نمایش جزییات خبر
۹ بهمن ۱۳۹۱ ۱۱:۰۶

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی: حضور رییس جمهوری در اختتامیه تئاتر فجر عامل خیر و برکت برای این هنر است

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با حضور سرزده و دیدار از نمایش های در حال اجرای سی و یکمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر، حضور رییس جمهوری در مراسم اختتامیه این رخداد نمایشی را عاملی برای خیر و برکت این هنر و هنرمندان آن دانست.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی: حضور رییس جمهوری در اختتامیه تئاتر فجر عامل خیر و برکت برای این هنر است

به گزارش مرکزروابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ وارشاداسلامی ، سیدمحمدحسینی شامگاه یکشنبه با حضور در مجموعه تئاتر شهر از نمایش های "رام کردن زن سرکش" به کارگردانی مریم کاظمی در سالن اصلی و "تعبیر یک رویا" به کارگردانی خیرالله تقیانی پور در تالار قشقایی دیدن کرد و همچنین با حضور در پشت صحنه نمایش "طعم آلوی جنگلی" به کارگردانی نوشین تبریزی با کارگردان و عوامل این اثر نمایشی به گفت وگو پرداخت.

وی سپس کتاب های "پژوهشی در 30 جشنواره معتبر تئاتر دنیا" و "نگاه آماری، پژوهشی و تطبیقی پنج دوره اخیر جشنواره تئاتر فجر" و مجموعه "پنج نمایشنامه منتخب مسابقه نمایشنامه نویسی سی و یکمین جشنوار بین المللی تئاتر فجر" را رونمایی کرد.
حسینی در ادامه در گفت وگو با خبرنگاران ضمن اشاره به حضور دکتر محمود احمدی نژاد در آیین اختتامیه جشنواره تئاتر فجر، ضمن مثبت و ارزنده یاد کردن آن گفت: حضور رییس جمهوری در آیین اختتامیه باعث می شود تا آقای احمدی نژاد با مشکلات هنرمندان تئاتر از نزدیک و از زبان خود آنها آشنا شود.
وی ادامه داد: بدون شک حضور رییس جمهوری ایران اسلامی که برای نخستین بار است در تاریخ برگزاری این رویداد نمایشی صورت می گیرد، می تواند برای هنر تئاتر و خانواده بزرگ هنرمندان این عرصه باعث خیر و برکت باشد.
وزیر فرهنگ و ارشد اسلامی درباره لایحه بودجه کشور و سهم بخش فرهنگی در این لایحه که قرار است بزودی توسط هیأت دولت به مجلس شورای اسلامی ارائه شود گفت: بحث بودجه، امروز نیز در جلسه هیأت دولت مورد بررسی قرار گرفت و در زمان حاضر صحبت بر روی کلیات این طرح در حال پیگیری است.
وی ادامه داد: بدون شک تأکید داشته و داریم که کل بودجه بخش فرهنگ و هنر کشور در قیاس با سال گذشته افزایش اعتبار داشته باشد؛ اما روند کار به دلایل شرایط خاص حاکم بر کشور و مبحث اقتصاد مقاومتی که مد نظر رهبر معظم انقلاب نیز قرار دارد به گونه ای است که ممکن در مبحث اختصاص بودجه به دستگاه های اجرایی و وزارتخانه های دولت تعدیلاتی لحاظ شود.

حسینی با تأکید بر آنکه بخش فرهنگ و هنر همواره جزو دغدغه های رییس جمهوری بوده است، ابراز امیدواری کرد: رییس جمهوری مانند همیشه و بدون شک نسبت به این حوزه عنایت و توجه بیشتری خواهد داشت و امیدواریم با عنایت آقای احمدی نژاد در انجام مأموریت های سال آینده این وزارتخانه در تمامی حوزه ها بتوانیم با قدرت هر چه تمامتر به انجام برنامه های از پیش تعیین شده بپردازیم.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره نحوه برخورد نمایندگان مجلس در مبحث تصویب افزایش بودجه فرهنگ و هنر در لایحه بودجه دولت یادآور شد: مجلس در این زمینه اختیارات خاص خود را دارد و این گونه نیست که هر آنچه در لایحه بودجه ذکر شده باشد، مورد تصویب نمایندگان نیز قرار گیرد و بالاخره تغییراتی در بودجه فرهنگ و هنر کشور به وجود خواهد آمد.
وی گفت: امیدواریم که توجه آنها به حوزه تئاتر در سایه شناخت و اشرافی که به این رسانه دارند بیش از گذشته باشد تا در آینده شاهد ارتقای هر چه بیشتر شرایط این هنر پویا و جریان ساز در کشور باشیم.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این دیدار سرزده از جشنواره تئاتر فجر با بیان آنکه همه ما بر اهمیت و جایگاه رفیع هنر تئاتر واقف هستیم افزود: تئاتر، هنری اصیل و مادر است که فواید آن همواره شامل حال سینما نیز بوده است؛ بنابر این باید بیش از گذشته در حوزه های برنامه ریزی و سخت افزاری مورد توجه قرار گیرد.
وی خاطرنشان کرد: برای افزودن به تالارهای نمایشی و افزایش سطح زیرساخت های این هنر، نیازمند سرمایه گذاری و فعالیت بیشتری هستیم که خوشبختانه پیشنهاداتی در طول این مدت وجود داشته و وزارت ارشاد نیز طرح هایی را برای اجرایی شدن این امر تا به امروز ارائه داده است.

حسینی درباره صرف جویی نقدی در تخصیص بودجه جشنواره فیلم فجر گفت: همانگونه که در جشنواره تئاتر فجر شاهد برخی صرفه جویی ها بودیم، این نگاه در جشنواره فیلم فجر نیز پیگیری شده است اما تأکید داریم که این صرفه جویی های اقتصادی خللی در برگزاری این رویدادهای بزرگ و بین المللی در حوزه تئاتر و سینما وارد نخواهد ساخت.
وی با بیان آنکه در بازدید از دبیرخانه تئاتر فجر پیش از آغاز به کار رسمی این جشنواره از زبان دست اندرکاران شنیدیم که در بحث بودجه با مشکلاتی روبرو هستند، افزود: به محض اطلاع از این مسأله شرایط را به گونه ای فراهم کردیم تا مشکلات تأمین اعتبار این جشنواره حل شود و خوشبختانه تمامی تعهدات پرداخت مالی این جشنواره به گروه های نمایشی تا به امروز مطابق برنامه و بدون هیچ تأخیری صورت گرفته است.
حسینی در پاسخ به سؤال خبرنگاران در مورد مجموعه تئاتر شهر و مشکلات بازسازی این مجموعه عنوان کرد: اکنون که در حال برگزاری جشنواره هستیم و این بازسازی در اولویت قرار ندارد؛ اما در آینده با انعکاس و هماهنگی مدیران حوزه تئاتر باید مسایل تئاتر شهر مورد توجه قرار گیرد.
وی، ساخت و ساز و برگزاری غرفه های غیرمرتبط در اطراف تئاتر شهر را متوجه نهادهای دیگر از جمله شهرداری تهران کرد.
حمید شاه آبادی معاون امور هنری وزیر ارشاد، قادر آشنا مدیر مرکز هنرهای نمایشی و سیدصادق موسوی مدیر مجموعه تئاتر شهر، سیدمحمد حسینی را در این دیدار همراهی کردند.
سی و یکمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر که از 26 دی ماه کار خود را آغاز کرد، تا 12 بهمن ماه در تهران ادامه خواهد داشت.

اشتراک در
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید