نمایش جزییات خبر
۱۶ بهمن ۱۳۹۱ ۱۳:۰۰

پیام وزیر ارشاد به مناسبت هفتمین جشنواره بین المللی شعر فجر؛ شعر و شاعری، هنر ملی ایرانیان است

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پیامی به هفتمین جشنواره بین المللی شعر فجر اظهار داشت : شعر و شاعری، هنر ملی ایرانیان است. پیشینیان ما گنجی گهربارتر از دفترهای حکمت‌آمیز شعر، برای ما باقی نگذاشته‌اند.
پیام وزیر ارشاد به مناسبت هفتمین جشنواره بین المللی شعر فجر؛ شعر و شاعری، هنر ملی ایرانیان است
به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی ، متن کامل پیام سید محمد حسینی به شرح زیر است: 

شعر و شاعری، هنر ملی ایرانیان است. پیشینیان ما گنجی گهربارتر از دفترهای حکمت‌آمیز شعر، برای ما باقی نگذاشته‌اند. آنان، همة آنچه را که آموخته و دریافته بودند و یا خود تجربه کرده‌ بودند، بر پر مرغان سخن بستند و در آسمان حکمت و معرفت، به پرواز درآوردند. شعر فارسی، زبان معنویت و اخلاق و تربیت است و آشنایی بیشتر با این زبان، انس بیشتر با اخلاق و عرفان و معنویت است. بدین رو است که هر خدمتی به شعر فارسی، خدمت به حیات معنوی انسان‌ها است، و هر دفتر شعری که به خانه‌های مردم می‌رود، پیکی از عالم معنا به سوی مردمان است.

شاید هیچ کشوری در جهان نباشد که به اندازة ایران، مهد ذوق‌ورزی و سخن‌سرایی باشد. این اهتمام شگفت، از آن رو است که ایران، از دیرباز سرزمین حکمت و معرفت بوده است و شاعران فارسی‌گو، مصداق این سخن  پیامبر عظیم‌ الشأن اسلام‌اند که «همانا شعر از حکمت است.» بر صاحبان ذوق سلیم و شاعران عزیز است که قدر این نعمت بزرگ را بدانند و آن را در راه گسترش اخلاق و معنویت به کار گیرند. به‌حق، زبانی که در اصلاح و تربیت و بیان حقیقت، می‌چرخد، همچون شمشیری است که در میدان جهاد به جولان درآمده است و دشمنان خدا را به خاک مذلت می‌افکند. تاریخ اسلام، سرشار از قصیده‌های بلند و غزل‌های آبدار و رباعیات دلربا در مدح حقیقت و ذم جهل و تاریکی است. تا آن هنگام که شعر و شاعری بر همین سیر و سلوک باشد، شاعران را مقامی است بلند و ارج و اجری است بی‌پایان.

ادبیات، گنجینة تجربه‌ها و آموخته‌ها و داشته‌های ایرانی است. هر چه آموختیم، در این خزانة عرشی، اندوختیم تا دست ‌به‌ دست، به آنان رسد که تشنة معنا و شیفتة معرفت‌اند. ادبیات، فقط دستور و قافیه ‌دانی و هنر متن‌ خوانی و مضمون‌پردازی نیست. هر دفتر شعر که به بازار سخن می‌آید، جهانی است سرشار از اشارت‌های پیدا و پنهان به معشوق سرمدی. تا این عشق و آن معشوق هست، زبان ایرانی، شعر تر می‌گوید و سخن نغز به میان می‌آورد .

شعر در ایران، هیچ‌گاه به محاق نرفت و هرگز خزان ندید. در ایران، رقیبانی چون داستان و رمان، نه جا بر او تنگ کردند و نه از یاران و همراهانش کاستند. انقلاب شکوهمند اسلامی، بر فرّ و شکوه آن افزود و اکنون به یمن وجود شاعرانی بزرگ و نکته‌سنج و تعهدمدار، بهار شعر و ادب فارسی را به تماشا نشسته‌ایم. دولت خدمت‌گزار، هر گونه خدمت و احترام به ذوق ایرانی را، تکلیف الهی خود می‌داند و هر چه از کارخانة ذوق و شعور ایرانی مسلمان سر زند، سرمایه‌ای هنگفت به شمار می‌آورد.

خدای را شکر و سپاس می‌گزاریم که جشنوارة بین المللی شعر فجر، در هفتمین منزل سلوک خود، به قله‌هایی سرافراز دست یافته است و جامة توفیق بر تن دارد. این همه را از عنایات الهی و توجهات حضرات معصومین(ع) می‌‌دانیم و یقین داریم که :

از رهگذر خاک سر کوی شما بود

هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد

اشتراک در
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید