نمایش جزییات خبر
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در نشست گرامیداشت روز حافظ:
۲۰ مهر ۱۴۰۰ ۱۴:۵۷

حافظ شیرازی بخشی از حافظه تاریخی ما ایرانیان است/ حافظ ابعاد ناشناخته ای دارد که نیازمند پژوهش و تحقیق است

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در آیین گرامیداشت روز حافظ شیرازی گفت: بیستم مهر هر سال به نام حافظ شیرازی نامگذاری شده است. حافظ در شعر و ادبیات فارسی یکی از قله های فتح ناشدنی و از جمله بزرگ ترین مفاخر تاریخی کشور ما است. وقتی در مورد حافظ صحبت می کنیم تنها از یک شخصیت ادبی ویک شاعر چیره دست سخن نمی گوئیم؛ بلکه از بخشی از هویت ملی مان سخن به میان می آوریم.
حافظ شیرازی بخشی از حافظه تاریخی ما ایرانیان است/ حافظ ابعاد ناشناخته ای دارد که نیازمند پژوهش و تحقیق است

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمدمهدی اسماعیلی با بیان این مطلب افزود: دیوان حافظ امروز در کنار قرآن کریم و دیگر کتب ادعیه، جای ثابتی را در منازل ایرانیان به خود اختصاص داده است. مردم به حافظ به عنوان لسان الغیب نگاه می کنند. او شخصیتی است که مردم در حل مشکلات و مسائلشان و زمانی که دچار تردید هستند به دیوانش تفأل می زنند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: هر خانواده و فرد ایرانی حکایت های زیادی را از تعاملاتش با دیوان حافظ دارد. این نشان می دهد که امروز حافظ تبدیل به بخشی از حافظه تاریخی ما ایرانیان شده است. وقتی از حافظ صحبت  می کنیم در حقیقت به او به عنوان نمادی از نمادهای هویت ملی ایرانی توجه می کنیم.

اسماعیلی گفت: به همه علاقه مندان حافظ، این روز را تبریک  می گویم و امیدوارم پروژه ها و تحقیقات حافظ شناسی در دانشگاه ها و  محافل علمی ما بیش از پیش مورد توجه قرار بگیرد. هنوز هم «حافظ» ابعاد ناشناخته ای دارد که نیازمند پژوهش و تحقیق است. بزرگان ادب این سرزمین تا امروز تلاش های زیادی را در این حوزه داشته اند.

 وی افزود: شایسته است که ادبا، بزرگان و حافظ شناسان ما تلاش کنند تا ابعاد جدیدی از این هنر ماندگار حافظ که در قالب اشعاری زیبا برای همیشه در تاریخ ادبیات ما ثبت و ضبط شده است را رمزگشایی و بازنمایی کنند و امیدواریم محافل علمی و ادبی ما همچون گذشته مشحون از برکات این شاعر و غزلسرای گرانقدر باشد. این روز را به همه علاقه مندان شعر و ادب فارسی، به ویژه مردم عزیز شیراز که این توفیق را دارند که در کنار حافظ باشند و هنگام دلتنگی ها به حافظیه بروند، همچنین به همه ملت شریف ایران تبریک می گویم؛ به مردمی که با تفأل به دیوان حافظ به دنبال مشکل گشایی از کارشان هستند.

وزیرفرهنگ و ارشاد اسلامی در پایان سخنان خود گفت: امیدواریم این توفیق دست دهد تا به زودی در جلسه ای با حضور حافظ پژوهان عزیز کشورمان در حافظیه بتوانیم بیشتر و بهتر به بررسی جایگاه و اهمیت این شاعر گرانقدر ایرانی بپردازیم.

گفتنی است، به همت انجمن آثار و مفاخر فرهنگی به مناسبت بیستم مهر، روز بزرگداشت خواجه حافظ شیرازی، نشست پاسداشت این شاعر و غزلسرای برجسته ایرانی در فضای مجازی برگزار شد.

در این برنامه، محمد مهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، حسن بلخاری رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی، کاووس حسن لی استاد ادبیات دانشگاه شیراز، حسن انوری چهره ماندگار زبان و ادبیات فارسی، بهاءالدین خرمشاهی مترجم و حافظ پژوه، محمد بقایی ماکان نویسنده، مترجم و استاد ادبیات فارسی و سید نجمی حسن زیدی دانشیار دانشکده دولتی آموزشی کراچیِ پاکستان سخنرانی کردند.

اشتراک در
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید