نمایش جزییات خبر
۳ اردیبهشت ۱۳۹۲ ۱۵:۱۷

با حضور رئیس دفتر مقام معظم رهبری و وزیر ارشاد؛ آیین بزرگداشت سعدی شیرازی در تالار وحدت تهران برگزار شد

آیین بزرگداشت سعدی شیرازی شاعر شیرن سخن و بلند آوازه ایرانی دوشنبه شب با حضور رییس دفتر رهبر معظم انقلاب ، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ، جمعی از فرهیختگان و چهره های فرهنگی و ادبی کشور و سعدی شناسان در تالار وحدت تهران برگزار شد.
با حضور رئیس دفتر مقام معظم رهبری و وزیر ارشاد؛ آیین بزرگداشت سعدی شیرازی در تالار وحدت تهران برگزار شد
به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ،  رییس دفتر رهبر معظم انقلاب اسلامی در سخنانی در این آیین در باره سعدی گفت: این شاعر بزرگ حق بزرگی بر همه ما ایرانیان دارد.
حجت الاسلام و المسلمین محمد محمدی گلپایگانی با بیان این که سعدی صیادی بزرگ در معارف الهی است؛ افزود: رعایت ادب در اشعار سعدی در حد بالا است و حتی در پایان دیوانش وقتی می خواهد اشعاری در هزل بگوید ابتدا عذرخواهی می کند.
وی از کوشش وزیر و مجموعه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای برگزاری مراسم بزرگداشت سعدی تقدیر کرد و در پایان قصیده ای با عنوان " خلیج فارس " سرود که با تشویق حاضران در تالار وحدت همراه شد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در این آیین در سخنانی گفت: افتخاری است برای ملت ایران که یکی از بزرگترین شاعران جهان مربوط به این مرز و بوم است.
سید محمد حسینی با بیان این که سعدی در سطح جهان شناخته شده است، اظهار کرد:بیش از 300 سال است که خاورشناسان ، ادبیات شرق و به ویژه آثار سعدی را بررسی و ترجمه می کنند.
وی با بیان این که بعد از فردوسی، زبان فارسی مدیون سعدی است، افزود: بهتر است بگوییم ما بعد از گذشت 700 سال هنوز با زبان سعدی سخن می گوییم.
حسینی گفت : سعدی روح پر شوری داشت و یکجا نشینی را نمی توانست انتخاب کند؛ او به کوفه و شام و صنعا ، حجاز ، روم ، شرق عالم اسلام سفر کرد و تجربه های بسیار آموخت.
وی ادامه داد: این که گفته اند ایجاز سعدی در حد اعجاز است، واقعا مبالغه نیست.
حسینی در پایان با اشاره به دوم اردیبهشت و همزمانی آن با سالگرد وفات ملک الشعرای بهار و روز قیصر امین پور گفت: باید نام این بزرگان را زنده نگاه داریم و فرهنگ آنها را به دنیا معرفی کنیم.
یکی از بخش های این آیین ماندگار ، شعرخوانی توسط شاعران نام آشنای کشور بود.
محمد جواد آسمان ، میلاد عرفان پور ، فاطمه طارمی ، خانم دکتر الهی قمشه ای ، فاضل نظری ، رضا غزوه، ناصر فیض،سعید بیابانکی ، پرویز بیگی حسینجانی ، محدثی خراسانی، ابوالقاسم حسیجانی ، حجت الاسلام سید عبدالله حسینی ، محمدرضا نعمتی ، محمد علی بهمنی از جمله شاعرانی بودند که اشعار زیبایی بعضا در باره سعدی سرودند.
مهدیه الهی قمشه ای نیز در باره سعدی گفت: ما زبان فارسی را مرهون دو کس ، یکی فردوسی طوسی و دیگری سعدی هستیم.
وی با بیان این که سعدی، روانشناس و جامعه شناس بوده ،گفت: این شاعر بلندپایه گویا تمام ایرانیان را می شناخته است.
در گلستان تمام داستان ها درس اخلاق و انسانیت است، سعدی تمامی ویژگی های قرآنی و انسانی را در اشعارش آورده است و مجموعه ی همه ی لطائف را در شعر او می بینیم.
اسماعیل آذر استاد ادبیات و برگزار کننده مسابقه های مشاعره در سخنان کوتاهی در باره سعدی گفت: در اروپا در سال 1636 میلادی برای اولین بار پاره هایی از گلستان ترجمه شد که این کار نام سعدی را در سراسر اروپا فراگیر کرد.
در این آیین همچنین از برگزیدگان هفتمین جشنواره بین المللی شعر فجر از جمله بهاءالدین خرمشاهی ، بهمنی ، مدیران کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان های همدان ، اردبیل و فارس ، موسسه فرهنگی شهرستان و مدیرکل شرکت تعاونی کارآفرینان ادیب تجلیل و هدایایی از جمله لوح یادبود به آنان اهدا شد.
پایان بخش این آیین ، اجرای موسیقی سنتی در قالب سه تصنیف به وسیله گروه "راز و نیاز" به سرپرستی و خوانندگی سالار عقیلی بود که با استقبال چشمگیر حاضران روبرو شد.
شیخ مصلح الدین مشرف بن عبدالله مشهور به سعدی شیرازی در حدود سال های 571 تا 606 هجری قمری به دنیا آمد و در حدود سال های 690 تا 695 درگذشته است. درباره نام و نام پدر شاعر و همچنین تاریخ تولد سعدی اختلاف بسیار است.
در سال 1381 اول اردیبهشت ماه به عنوان یادروز بزرگداشت شیخ مصلح الدین سعدی شیرازی نامگذاری شده است.
حجت الاسلام و المسلمین محمد محمدی گلپایگانی رئیس دفتر مقام معظم رهبری به همراه وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از نمایشگاه ره توشه عملکرد و دستاوردهای وزارت ارشاد بازدید کرد و از نزدیک در جریان فعالیت های گسترده این وزارتخانه در چهارساله گذشته قرار گرفت.
اشتراک در
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید