• اخبار

فیلم سفرنامه سیستان به عنوان نماینده شیراز، جایزه دوم بهترین فیلم جشنواره ناصرخسرو را از آن خود کرد

فیلم سفرنامه سیستان به عنوان نماینده شیراز، جایزه دوم بهترین فیلم جشنواره ناصرخسرو را از آن خود کرد
فیلم سفرنامه سیستان((دیدار با بلوچ)) به نویسندگی و کارگردانی علی زارع قنات نوی برداشت آزادی از کتاب دیدار با بلوچ محمود دولت آبادی است ،که به نحوه زندگی مردم سیستان و بلوچستان پرداخته است .

 

مراسم اختتامیه‌ی دومین جشنواره سفرنگاری ناصرخسرو در سالن اصلی مرکز همایش‌های برج میلاد برگزار شدو در این برنامه، فیلم سفرنامه سیستان((دیدار با بلوچ)) جایزه دوم بهترین فیلم جشنواره ناصرخسرو را از آن خود کرد.

فیلم مستند سفرنامه سیستان به نویسندگی و کارگردانی علی زارع قنات نوی از فیلمسازان شیرازی برداشت آزادی از کتاب دیدار با بلوچ محمود دولت آبادی است ،که  به نحوه زندگی مردم سیستان و بلوچستان پرداخته است.

مکانهای های ساخت این فیلم از ( کویر لوت ) آغاز می شود ، سپس به کرمان ٰٔ،  بم ؛ ماهان و زاهدان و شهرهای مرزی ایران می رسد .

این فیلم که نماینده شیراز در دومین جشنواره بین المللی سفرنامه ناصر خسرو بود توانست جایزه دوم بهترین فیلم سفرنامه ای سال را از آن خود کند.

"سفرنامه سیستان" نگاهی شاعرانه به کویر لوت و بیابان سیستان و مردم این منطقه دارد و کنکاشی است برای توجه بیشتر به قوم بلوچ و این فیلم روایتی ذهنی فیلمساز از سفر به سیستان و بلوچستان است.

در بخشی از متن این فیلم آمده است: "من تا کنون ماه را اینگونه روشن ندیده بودم، آسمان، ستاره ها و ماه در کویر معنایی دیگر دارد. این ستاره ها و نقش و نگارهای آسمانی هر کدام رازی را با مسافران و ساربانان این دشت در طی سالها داشته و دارند... آسمان مدام رنگ عوض می کند. گاهی رنگ خون است و مسی و گاهی بنفش و خاکستری، رو به غروب که باشد کم کم سرمه ای تیره ی آسمان رو به سرخی می رود و بعد سیاهی است و خاموشی ... خاموشی و دشت و خاموشی ..."

در این فیلم  سعی شده از نیروهای بومی استان فارس بویژه هنرجویان مدرسه کارگاهی سینما استفاده شود که به نویسنده و کارگردانی علی زارع قنات نوی /  تصویربرداری : علی کشاورزیان/ تدوین و صداگذاری : فرزاد قبادی نژاد / مدیر تولید : محمد حسن پور و بابک صفایی / موسیقی : گروه آورو پارت ، نصرت فاتح علی خان ، حسین زاهدانی ، رستم میرلاشاری و ملاکمال خان. / عکاسی : اشکان صفایی / صدابرداری : سینا خیاطان/ تیتراژ و جلوه های ویژه : محمد امین نجفی می باشد و با مدت زمان 32 دقیقه ساخته شده است.

شایان ذکر است؛ علی زارع قنات نوی درتهران در حال ضبط مستند پرتره "چراغها" از استاد جمال میرصادقی است که مراحل نهایی خود را می گذراند و همچنین وی پیش از این مستند پرتره "با باران ببار" از امین فقیری را در حال تولید داشته است.

 

 

روابط عمومی اداره کل فرهنگ وارشاد اسلامی فارس
۸ بهمن ۱۳۹۱ ۱۱:۱۱
  • اظهار نظر

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500