نمایش جزییات خبر
۲۴ بهمن ۱۳۹۱ ۱۹:۳۳

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی: نقد در جامعه و تمام زمینه‌های فرهنگی هنری سازنده و تاثیرگذار است

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه نقد در جامعه و در تمام زمینه‌های فرهنگی و هنری سازنده و تاثیرگذار است گفت: اگر هنرمند بداند زیر نگاه دقیق و تیزبین دیگران است قطعاً کارش را با دقت و مطلوب‌تر به سرانجام می‌رساند.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی: نقد در جامعه و تمام زمینه‌های فرهنگی هنری سازنده و تاثیرگذار است

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ،  سید محمد حسینی شامگاه سه شنبه در آیین پایانی نهمین دوره جشنواره نقد کتاب که در سرای اهل قلم برگزار شد با بیان این مطلب افزود: نقد یعنی اهمیت به کتاب و نویسنده اثر؛ ناقد اگر با انصاف مطلب را بررسی کرده و ژرف‌نگر باشد نقاط ضعف و قوت را بگوید بالاترین و ارزشمندترین کمک را به نویسنده انجام داده البته سعه صدر قطعاً باید در همه اهل علم وجود داشته باشد.
وی گفت: در تمام مراکز علمی بحث‌های طلبگی جدی و داغ بوده است ایرادات و اشکالات نیز اغلب مطرح می‌شود اما بحث نقد بسیار مؤثر و در فکر و اندیشه اسلامی وجود داشته است تضارب آرا همواره و در میان تمام افراد مشاهده می‌شود تا زوایای مختلف قضیه روشن شود که این موارد به رشد و پویایی جامعه کمک می‌کند.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره جشنواره نقد کتاب خاطرنشان کرد: در این جشنواره آثار در حوزه کلیات، فلسفه، دین، هنر، ادبیات، زبان‌شناسی، تاریخ و جغرافیا و کودک و نوجوان بررسی شدند.
حسینی با تأکید براینکه خارج نشدن از جاده اعتدال بسیار مهم تلقی می‌شود، اضافه کرد: نقاد هرگز درصدد تخریب دیگری نیست در تعالیم اسلامی هم همواره به این موضوع اشاره می‌شود که اگر به شما دشمنی شد مجوزی اعطا نمی‌شود که از صراط اعتدال و مسیر عدل خارج و دیگران را تخریب کنید.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی آزادی بیان را از افتخارات نظام جمهوری اسلامی ایران عنوان کرد تا افراد در حوزه‌های مختلف بتوانند به استدلال بپردازند.
حسینی با تاکید بر اهمیت نقد خاطرنشان کرد: از سال 82 که جشنواره نقد کتاب آغاز به کار کرد تا به امروز سال به سال تعداد مقالات افزون‌تر شده در این دوره 1153 مقاله از 177 مجله و 87 مقاله از پایگاه‌های خبری، سایت‌ها و وبلاگ‌ها مورد ارزیابی قرار گرفتند.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ضمن اشاره به اینکه در سال 90 حدوداً 69 هزار عنوان کتاب چاپ شده اظهار داشت: اگر نیمی از آمار اعلام شده را چاپ مجدد بدانیم چند ده هزار سالانه تألیف می‌شود که باید نقد‌‌هایی بر آنها نوشته شود.
وی با اشاره به اینکه نباید انتظار داشته باشیم معاونت فرهنگی و یا اداره کتاب تمام مسئولیت‌ها را بپذیرد، گفت: اگر در کتابی مسأله‌ای وجود داشته باشد با نویسنده این موضوع بررسی و مطلب تصحیح می‌شود اما نمی‌توان گفت ساختار شعر یک شاعر در حد یک شاعر توانمند نیست. ما در ارزیابی کتاب‌ها حداقل‌ها را انجام می‌دهیم و اگر می‌خواهیم سطح علمی کتاب ارتقا یابد باید دیگران ورود و آن را بررسی کنند. ما در حد مجوز و رعایت کردن برخی ملاک‌ها پیش‌ می‌رویم باقی وظایف برعهده جامعه است.
حسینی با تشکر از نویسندگان که تلاش می‌کنند و نقادان که فعالانه مشغول فعالیت هستند، اظهار داشت : تعداد کتاب‌های منتشره خوب است اما با وجود مواجهه با مشکلات اقتصادی در سال اخیر میزان منتشره قابل تغییر بوده و امیدواریم مشکلات کاهش یافته و حرکت روبه‌ رشدی را شاهد باشیم.
در پایان این مراسم از منشورات پنج جلدی با عنوان ˈدریچه ای به سوی نقدˈ اثر عبدالعلی دستغیب با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و جمعی از مسوولان فرهنگی رونمایی و از برگزیدگان بخش های مختلف این جشنواره با اهدا لوح تقدیر قدردانی شد.
در این آیین علی اسماعیلی سرپرست معاونت فرهنگی وزارت ارشاد و علی شجاعی صایین مدیرعامل خانه کتاب و جمعی از اصحاب قلم و اندیشه نیز حضور داشتند.

اشتراک در
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید