نمایش جزییات خبر
۱ اسفند ۱۳۹۱ ۱۹:۴۲

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی:هنرمندان،معارف حضرت عبدالعظیم(ع) رامعرفی کنند

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: شخصیت حضرت عبدالعظیم حسنی (ع) و آموزه ها و معارف ایشان باید از طریق هنر و بوسیله هنرمندان به جامعه معرفی و تبیین شود.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی:هنرمندان،معارف حضرت عبدالعظیم(ع) رامعرفی کنند

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی، سید محمد حسینی روز سه شنبه در آیین اختتامیه اولین جشنواره فرهنگی هنری حضرت عبدالعظیم (ع) در تالارشیخ صدوق آستان مقدس آن حضرت در شهر ری با اشاره به شخصیت فقهی و علمی این امامزاده واجب التعظیم افزود: اتصال به حضرت عبدالعظیم (ع) اتصال به خانواده نبوت و امامت است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی جشنواره فرهنگی هنری حضرت عبدالعظیم (ع) را فرصت مغتنمی برای تبیین و آشنا نمودن همگان با این شخصیت ممتاز جهان اسلامی خواند و گفت: امیدوارم این جشنواره با الگوگیری از جشنواره بین المللی امام رضا (ع) هرسال با شکوهتر از سال قبل برگزار شود.

نایب رییس شورای عالی سینما با اشاره به ساخت مجموعه تلویزیونی ˈمسافر ریˈ ابراز امیدواری کرد که در آینده شاهد ساخت مجموعه های بیشتری با تکیه بر فرهنگ و آموزه های اسلامی توسط هنرمندان و اهالی سینما در رابطه با شخصیت حضرت عبدالعظیم حسنی (ع) باشیم.

وی بارگاه و آستان حضرت عبدالعظیم حسنی (ع) را الهام بخش خواند و گفت: این شخصیت هم در زمان حیات و هم بعد از آن منشاء خیر و برکات بوده است و علاوه بر این که از خاندان شرافت و کرامت است، به عنوان یک عالم وارسته و محدث نیز مطرح است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه به مساله عرضه دین توسط حضرت عبدالعظیم(ع) به امام زمان خود اشاره کرد و گفت: با توجه به اعوجاج اندیشه ها در دوران حضرت امام هادی (ع) این شخصیت فقهی و علمی مهر تایید دین خود را از دست ولی امر خود دریافت کرد.

در این مراسم با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران، ائمه جمعه شهرری و اسلامشهر، فرمانده سپاه سیدالشهدا (ع) استان تهران،داریوش ارجمند و داود میرباقری دو کتاب ˈری قبله تهرانˈ به تالیف سیروس سعدوندیان و کتاب ˈفرد و جامعه متعالی از کلام امام رضا (ع)ˈ به قلم محمد شجاعی و 6 تابلو نقاشی از حرم حضرت عبدالعظیم (ع) رونمایی شد.

حضرت عبدالعظیم حسنی (ع) سال 172 یا 173هجری قمری در شهر مدینه چشم به جهان گشود.

وی فرزند عبدالله بن علی،‌از نوادگان امام حسن مجتبی (علیه‌السلام) است که نسبتش با چهار واسطه به آن حضرت می‌رسد.

مدّت 79 سال عمر او با دوران امامت چهار امام معصوم یعنی امام موسی کاظم علیه السّلام ، امام رضا علیه السّلام، امام محمّدتقی علیه السّلام و امام علیّ النّقی علیه السّلام مقارن بوده و محضر مبارک امام رضا علیه السّلام ، امام محمّد تقی علیه السّلام و امام هادی علیه السّلام را درک و احادیث فراوانی از آنان روایت کرده است .

حضرت عبدالعظیم از آنجا که از نوادگان حضرت امام حسن مجتبی علیه السّلام است به حسنی شهرت یافته است .

آرامگاه حضرت عبدالعظیم حسنی در شهر ری است. 

حضرت عبدالعظیم ‌از دانشمندان شیعه و از راویان حدیث ائمه معصومین (علیهم‌السلام) و نیز از چهره‌های بسیار محبوب و مورد اعتماد نزد اهل بیت عصمت و طهارت(علیهم‌السلام) به شمار می‌رفت. 

اشتراک در
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید