نمایش جزییات خبر
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در دیدار با نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی:
۱۸ مهر ۱۴۰۰ ۰۹:۳۴

فرهنگ از اصلی‌ترین موضوعات دولت سیزدهم است

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در سفر یک روزه خود به آذربایجان‌شرقی در دیدار با حجه‌الاسلام و المسلمین سیدمحمدعلی آل‌هاشم گفت: موضوع فرهنگ از اصلی‌ترین موضوعات دولت سیزدهم است.
فرهنگ از اصلی‌ترین موضوعات دولت سیزدهم است
به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان آذربایجان شرقی، محمدمهدی اسماعیلی با بیان این مطلب گفت: مشی و نگرش مردمی امام جمعه تبریز و حرکت های خوبی که در این دوره از سوی ایشان شکل گرفته در سرمایه اجتماعی نظام تاثیرات مثبتی داشته است.

وی تبریز را از قله‌ های دست ‌نیافتنی فرهنگ و هویت ایران برشمرد و افزود: تبریز به لحاظ ظهور و حضور چهره‌ های تاثیرگذار علمی،‌ فرهنگی،‌ سیاسی، ادبی و ... همواره سرآمد بوده و در عرصه ‌ها و برهه ‌های مختلف همچون دوران مشروطه یا دوران دفاع مقدس فرماندهان بزرگی از این خاک برخاسته ‌اند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی حضور شخصیت های بزرگ علمی و فقهی در تبریز را زبانزد عام و خاص عنوان کرد و این شهر را پایگاه بزرگ عاشوراییان و جبهه انقلاب دانست.

اسماعیلی با اشاره به خسارت های ناشی از کرونا بر فعالیت ‌اهالی فرهنگ و هنر و مشاغل این حوزه گفت: اولین مسئله مطرح شده در نخستین روز کاری ما توجه به مسئله معیشتی هنرمندان آسیب دیده از کرونا بود و امیدواریم با برنامه‌ریزی ‌های انجام شده اندکی از بار مشکلات این حوزه کاسته شود.

وی تصریح کرد: با گسترش واکسیناسیون و سیر صعودی آمار افراد واکسینه شده امیدواریم فعالیت های فرهنگی و هنری که غالبا اجتماع محور است، از سر گرفته شود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین از اهتمام این وزارتخانه برای توجه بیش از پیش به مناطق کمتر توسعه یافته فرهنگی خبر داد.

اسماعیلی همچنین با اشاره به بحث نیروی انسانی شاغل در بدنه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از برنامه‌ریزی‌های کلان برای بهره‌گیری از نیروی متعهد، جوان و انقلابی در فعالیت های این وزارتخانه خبر داد.

اسماعیلی گفت: شورای فرهنگ عمومی ظرفیت بالایی در استان ها محسوب می‌شود که با محوریت نماینده ولی فقیه در استان برگزار می شود و می‌تواند محلی برای تصمیم‌گیری‌های کلان باشد. شورای فرهنگ عمومی آذربایجان‌شرقی نیز از شوراهای فعال در سطح کشور است و امیدواریم این روند ادامه یافته و زمینه تصمیم‌گیری های راهبردی و کاربردی فرهنگی برای استان در این شورا فراهم آید.

وی همچنین از تلاش وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و توجه رئیس جمهور محترم به سامان دهی مواز‌ی کاری های فرهنگی خبر داد و گفت: امیدواریم این مشکل با تبعیت از یک حکمرانی واحد فرهنگی مرتفع شود.

اسماعیلی همچنین از ساماندهی امور بیمه اهالی فرهنگ، هنر و رسانه و تدابیر ویژه برای بیمه فعالان قرآن خبر داد.

 حجت ‌الاسلام سیدمحمدعلی آل هاشم در این دیدار با اشاره به تعدد نهادهای متولی امور قرآنی اظهار داشت: فعالیت‌های و سیاست‌گذاری‌ها و برنامه‌ریزی‌ها در امور قرآنی برای ثمربخشی بیشتر نیازمند همگرایی نهادهای متولی است و در این حوزه باید از موازی‌کاری پرهیز شده و هماهنگی بیشتری وجود داشته باشد.

وی با اشاره تاکید و توجه مقام معظم رهبری به مساله فرهنگ عنوان کرد: مقام معظم رهبری ضرورت فرهنگ برای جامعه را به مثابه ضرورت هوا برای تنفس می‌دانند و این امر نشان دهنده توجه ویژه ایشان به مسئله فرهنگ است.

حجت الاسلام آل هاشم تصریح کرد: دشمنان نظام مقدس جمهوری اسلامی تمام توجه خود را در حوزه فرهنگ متمرکز کرده‌اند و آرام و بی سر و صدا این جنگ نرم و تهاجم  فرهنگی را به کار می گیرند و باید توجه بیشتری به مسائل فرهنگی شود تا در برابر این هجمه ‌های فرهنگی سربلند و پیروز میدان باشیم.

وی با اشاره به مشکلات هنرمندان و اهالی فرهنگ در ایام شیوع کرونا و آسیب‌های وارد شده به این حوزه اظهار داشت: امیدواریم وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اهتمام و تدبیر شایسته این شرایط را سامان بخشیده و زمینه بهبود اوضاع کسب و کارهای فرهنگی را فراهم آورد.

امام جمعه تبریز همچنین خواستار حمایت بیش از پیش از نویسندگان و هنرمندان استان شد و بر لزوم بازنگری به برخی مشکلات حوزه فرهنگ،‌ هنر و رسانه همچون حل مشکل بیمه هنرمندان، حل مشکلات حوزه چاپ کتاب، تقویت روزنامه های محلی، ایجاد نمایشگاه های دائمی کتاب و ... شد.

وی همچنین تاکید کرد: تمامی اقدامات نهادها و سازمان های مختلف باید پیوست فرهنگی داشته باشد.

حجت الاسلام آل هاشم بر لزوم بهره گیری از نیروهای جوان و انقلابی در بدنه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد.

نماینده ولی فقیه در استان با اشاره به برگزاری مرتب جلسات شورای فرهنگ عمومی در استان گفت: استان آذربایجان شرقی در ارائه برش استانی مهندسی نقشه فرهنگی و بومی سازی آن از جمله استان های پیشتاز در سطح کشور است.

گفتنی است محمد مهدی اسماعیلی برای حضور در آیین پایانی نخستین جشنواره ملی تئاتر کودک و نوجوان باغچه بان امروز عازم شهرستان مرند شد.

روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی
اشتراک در
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید