نمایش جزییات خبر
۱۴ بهمن ۱۳۹۱ ۱۴:۴۴

وزیر ارشاددر بیستمین دوره جایزه جهانی کتاب سال: 756 هزار عنوان کتاب درجمهوری اسلامی به زیورطبع آراسته شده است

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تاکیدبر اینکه در دوره ریاست جمهوری دکتر احمدی نژاد اهتمام ویژه ای به کتاب و کتابخوانی بوده افزود: تا پایان سال 90 ،756 هزار عنوان کتاب در ایران چاپ و منتشر شده است.
وزیر ارشاددر بیستمین دوره جایزه جهانی کتاب سال:  756 هزار عنوان کتاب درجمهوری اسلامی به زیورطبع آراسته شده است
به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاداسلامی ، "سید محمد حسینی" روز شنبه در آیین اختتامیه و تجلیل از برگزیدگان سی امین کتاب سال جمهوری اسلامی و بیستمین دوره جایزه جهانی کتاب سال ضمن گرامیداشت ایام دهه مبارک فجر و یاد و خاطر امام راحل گفت: از این تعداد 415 هزار عنوان کتاب متعلق به سال 84 تاکنون است و 340 هزار عنوان کتاب دیگر مربوط به سالهای 58 تا84 است که بیشترین آمار کتب منتشره مربوط به همین دوران و این دولت است.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد: قطعا به این میزان بسنده نمی کنیم چرا که ظرفیت و توان ملت ما بیشتر از این ارقام است.
حسینی در ادامه به آمار کتب منتشره در سال 90 نیز اشاره کرد و گفت: در این سال حدود 69 هزار عنوان کتاب در کشور به چاپ رسیده که از این تعداد 39 هزار عنوان چاپ اولی هستند.
وی اضافه کرد: در این دوره از جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی حدود 25 هزار و 500 اثر مورد ارزیابی قرار گرفته که امروز پس از چند مرحله داوری شاهد معرفی برگزیدگان و شایستگان تقدیرآن هستیم.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی به جایزه جهانی کتاب سال هم اشاره کرد و گفت: در حوزه بین الملل این جایزه در دو بخش مطالعات ایرانشناسی و اسلام شناسی آثار ارزنده ای ارسال شد.
وی خاطرنشان کرد که این بخش ها همواره مورد هدف و هجمه دشمنان اسلام بوده است و بحث ایران و اسلام هراسی از جمله مباحثی است که غربیها همواره به آن دامن زده و تمامی ابزارها را در راستای آن استفاده می کنند.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد: بنا بر وظیفه و رسالتی که بر عهده داریم از هنرمندان و نویسندگانی که در این حوزه قلم فرسایی می کنند حمایت کرده و آنان را تقدیر می کنیم.
رئیس شورای فرهنگ عمومی کشور همچنین به بخش ویژه این جایزه یعنی "تفسیر قرآن" هم اشاره کرد و گفت: تفاسیر قرآن در حوزه تالیف و تصحیح در این دوره منتخبانی داشته است .
وی یادآور شد: جایزه کتاب سال سنت حسنه ای است که امروز سی امین سالگرد آن را برگزار می کنیم که در این میان قطعا رقابت خوبی در بین اصحاب قلم ایجاد می کند اگرچه نمی توان از لحاظ مادی پاداش زحمات اصحاب فکر و اندیشه را داد اما حرکتی نمادی است که رئیس جمهوری به نمایندگی از ملت ایران از افراد نخبه و اصحاب فکر قدردانی می کند.
حسینی اظهار داشت: اجر و پاداش واقعی را خداوند به کسانی که در راه ارتقای اندیشه و دانایی مردم تلاش می کنند خواهد داد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد: رقابت قطعا کیفیت کار را بهتر می کند و امروز کتاب سازی کار سختی نیست و می توان از نرم افزارهای مهندسی برای جمع آوری مطالب مختلف استفاد کرد اما اینکه چه کتابی نوشته می شود و چه محتوایی دارد و چه نیازی از جامعه را برطرف می کند مهم است.
عضو کابینه دولت دهم خاطرنشان کرد که مسوولان کشور قطعا قدرشناس زحمات نویسندگان و اصحاب فکر و اندیشه در تمامی عرصه ها هستند چراکه هر کتابی که تولید می شود روی طبقه خاصی از جامعه تاثیر گذار خواهد بود.
در خاتمه این مراسم برگزیدگان با رئیس جمهوری و وزیر فرهنگ و ارشاداسلامی عکس یادگاری گرفتند.
آیین اختتامیه سی امین جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران و بیستمین جایزه جهانی کتاب سال با حضور محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری و سید محمد حسینی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و جمعی از مسوولان فرهنگی و هنری و میهمانان داخلی و خارجی در تالار وحدت تهران برگزار شد.

اشتراک در
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید