پیام است/ دکتر حسینی :کتاب ماهیت رسانه ای بالایی دارد

 سرشار : کتاب یکی از قالب های کهن انتقال پیام است

نویسنده کتاب "زندگی که گریخت" گفت: کتاب از جمله قالب های کهن انتقال پیام است که همچنان در جامعه مدرن کاربرد خود را حفظ کرده است.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سرشار به نسبت "کتاب و دیگر رسانه ها" اشاره کرد و افزود: میزان مطالعه افراد به اوقات فراغت آنان بستگی دارد.

این نویسنده تاکید کرد: سختی های اشتغال، وجود ترافیک در رفت و آمد و اتلاف وقت دست به دست هم می دهند تا زمان کمی برای فراغت داشته باشیم.

سرشار یادآور شد: معاشرت، فرصت مصرف رسانه را کاهش می دهد چراکه میزان سرانه مطالعه آزاد در کشورهای اروپای شمالی که اب و هوای قطبی، افراد افسرده و فرد گرا دارد بیشتر دیده می شود و آنان تنها با مطالعه اوقات فراغت خود را پرمی کنند.

وی ادامه داد: در شرایط فعلی رسانه های رقیب کتاب باید کارکردی ضد ذات خود داشته باشند تا مخاطب را از پشت رایانه بلند کرده و به سمت کتاب سوق دهد.

این نویسنده گفت: فن آوری تولید کتاب باید بر اساس چینش محتوایی، آغاز و انجام و... تعریف شود چراکه فن آوری بر رفتار فرهنگی تاثیر می گذارد.

**کتاب ماهیت رسانه ای بالایی دارد

در ادامه نشست حسینی به عناصر اصلی کتابخوانی اشاره کرد و گفت: چرا خواندن، چه خواندن و چگونه خواندن در امر کتابخوانی اهمیت زیادی دارد.

 وی افزایش قیمت کاغذ موجب کاهش مطالعه نشده چراکه این معضل پیش از افزایش نرخ کاغذ نیز وجود داشته است.

وی با اشاره به ضعف های زیربنایی مطالعه در کشور توضیح داد: توان صحیح خوانی، سرگرم کننده بودن به همراه آموزش سبک زندگی می تواند ارتباط خوبی با مخاطب برقرار کند چراکه کتاب های امروزی تنها جنبه آموزش دارند و به دلیل عدم استفاده از صنعت خلاقانه سرگرمی، مخاطبان را دلزده می کند.

حسینی تصریح کرد: حس پِرز (روانخوانی) معمولا در کشور ما نادیده گرفته می شود و ایران در عدم توان روانخوانی کتاب رتبه  153 را به خود اختصاص داده است.

وی به ویژگی های یک کتاب خوب اشاره کرد و افزود: کتاب خوب باید درد جامعه را بشناسد، جامعه را نقد کند، به روز و کارآمد بوده و در راستای آرمان و اهداف جامعه گام بردارد و باید فنون تولید یک کتاب خوب در کشور آموزش داده شود.

 

Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA
اشتراک در
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید