نمایش جزییات خبر
۴ بهمن ۱۳۹۱ ۲۱:۳۸

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خبر داد: شاعران در روزجهانی"رسول اعظم" به شعرخوانی می پردازند

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ضمن تبریک ایام هفته وحدت به نامگذاری اولین جمعه این هفته با نام روز جهانی" رسول اعظم " اشاره و گفت:مقرر شده این هفته در تمامی آیین های عبادی نمازجمعه سراسر کشور یک شاعر پیرامون شخصیت و جایگاه والای پیامبر(ص) به شعرخوانی بپردازد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خبر داد: شاعران در روزجهانی"رسول اعظم" به شعرخوانی می پردازند
به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ، " سید محمد حسینی" شامگاه چهارشنبه با حضور در برنامه زنده تلویزیونی با تشریح برخی عملکردهای وزارت ارشاد در حوزه های مختلف بوِیژه جشنواره های فجر و مسائل روز سینمای ایران پرداخت.
وی به جشنواره های مختلف پیش روی فجر اشاره کرد و گفت : با تلاش و اقداماتی که صورت گرفته امسال شاهد رشد کمی و کیفی در آثار ارائه شده در جشنواره های فجر خواهیم بود.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی سینما را یکی از مراکز مهم آموزشی و انتقال پیام تاثیر گذار بر مخاطبان توصیف کرد و گفت: نگاه ما به سینما صرفا تجاری نیست و نهادینه شدن انتقال پیام های ارزشی،مذهبی و اعتقادی همواره مورد تاکید این وزارتخانه بوده است.
وی به تعامل مستمر این وزارتخانه با نمایندگان مجلس شورای اسلامی،اندیشمندان و صاحبنظران در مقاطع مختلف اشاره کرد و گفت: براین باوریم مشارکت و همفکری همگانی در امور بویژه حوزه های فرهنگی و هنری به توسعه و پیشرفت آثار تولیدی کمک شایاینی می کند.
به گفته وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، گاه اظهار نظرهایی درباره بخش های مختلف هنری می شود که برخی از آنها مغرضانه و منصفانه نیست و افراد طوری مسائل را مطرح می کنند که انگار هیچ کاری صورت نگرفته است.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه به تنوع فیلم های سینمایی ارائه شده در جشنواره فیلم فجر امسال اشاره کرد و گفت: امسال از بسیاری از استان ها همچون خراسان نیز به دبیرخانه جشنواره فیلم فجر آثاری رسیده و 95 اثر برای رقابت در این رویداد سینمایی درخواست داده اند.
نایب رئیس شورای عالی سینما خاطرنشان کرد: در بخش بین المللی نیز کارهای قابل تاملی در جشنواره فجر سی و یکم انجام شده و تجهیز سالن های سینمایی به ابزار دیجیتال از دیگر اقدامات ما برای برپایی جشنواره فیلم فجر بوده است.
به گفته حسینی کارگردانان کار اولی در جشنواره فیلم فجر امسال آثار قابل قبولی را ارائه کردند و تلاش ما بر این بوده که از اغلب سینماگران برای برگزاری این جشنواره کمک بگیریم.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی خاطرنشان کرد: سینمای ایران به اعتقاد بسیاری از کارشناسان در رتبه دهم دنیا قرار دارد از این رو باید از تمام ظرفیت های موجود به جهت ارتقاء این هنر در کشور استفاده کنیم.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ابراز امیدواری کرد که سی و یکمین جشنواره فیلم فجر محملی برای وفاق و همدلی اهالی سینما باشد.
نایب رئیس شورای عالی سینما راه اندازی سازمان سینمایی را از اقدامات قابل تامل در سینمای کشور دانست و تاکید کرد: با راه اندازی این سازمان بسیاری از فعالیت های سینمایی کشور همچون پژوهش در تولید فیلم های سینمایی در دستور کار قرار گرفته است.
حسینی یادآورشد: با تشکیل سازمان سینمایی بودجه سینما به 135 میلیارد تومان رسید که این بودجه در سال های دورتر 50 میلیارد تومان بود.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه از اهدای 1300 درجه هنری به هنرمندان از سوی وزارت ارشاد اشاره کرد و گفت: بیش از 150 سینماگر این درجه را دریافت کردند که اخذ این درجه در فعالیت هنری آنان اثرگذار خواهد بود.
نایب رییس شورای عالی سینما از اهدای نشان دولتی به محمد علی کشاورز در ایام برگزاری جشنواره فیلم فجر خبر داد و یادآور شد که علاوه بر این بازیگر سینما، جمشید مشایخی، ژاله علو و عزت الله انتظامی نیز این نشان را دریافت خواهند کرد.
حسینی همچنین در ادامه از تولید 250 اثر سینمایی در سه سال اخیر در کشور خبر داد و گفت: این تعداد اثر تولیدی در نوع خودش نسبت به گذشته قابل مقایسه نیست.
وی با یادآوری اینکه ما از اعتراضات و انتقادات به عملکرد وزارت ارشاد ترسی نداریم و از انتقادات و نقد های سازنده و منصفانه استقبال می کنیم، اظهار داشت: تاکید ما بر رعایت قوانین است؛ هر نهادی در هر زمینه فرهنگی و هنری همچون سینما، تئاتر و کتاب می تواند فعالیت کند اما در نهایت این وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است که در عرصه فرهنگ و هنر حرف آخر را می زند و باید پاسخگو باشد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از دامن زدن برخی رسانه ها به اختلافات موجود در سینما گلایه کرد و افزود: متاسفانه برخی رسانه ها با تحریف حرف ها در این زمینه موثر هستند.
نایب رییس شورای عالی سینما، به تولید 16 فیلم دفاع مقدس، 22 فیلم اجتماعی اخلاقی و ساخت آثار سینمایی سیاسی اشاره کرد و این مهم را دستاوردی برای سینمای ایران دانست.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه به برنامه ریزی های خوب برای برگزاری جشنواره تئاتر فجر نیز اشاره کرد وگفت:با وجود محدودیت های مالی و کمبود بودجه به دلیل رسالت روشنگری فعالیت های فرهنگی و هنری همواره تاکید داشتیم که تمامی رخدادهای فرهنگی و هنری کشوربویژه جشنواره های فجر با کیفیت تمام برگزار شوند.
به گفته وی خوشبختانه با تدابیر انجام شده وعدم تلاقی زمانی دو جشنواره بزرگ تئاتر و فیلم فجر امیدواریم تا علاقه مندان این دو هنر فرصت کافی داشته باشند تا برنامه های مورد علاقه خود را در این دو رخداد با فراغ بال بیشتری دنبال کنند.
حسینی همچنین به نقش پررنگ رسانه ها در معرفی و تبلیغ جشنواره بین المللی تئاتر و فیلم فجر و سایر جشنواره ها اشاره کرد وگفت : حاصل تمامی زحمات هنرمندان ومسوولان برگزار کنندگان این جشنواره ها زمانی کامل می شود که رسانه ها از تمامی ابزار خود برای معرفی هنر هنرمندان و دعوت عموم مردم برای حضور در این جشنواره بهره ببرند تا شاهد استقبال حداکثری مردم از این جشنواره بزرگ در کشور باشیم.
به گفته حسینی نگاه ما در جنس تولیدات نباید تنها معطوف به مرزهای جغرافیایی ایران اسلامی باشد چرا که هنر ایرانی و اسلامی با وجود داشته های غنی فرهنگی و معرفتی خود در زمانه حاضر که تمامی دشمنان ایران وانقلاب کمر به نابودی فرهنگ اصیل اسلامی و ایرانی بسته اند می تواند بهترین ابزار و مانع در برابر کارشکنی های فرهنگی استعمارگران باشد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه درباره بحث سینمای خانگی نیز توضیح داد:برخی از فیلم های که در سینما اکران می شودند در شبکه خانگی نیز در دسترس خانواده ها قرار می گیرند.
حسینی گفت : در این زمینه نیز جهشی چشمگیری را داشته ایم که قابل مقایسه باگذشته نیست.
رئیس شورای فرهنگ عمومی کشور همچنین به برخی از فعالیت های انجام گرفته در حوزه مد و لباس اشاره کرد و یادآور شد: در ابتدای قبول مسوولیت در این وزارتخانه تنها کارگروه مد و لباس قرار بود که فعال باشد لذا با تلاش های انجام شده بنیاد مد و لباس راه اندازی و هم اکنون برای تصویب در شورای انقلاب فرهنگی است.
حسینی یاد آور شد در تمامی نمایشگاهها و جشنواره های فرهنگی و هنری موضوع عفاف و حجاب نیز مورد تاکید بوده است.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ضمن تبریک ایام هفته وحدت به نامگذاری اولین جمعه این هفته با نام " رسول اعظم" اشاره و گفت: مقرر شده این هفته در تمامی آیین های عبادی نمازجمعه سراسر کشور یک شاعر پیرامون شخصیت و جایگاه والای پیامبر(ص) به شعرخوانی بپردازد.
حسینی در خاتمه ابراز امیدواری کرد که همگان دست در دست هم برای رشد و شکوفایی و تعالی نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران گامهایی موثری برداشته شود.
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید