نمایش جزییات خبر
۲ اردیبهشت ۱۳۹۲ ۱۴:۰۴

ویژه نمایشگاه _ نگاهی به عملکرد و دستاوردهای معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در نمایشگاه "ره توشه"

برگزاری نمایشگاه عملکرد و دستاوردهای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی درچهارسال گذشته و طول دولت دهم با عنوان "ره توشه" فرصتی برای بررسی فعالیت های این وزارتخانه است که در ادامه عملکرد معاونت امور هنری این وزارتخانه در عرصه تجسمی مرور می شود.
ویژه نمایشگاه _ نگاهی به عملکرد و دستاوردهای معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در نمایشگاه "ره توشه"

 

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان مهمترین نهاد سیاستگذاری در عرصه فرهنگی و هنری در اقدامی عملکرد و دستاوردهای این وزارتخانه در عرصه ها و زمینه های مختلف را در معرض نمایش گذشته تا مخاطبان  با حضور در این نمایشگاه ضمن مشاهده آمار و ارقام ارائه شده ،به مقایسه آن با دوره های گذشته بپردازند.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ،درواقع وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با برگزاری نمایشگاهی تخصصی شامل غرفه ها و بخش های مختلف به بررسی فعالیت ها و دستاوردهای خود طی چهار سال گذشته ( 88 تا 91) پرداخته و آن را در معرض ارزیابی عموم قرار داده است.

در این نمایشگاه همه مجموعه های وابسته به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و معاونت های مختلف آن کارنامه خود را در دولت دهم به صورت عدد و رقم و به طور دقیق ارائه کرده اند.

برگزاری نمایشگاه های تجسمی در سراسرکشور،تصویب قانون خرید آثار هنری، حمایت از اعزام هنرمندان برای حضور در نمایشگاه های بین المللی (دوسالانه ونیز و هنرآسیا)، برگزاری اولین و دومین جشنواره تجلی بصیرت، برگزاری جشنواره مد و لباس فجر به منظور ساماندهی پوشاک جامعه، صدور مجوز تاسیس آموزشگاه های هنری و نگارخانه ها و ....شاخص ترین موارد عملکردی این معاونت می باشد که می توان به آنها اشاره کرد.

این گزارش تلاش می کند نگاهی داشته باشد به تعدادی از شاخص ترین فعالیت های معاونت امورهنری ارشاد درعرصه تجسمی که در قالب این نمایشگاه به آن پرداخته شده است.

265 نگارخانه جدید در دولت دهم گشایش یافته است

طبق آمار منتشر شده معاونت امورهنری وزارت ارشاد در نمایشگاه تخصصی دستاوردها و عملکرد این وزارتخانه که با عنوان " ره توشه " در تالار وحدت تهران برگزار شده است،یکی از بخش هایی که معاونت امورهنری درآن رشد قابل توجهی داشته نگارخانه هاست.

براساس نمودارهای عرضه شده دراین نمایشگاه، تاسیس بیش از 265 نگارخانه جدید طی چهارسال اخیر(88 تا یک ماه نخست سال 92) از جمله مهمترین دستاوردهای این معاونت است که این آمار نشان دهنده رشد 179 درصدی تعداد نگارخانه ها در سراسر کشور و افزایش 64 درصدی گالری ها در تهران است.

علاوه براین تعداد بازدیدکنندگان این مراکز هنری طی این دوره چهارساله 20 درصد رشد داشته است.

برگزاری هفته های فرهنگی استان ها درتهران

یکی از برنامه های مهم این معاونت در دو سال گذشته،برگزاری هفته های فرهنگی استان ها در تهران بوده است.

این هفته های فرهنگی با هدف مقابله با تهاجم فرهنگی و معرفی میراث فرهنگی، گردشگری،صنایع دستی و ظرفیت های فرهنگی و هنری درون استانی و رشد و اعتلای آنها از سوی معاونت امورهنری برگزار شدند.

این برنامه با برگزاری نخستین هفته فرهنگی مربوط به استان سمنان در اردیبهشت ماه 90 کلید خورد و تا دی ماه 91 ،15هفته فرهنگی استان ها در فرهنگسرای نیاوران برگزار شد.

دستاوردهای فرهنگی و هنری استان های مختلفی چون یزد،لرستان،گلستان،سیستان و بلوچستان ،همدان،کرمانشاه و مازندران در قالب برگزاری این برنامه ها به نمایش عموم درآمد.برگزاری برنامه موسیقی محلی،پخت غذا و شیرینی بومی،اجرای نمایش و خلق آثار هنری همزمان با برگزاری این هفته های فرهنگی باعث می شد که علاقه مندان بسیاری برای مشاهده این برنامه های به فرهنگسرای نیاوران مراجعه کنند.ضمن اینکه از چهره های شاخص فرهنگی ،ادبی و هنری این شهرها نیز تقدیر شد.

رشد 16 درصدی هنرجویان هنرستان های هنری

براساس راهبردهای مطرح شده در اصول سیاست های کلی فرهنگی کشور ایجاد و تقویت ارتباط مناسب میان بخش های فرهنگی، هنری و آموزشی،تربیت نیروی انسانی کارآمد و متخصص به منظور فراهم نمودن زمینه مناسب برای پرورش استعدادهای جوان و خلاق از جمله مهمترین محورهای کاری این معاونت در وزارت ارشاد است که در طول چهارسال گذشته از رشد قابل توجهی برخوردار شده است.

براساس این گزارش،در سال 88 تعداد هنرجویان هنرستان های هنری 2 هزار و 465 نفر ، درسال 91 این عدد به رقم 2 هزار و 879 نفر رسیده است که نشان دهنده رشد 16درصدی است.
براساس آمارهای اعلام شده این بخش ، تعداد هنرجویان آموزشگاه های آزاد نیز به تفکیک در سال 88، 411 هزار 440 نفر،در سال 89 ، 433 هزار 196 و سال 90 ، 418 هزار و 396 رسید و در نهایت آمارها نشان می دهد که هنرجویان هنرستان های هنر درسال 91 به رقم 423 هزار و 428 رسیده است.این آمارها نشان می دهد که تعداد هنرجویان استفاده کننده از آموزش های آموزشگاه های آزاد در سال 91 به نسبت 88 رشد 3 درصدی داشته است که این موضوع نشان دهنده گسترش تعداد آموزشگاه های آزاد و بهره مندی هنرجویان از کلاس ها و آموزش های این مراکز است.

رشد 6 درصدی برگزاری جشنواره های هنری

معاونت امور هنری براساس سیاست های تعریف شده ،باید فعالیت های خود را براساس هدایت،رشد و توسعه فعالیت های هنری در سطح جامعه تعریف کند،از این رو برگزاری جشنواره ها و رویدادهای هنری یکی از مهمترین بخش های فعالیت های معاونت امورهنری است.

می توان به برگزاری چندین دوره جشنواره هنرهای تجسمی جوانان،دوسالانه جهانی پوستر تهران،دوسالانه بین المللی کاریکاتور ایران،برگزاری نمایشگاه آثار هنری با عنوان پیشگامان هنرنوگرای ایران از استاد جوادی پور و اسفندیاری،نمایشگاه بزرگ آثار هنری ،آرت اکسپو و موارد بسیار دیگر اشاره کرد.

هدف از برگزاری این رقابت های هنری،ایجاد بسترشکوفایی استعدادها،تربیت هنرجویان، توسعه فعالیت های هنری و ایجاد انگیزه برای ارتقاء فعالیت هنرمندان عنوان شده است.

جدول آماری این بخش نشان می دهد که از سال 88 تا پایان سال 91 برگزاری جشنوارها و رقابت های هنری منطقه ای و سراسری در اقصی نقاط کشور شاهد رشد 6 درصدی بوده است.

براساس این اطلاعات، در سال 88 ،46 جشنواره، سال 89 ، 60 رویداد هنری و سال 90 در رقمی بسیاررشد یافته این برنامه ها به عدد 237 رسیده است. اما این نمودار عدد جشنواره های هنری در سال 91 را 6 نشان می دهد که نشان دهنده افت بسیار محسوسی درمقایسه با سال قبل و حتی سه سال ماقبل آن است.به نظر می رسد شرایط اقتصادی و مشکلات بودجه یکی از مهمترین دلایل برگزار نشدن تعدادی از برنامه های از پیش تعیین شده باشد.

دوسالانه کاریکاتور تهران بعد از کش و قوس های فراوان و اعلام زمان های مختلف برای آن در سال 91 برگزار نشد و در نهایت به اردیبهشت 92 موکول شد. دومین دوره جشنواره هنرهای تجسمی کودک و نوجوان نیز که قرار بود مهر ماه 91 برگزار شود، با تاخیرهای بسیاری روبرو شد و درنهایت در آخرین روزهای اسفند به جای اصفهان در تهران برگزار شد. از این رو سال 91 با کمترین تعداد برگزاری جشنواره ها به پایان رسید.

اولین ها

درمیان رویدادهایی که برای نخستین بار در معاونت امور هنری ارشاد دولت دهم برگزار شد می توان به یادواره ˈجلوه جمالˈ اشاره کرد.

این یادواره که به نکوداشت شهدای عرصه هنر اختصاص داشت،با هدف معرفی هنری دینی و تقدیر از هنرمندان متعهد که با شهادت خود مهر تاییدی بر تعهد و ماندگاری هنر زدند،برگزار شد.شناسایی و معرفی یک هزار و 100 شهید عرصه هنر و انتشار 2 هزار جلد کتاب و مقاله از اساتید دانشگاه در باب هنر و شهدا از جمله برنامه هایی بود که در راستای برگزاری این یادواره انجام شد.

دراین مراسم که 6 دی ماه 91 در تالار وحدت تهران برپا شد، از 10 هنرمند پیشکسوت درعرصه دفاع مقدس نیز تقدیر به عمل آمد. برپایی نمایشگاهی از آثار فعالان این عرصه و رونمایی از تمبر و کتابی حاوی مقالاتی دراین زمینه و تهیه بانک جامع اطلاعاتی از هنرمندان شهید از جمله ثمرا-ت این یادواره بود.

 پوشش بیمه ای هنرمندان

از دیگربخش های این نمایشگاه مربوط به صندوق اعتباری حمایت از نویسندگان، روزنامه نگاران و هنرمندان است که فعالان این عرصه ها می توانند ضمن عضویت در این صندوق از خدمات بیمه ای نیز برخوردار باشد.ضمن اینکه این بخش شرایط بهره مندی از خدمات بیمه تکمیلی را نیز در اختیار بازیدکنندگان قرار می دهد.

آمارهای ارائه شده در بخش مربوط به این صندوق نیز نشان دهنده افزایش قابل توجه افراد تحت پوشش است.

علاوه بر ارائه آمارها از بخش های ذکر شده در نمایشگاه دستاوردهای وزارت ارشاد،انواع لوح های فشرده تولید شده در عرصه موسیقی،تجسمی و تئاتر،نشریات ،کتب،مجموعه مقالات در این سه عرصه به معرض نمایش گذاشته شده است.

ضمن اینکه بخشی نیز به نمایش فعالیت های بنیاد ملی مد و لباس در زمینه برگزاری دو دوره نمایشگاه اختصاص دارد.

اشتراک در
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید