نمایش جزییات خبر
۱۷ مهر ۱۴۰۰ ۱۲:۱۹

ملانوری گزارش عملکرد و ارزیابی فعالیت های قرآنی دستگاه های اجرایی کشور در حوزه قرآن و عترت را تشریح کرد

مدیرکل ارتباطات و هماهنگی معاونت قرآن و عترت بر نقش تاثیرگذار این اداره کل به عنوان یکی از بازوهای اجرایی معاونت با هدف تمهید اقدامات لازم برای شناسایی و رده‌بندی فعالیت مراکز دولتی و حاکمیتی در عرصه قرآن و عترت تاکید کرد.
ملانوری گزارش عملکرد و ارزیابی فعالیت های قرآنی دستگاه های اجرایی کشور در حوزه قرآن و عترت را تشریح کرد

به گزارش روابط عمومی معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، حجت الاسلام و المسلمین علی ملانوری مدیرکل ارتباطات و هماهنگی معاونت قرآن و عترت با اشاره به نقش و جایگاه خطیر معاونت قرآن و عترت ، چگونگی گزارش عملکرد و ارزیابی فعالیت های قرآنی دستگاه های اجرایی کشور در حوزه قرآن و عترت را در دولت دوازدهم تشریح کرد.

ملانوری جایگاه معاونت قرآن و عترت را مهم و به صورت تخصصی بیان کرد و افزود: معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی یک مجموعه تخصصی در حوزه قرآن و عترت است که با هدف گسترش فرهنگ قرآنی در نهادهای حاکمیتی و نیز عموم افراد جامعه شکل گرفته است که دارای وظایف حاکمیتی متنوعی است که از جمله آنها می‌توان به طراحی، استقرار و به روزآوری نظام گزارش‌گیری جهت ارائه در مجلس، دولت و شورای عالی انقلاب فرهنگی اشاره نمود.

وی گفت: بنابر مصوبات شورای توسعه فرهنگ قرآنی، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و به ویژه معاونت قرآن و عترت بخشی از مسئولیت پیاده‌سازی محتوای ماده 4 منشور توسعه فرهنگ قرآنی مبنی بر تهیه و تصویب شاخص‌های توسعه فرهنگ قرآنی و تصویب شاخص‌های ارزیابی و نظارت بر فعالیت‌های قرآنی را نیز بر عهده دارد که انجام این فعالیت‌ها و دست‌یابی به هدف متعالی این معاونت، تقسیم وظایف و ایجاد ساختارهای درونی برای پیگیری و به ثمر رساندن ماموریت‌ها را ضروری ساخته است.

وی با اشاره به جایگاه اداره کل ارتباطات و هماهنگی و ماموریت های پیرامون آن گفت: اداره کل ارتباطات و هماهنگی به عنوان یکی از بازوهای اجرایی این معاونت با اهداف و وظایفی که عمدتاً در راستای گردآوری اطلاعات و ارزیابی جای می‌گیرند، مسئولیت تمهید اقدامات لازم برای شناسایی و رده‌بندی فعالیت مراکز دولتی و حاکمیتی در عرصه قرآن و عترت و نیز زمینه‌سازی اقدامات لازم برای ارزیابی فعالیت‌های قرآنی دستگاه‌های اجرایی و تهیه گزارش جامع در این زمینه را بر عهده دارد.

ملانوری در بخشی دیگر از صحبت های خود به ارائه طرحی با نام تدوین گزارش عملکرد و ارزیابی فعالیت‌های قرآنی دستگاه‌های کشور تاکید کرد و افزود: اداره کل ارتباطات و هماهنگی برای تحقق وظایف خود طرحی تحت عنوان تدوین گزارش عملکرد و ارزیابی فعالیت‌های قرآنی دستگاه‌های کشور را در بازه سال‌های 1396 تا 1399 تعریف نمود که در مسیر انجام این طرح که توسط پژوهشگران آشنا با فعالیت‌های قرآنی کشور صورت گرفت، چندین مرحله تعریف شد.

پس از مشخص نمودن 30 دستگاه و نهاد اثرگذار کشور در حوزه فعالیت‌های قرآنی، اطلاعات انعکاس یافته دستگاه‌ها در شبکه جهانی اطلاعات (اینترنت) توسط تیم تحقیق به دقت جستجو و فعالیت‌های گزارش شده هر دستگاه استخراج و در قالب جداول جداگانه تنظیم شد. در گام بعدی این اطلاعات تنقیح شد و در قالب جداول یکسان با همسان‌سازی عناوین، معیارها و سنجه‌ها گرد هم آمد.

در مرحله بعدی اطلاعات به دست آمده از هر دستگاه به همراه نامه وزیر وقت فرهنگ و ارشاد اسلامی به تاریخ 19/04/1400 برای دستگاه‌ها ارسال و از آنها خواسته شد نسبت به تکمیل یا تصحیح اطلاعات به دست آمده اقدام نمایند.

سپس گزارش ارسالی دستگاه‌ها (البته از میان سی دستگاهی که در این گزارش به فعالیت‌های آنها توجه و نامه نیز برای آنها ارسال شده، حدود شش دستگاه پاسخ نامه وزارت را ارسال کردند) در مجموعه گردآوری شده وارد و نمودارها و تحلیل‌های گوناگون از فعالیت‌های انجام گرفته، ارائه شده است.

در بخش بعدی ضمن گردآوری و تنظیم وظایف قرآنی هر دستگاه (اعم از وظایف مندرج در اساس‌نامه­ها یا وظایفی که بر اساس اسناد بالادستی به دستگاه‌ها سپرده شده است) فعالیت‌های هر دستگاه با وظایف آن تطبیق داده شد. حاصل این بخش توجه دادن به این نکته است که برخی از فعالیت‌های هر دستگاه کاملا در راستای وظایف آن دستگاه بوده اما برخی از فعالیت‌ها نیز ارتباطی به وظایف نداشته و از سوی دیگر برخی از وظایف مغفول مانده است.

با همه این توضیحات معاونت قرآن و عترت و به تبع اداره کل ارتباطات و هماهنگی پیش از انتشار رسمی و نهایی این گزارش با توجه به اینکه گزارش مذکور بازتاب فعالیتهای عمده قرآنی کشور در سال‌های 1396 تا 1399 به شمار می‌رود و همچنین فعالیت‌‌های قرآنی کشور در سال‌های آینده نیز به صورت سالانه بر همین مبنا استخراج و منتشر خواهد شد، تصمیم گرفته برای اتقان هر چه بیشتر، بخش‌های مربوط به فعالیت‌های دستگاه‌ها را طی مدت محدود در پایگاه اینترنتی معاونت قرآن و عترت منتشر نماید. در این مرحله دستگاه‌هایی که گزارش عملکرد آنها در این گزارش منعکس شده است می‌توانندضمن بررسی این موارد،حداکثر تا پایان مهر ماه فعالیت های تکمیلی و موارد اصلاحی خود را به صورت مکتوب به معاونت قرآن و عترت ارسال نمایند. البته اشاره شد که نتایج به دست آمده پیشتر و همراه با نامه وزیر وقت فرهنگ و ارشاد اسلامی به دستگاه‌ها ارسال و از آنها خواسته شد نسبت به بررسی آن اقدام نمایند ولی متاسفانه تعداد معدودی از دستگاه‌ها به آن نامه پاسخ دادند.

جهت مشاهده گزارش عملکرد و ارزیابی فعالیت های قرآنی دستگاه های اجرایی کشور اینجا کلیک نمائید.

اشتراک در
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید