نمایش جزییات خبر
۱ اردیبهشت ۱۳۹۲ ۱۴:۵۷

ویژه نمایشگاه _ محمدزاده در مراسم اولین اکران مستند «راز گل‌آقا»: مطبوعات ابزار آگاهی بخشی و تلاش جامعه هستند

معاون امور مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: مطبوعات ابزار آگاهی بخشی و تلاش جامعه هستند و باید بیداری را به جامعه منتقل کنند نه به این جهت که مردم را موافق با مخالف شخص یا گروهی کنند بلکه منظور بیداری معنوی است.
ویژه نمایشگاه _ محمدزاده در مراسم اولین اکران مستند «راز گل‌آقا»:  مطبوعات ابزار آگاهی بخشی و تلاش جامعه هستند

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مراسم اولین اکران مستند «راز گل‌آقا» عصر روز شنبه 31 فروردین به همت معاونت امور مطبوعاتی در حاشیه نمایشگاه «ره‌توشه» در تالار وحدت برگزار شد.

محمدجعفر محمدزاده معاون امور مطبوعاتی در این مراسم اظهار کرد: طنز در زبان و ادب فارسی از زمانی که به فارسی تکلم می‌شده، رواج داشته که نتیجه استعداد و قدرت و خلاقیت فارسی‌زبانان بوده است.

وی با بیان اینکه طنز سال‌ها در لابه‌لای دوائن شعرا قابل رهگیری بوده است، گفت: به دلیل نبود رسانه و محدودیت در چاپ و انتشار آثار، طنز در دوران گذشته در میان مردم رواج چندانی نداشت و طنز حافظ و عبید و ... در میان کسانی خوانده می‌شد که حافظ‌خوان و عبیدخوان بودند.

معاون امور مطبوعاتی رستاخیز طنز فارسی را دوره مشروطه عنوان کرد و افزود: پس از مشروطه و تا زمان انقلاب اسلامی طنز متعهد کم شد و در این فضا بیشتر شاهد فکاهی و هزل بودیم و نقد اجتماعی نداشتیم. تا این که به همت افرادی چون کیومرث صابری و دوستان نزدیک او یک اتفاق بزرگ افتاد و طنز فاخر پس از انقلاب شکل گرفت.

محمدزاده باتاکید بر ضرورت واکاری درباره طنز پس از انقلاب، تصریح کرد: ایده ساخت مستند «راز گل‌آقا» از اردیبهشت سال 90 شکل گرفت که در کنار مواردی چون موزه مطبوعات، تاریخ مطبوعات و ... در دست کار قرار گیرد. ساخت این مستند تا امروز تداوم داشت و باسختی‌های فراوان، به انجام رسید.

وی ادامه داد: مستند «راز گل‌آقا» را باید از منظر مطالعه یک پدیده تاریخی که در زمانی بیش از یک دهه در مطبوعات ایران ظهور کرده، در زمان خود دید. ما در ساخت این فیلم اصلا نگاه تقویتی یا تضعیفی نداشته‌ایم و اگر بخواهیم قصدی را در ساخت فیلم برشمریم باید به گرامیداشت «گل‌آقا» و بزرگداشت طنز گل‌آقایی اشاره کرد.

معاون امور مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ضمن اظهار تاسف از وجود نواقص بسیار در طنز مطبوعاتی ایران، گفت: امیدوارم ساخت مستند «راز گل‌آقا» راهی برای ادامه این مسیر باشد که درباره طنز گل‌آقایی، افرادی که در این نشریه فعالیت می‌کردند، صفحات نشریه و ... پژوهش کرد چراکه «گل‌آقا» شاهکار زمان خود بود که البته این ویژگی تا امروز هم ادامه داشته است.

محمدزاده با تاکید بر این که مطبوعات در رشد کشور سهم بزرگی دارند، افزود: مطبوعات ابزار آگاهی بخشی و تلاش جامعه هستند و باید بیداری را به جامعه منتقل کنند نه به این جهت که مردم را موافق با مخالف شخص یا گروهی کنند بلکه منظور بیداری معنوی است. در واقع مطبوعات باید کاری کنند که مردم نه از شخص ظالم که از خود ظلم متنفر شوند و بیداری معنوی را برانگیزانند.

در ادامه فیلم مستند «راز گل‌آقا» درباره زندگی حرفه‌ای کیومرث صابری به نمایش درآمد.

نمایشگاه عملکرد و دستاوردهای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با عنوان «ره‌توشه» از 27 فروردین تا 4 اردیبهشت هر روز از ساعت 10 در تالار وحدت میزبان علاقه‌مندان خواهد بود.

 

 

 


اشتراک در
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید