نمایش جزییات خبر
در آستانه 19 مهر؛
۱۸ مهر ۱۴۰۰ ۱۳:۴۷

میزبانی دیار امام رئوف از چهاردهمین دوره مسابقات قرآنی مدهامتان/کانون‌های مساجد در مسیر تحقق منویات رهبری گام بر می‌دارند

حجت‌الاسلام و المسلمین ارزانی با اشاره به برگزاری چهاردهمین دوره از مسابقات قرآنی مدهامتان به میزبانی مشهد مقدس گفت: این مسابقات و سایر فعالیت‌های کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور، همواره گامی در راستای تحقق بیانات و منویات مقام معظم رهبری است.
میزبانی دیار امام رئوف از چهاردهمین دوره مسابقات قرآنی مدهامتان/کانون‌های مساجد در مسیر تحقق منویات رهبری گام بر می‌دارند
حجت‌الاسلام و المسلمین «حبیب‌رضا ارزانی» در گفت‌وگو با ستاد ارتباطات رسانه‌ای (فهما)، با اشاره به سالروز بیانات مقام معظم رهبری(مدظله‌العالی)  در رابطه با کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور در جریان سفری که در تاریخ 19 مهر سال 1391 به خراسان شمالی داشتند، اظهار کرد: معظم له در بخشی از سخنان خود فرمودند: «من سفارش می کنم که کانون های فرهنگی هنری مساجد را فراموش نکنید،البته با همکاری بسیج. بد است که بین روحانی مسجد و بسیج مسجد اختلاف به وجود بیاید. با همکاری بسیج این کانون های فرهنگی هنری مساجد را مؤثر کنید. برایش کار کنید. بنشینید فکر کنید، مطالعه کنید و سخنی که متناسب با نیازِ آن جوانی است که آن جا حضور پیدا می کند، فراهم کنید. مطالعه کنید. کتاب هایی وجود دارد که می شود از این کتاب ها استفاده کرد. کتاب هایی هست، بروید بپرسید، تحقیق کنید از کسانی که اهلش هستند. خودتان را مجهز کنید . مسلح کنید به سلاح معرفت و استدلال . بعد به کانون های فرهنگی هنری بروید و پذیرای جوان ها باشید. با روی خوش هم پذیرا باشید». 
 
رئیس ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور ادامه داد: نزدیک به یک دهه از سخنان پربار و تاکیدی که معظم‌له نسبت به فعالیت‌های کانون‌ها داشتند می‌گذرد و در این سال‌ها شاهد پیشرفت و تعالی قابل توجهی در راستای لبیک به منویات رهبری در عرصه فعالیتی کانون ها هستیم و امروز شکل‌گیری بیش از 26 هزار کانون در مساجد سراسر کشور به ویژه نقاط روستایی و مرزی با تاکید بر گسترش و ارتقای سطح فرهنگی نوجوانان و جوانان بر محور مباحث دینی، در واقع لبیک به بیاناتی است که مقام معظم رهبری(مدظله العالی) نسبت به کانون های مساجد بیان فرمودند.
 
حجت‌الاسلام و المسلمین ارزانی گفت: امروز با توجه به روند واکسیناسیون و کمرنگ شدن کرونا در جامعه، فعالیت‌ها و اهداف کانون‌های مساجد در قالب‌های مختلفی بروز و ظهور یافتند که از جمله آنها می‌توان به برگزاری چهاردهمین دوره از مسابقات مدهامتان اشاره داشت که با شرکت 100 نفر از برگزیدگان راه یافته به فینال در مشهد مقدس برگزار می شود. این افراد از استان‌های سراسر کشور در رشته‌های مختلف گرد هم آمده و در قالب فینال چهاردهمین دوره به رقابت می‌پردازند.

 

رئیس ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور ادامه داد: شرکت‌کنندگان در این دوره از مسابقات قرآنی مدهامتان در رشته‌های ترتیل، قرائت، حفظ کل، اذان حضور می‌یابند و برگزیدگان هر رشته همزمان با اختتامیه مسابقات اعلام می شود.

 

وی افزود: مرحله نهایی چهاردهمین دوره مسابقات از 27 تا 30 مهر ماه برگزار می‌شود و از آنجایی که در حال حاضر امکان برگزاری مسابقات به صورت حضوری و با رعایت پروتکل های بهداشتی مقدور است، در نتیجه برگزیده استان ها به صورت حضوری با یکدیگر به رقابت می پردازند.

حجت‌الاسلام و المسلمین ارزانی در ادامه به فعالیت‌های دیگر ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور اشاره کرد و گفت: پس از بیانات مقام معظم رهبری(مدظله العالی) درباره کانون‌ها، فعالیت‌های ستاد رنگ و بوی متفاوتی یافته و بیش از پیش و البته در عرصه‌های متنوع تری گسترش یافت؛ برای مثال راه‌اندازی کتابخانه‌های مسجدی در نقاط مختلف کشور و شناسنامه‌دار شدن کتابداران، تکمیل بانک اطلاعاتی کتابخانه‌ها، برگزاری طرح‌ها و مسابقات مختلف کتاب از جمله «شنبه‌های کتاب» که با تمرکز بر معرفی هفتگی یک اثر در مسجد برگزار شد؛ از جمله اتفاقاتی است که در حوزه کتاب در این سال‌ها به ثمر نشسته است.

 
رئیس ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور در ادامه به سلسله برنامه‌های بزرگداشت خانواده شهدا با عنوان «سه‌شنبه‌های تکریم» اشاره کرد و گفت: این طرح سال 1399 آغاز شد و طی آن 36 هزار و 726 نشست در راستای گرامیداشت یاد و خاطره شهیدان و تجلیل از خانواده آن دلاوران برگزار شد؛ این طرح امسال در مرحله دوم با عنوان «شکوه مادری» و تجلیل از مادران و همسران شهدا، مادرانی که فرزندان نمونه و الگو را تربیت کردند برگزار خواهد شد.
 
حجت‌الاسلام و المسلمین ارزانی اظهار کرد: تقویت ابعاد فعالیت اجتماعی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد در سطح محلات به ویژه در دوران کرونا اقدام دیگری بود که در این ایام انجام شد؛ به طوری که در سراسر کشور دوره‌های مختلف توزیع بسته‌های معیشتی در قالب رزمایش مواسات و همدلی برگزار شد؛ علاوه بر این کارآفرینی در دوران کرونایی با گسترش کسب و کارهای مجازی کانون‌ها و همچنین تولید ماسک فعالیت دیگری بود که به همت بچه های مسجد به انجام رسید.
 
وی با اشاره به اینکه کارآفرینی برای اهالی مسجد و اعضای کانون‌ها یکی از اهداف ستاد هماهمنگی کانون‌های فهما در دوره جدید است، افزود: در این راستا و در هر استان با توجه به ظرفیت‌های بومی کارگروه‌های مختلفی در سطح کانون‌ها شکل گرفته و تلاش برای فعالیت بچه‌های مسجد و عضو در کانون به منظور حضور در مشاغل تخصصی کلید خورده است و تاکنون در عرصه‌های مختلف از جمله کشاورزی، فعالیت‌های صنایع دستی، کارگاه‌های پوشاک، تولیدات فرهنگی، فضای مجازی، چند رسانه‌ای، گرافیک، اشتغال زایی شده است.
 
رئیس ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور در ادامه به فعالیت‌های این مجموعه در عرصه بین الملل اشاره کرد و گفت: با توجه به دغدغه‌های مقام معظم رهبری(مدظله العالی) نسبت به حضور نسل انقلابی متدین و متعهد در عرصه های مختلف تلاش کردیم تا فعالیت بچه‌های مسجد در عرصه بین الملل نمود یابد، در این راستا با برگزاری کنگره‌های مختلف از جمله کنگره امام سجاد(ع)، حضور کانون‌ها در پیاده‌روی اربعین حسینی و راه اندازی مواکب الاتحاد، این همبستگی را تقویت کرده و ظرفیت های بچه‌های مسجد را در سطح جهانی معرفی کنیم.
 
وی افزود: تقویت حضور اعضای کانون‌ها در عرصه‌های فرهنگی هنری در سطح استان‌ها و همچنین فراهم آوردن ظرفیت‌هایی به منظور فعالیت بچه‌های مسجد در حوزه فعالیت‌های حرفه‌ای در مقوله های یاد شده از جمله برنامه های بلند مدتی است که در حال پیگیری آن هستیم.

 

روابط عمومی ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور
اشتراک در
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید