نمایش جزییات خبر
/یادداشت/ مهدی توکلیان
۲۱ مهر ۱۴۰۰ ۱۲:۵۰

فرصت‌های هفته ملی کودک و منظومه فرهنگ و هنر ایرانی

سیاستگذاران فرهنگی در کشورهای جهان با برگزاری برنامه‌های گوناگونی مانند کارگاه‌های سفالگری و نقاشی، نمایشگاه‌ها، مسابقات، نمایش‌های تئاتری در مکان‌های بیرونی و برگزاری فعالیت‌هایی مانند آیین‌های سنتی و محلی یا کارهای کشاورزی، آموزش چگونگی رشد و پرورش سبزیجات به کودکان و آشنا کردن کودکان با مزایای رژیم غذایی سالم و کنار گذاشتن کلاس برای یک روز و اختصاص وقت خود به بازی، خوردن کیک و تفریح، نیز در کنار ده‌ها برنامه متنوع دیگر در این روز یا هفته و دهه‌های ملی کودک را در سراسر جهان جشن می‌گیرند و رویدادهای روز جهانی کودک را برگزار می‌کنند.
فرصت‌های هفته ملی کودک و منظومه فرهنگ و هنر ایرانی

برگزاری فعالیت‌های فرهنگی و سرگرمی و همچنین رویدادهای هنری برای ارتقای رفاه و حقوق کودکان از مهم‌ترین برنامه‌های روز جهانی کودک است. مدارس در مقاطع پیش‌دبستانی و ابتدایی - البته تا پیش از بروز کرونا- یک روز پر از فعالیت برای یادبود این روز به دانش‌آموزان خود ارائه می‌کنند، مانند جشنواره‌ها یا گردش در مکان‌های تفریحی. اگرچه این جشن به صورت ملی در بسیاری از کشورها برگزار می‌شود، اما تعطیل نیست. در برخی کشورها هر سال، مؤسسات آموزشی و سازمان‌های مردمی که برای کودکان و نوجوانان کار می‌کنند، رویدادهایی را در مؤسسات خود ترتیب می‌دهند. پس از یادآوری و تأمل در حقوق کودکان، با موسیقی، بازی، ارائه‌های هنری و توزیع شیرینی میان سایر ابتکارات جشن گرفته می‌شود. در برخی کشورها اسباب‌بازی به کودکان داده می‌شود و در همه مراکز آموزشی، اعم از دولتی یا خصوصی، کودکان در مهمانی شرکت می‌کنند. این روز کاملا به سرگرمی کودکان اختصاص دارد.

برگزاری هفته ملی کودک در ایران می‌تواند منظومه منظمی برای پیوند زدن فکر و اندیشه کودکان ایران اسلامی با کتاب و فرهنگ اصیل اقوام ایرانی باشد و از زمینه این مناسبت برای بهره‌مند شدن از قابلیت‌های متنوع و متکثر فرهنگی- هنری این سرزمین کهن و تمدنی با بهره جستن از ظرفیت‌های رسانه‌ای فراهم شود تا با برگزاری مناسبتی مناسب این رویداد مهم زمینه احساس تعلق به ایران اسلامی و هویت ایرانی- اسلامی در اندیشه کودکان ایران اسلامی نقش بندد و زمینه‌ای مناسب برای زدودن گسست بین نسلی نیز فراهم شود.

در مواجهه با پدیده جهانی شدن و ظهور شبکه‌های ارتباطی جدید، حفاظت از زبان فارسی و استفاده مستمر از آن به عنوان یک زبان مشترک در کشورهای فارسی‌زبان و بهره جستن از این ظرفیت عظیم برای نشر و گسترش فرهنگ فارسی و ادبیات ایرانی، به اولویت اساسی می‌تواند در رویدادی مانند هفته ملی کودک بدل شود. آشنایی بیشتر با کتاب و علاقه‌مندی به کتابخوانی در کنار سایر ظرفیت‌های موجود فرهنگی و هنری، زمینه‌ساز فعالیت‌های فرهنگی متنوعی برای آینده ایران اسلامی
خواهد بود.

اشتراک در
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید