نمایش جزییات خبر
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در دیدار با رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم:
۱۸ شهریور ۱۴۰۰ ۱۹:۴۴

عقب‌افتادگی‌های فرهنگی کشور جبران می‌شود

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به تاثیر ویروس مرگبار کرونا بر فعالیت‌های فرهنگی و هنری، گفت: با واکسیناسیون عمومی مردم عقب افتادگی‌های فرهنگی و هنری کشور طی دو سال گذشته جبران خواهد شد.
عقب‌افتادگی‌های فرهنگی کشور جبران می‌شود

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به نقل از ایرنا، محمد مهدی اسماعیلی عصر پنجشنبه در دیدار با رییس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با بیان این مطلب افزود: دولت سیزدهم در حالی فعالیت خود را آغاز کرده که به دلیل شیوع ویروس کرونا در ۲ سال گذشته بسیاری از فعالیت های اجتماع محور فرهنگی و هنری در وضعیت تعطیل قرار داشته‌است.

وی ادامه داد: روز گذشته با واکسیناسیون یک میلیون نفر رکورد واکسیناسیون در کشور شکسته شد و امروز نیز ۵ میلیون و ۵۰۰ هزار دز واکسن جدید وارد کشور شده که می تواند با بهبود واکسیناسیون عمومی آغاز فعالیت های فرهنگی و هنری را سرعت ببخشد.

اسماعیلی با تاکید بر اینکه شروع فعالیت‌های اجتماع محور فرهنگی منوط به ایمنی جمعی است، اضافه کرد: طبق برنامه ریزی دولت به زودی تمام افراد بالای ۱۸ سال کشور واکسینه خواهند شد.

وی با بیان اینکه فرهنگ پیشران اقدامات دولت سیزدهم است، یادآور شد: بازتعریف رسانه ای جبهه انقلاب در دستور دولت است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: وزارتخانه متبوع در دوره جدید قصد دارد با اجرای مطالبات مقام معظم رهبری در حوزه فرهنگ، هنر و رسانه خود را تا تراز انقلاب اسلامی ارتقاء دهد.

 دشمن به دنبال تغییر و تسلیم فرهنگی ایرانیان است

آیت الله سیدهاشم حسینی بوشهری رییس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم  در این دیدار با بیان اینکه دشمن به دنبال تخریب، تغییر و تسلیم فرهنگی ایرانیان است، گفت: با تخریب، تغییر و تسلیم فرهنگی دشمن به تدریج فرهنگ قالب خود را جایگزین فرهنگی بومی و تاریخی ملت می‌کند و هر چیزی که در برابر فرهنگ غربی باشد را تغییر می‌دهد.

وی افزود: از ابتدای انقلاب اسلامی افرادی که به تدریج مرعوب فرهنگ غرب شدند در دنیای سیاست نیز دنباله رو غرب شده و فرهنگ های ارزشی اسلامی در باور آنها در مقابله با مظاهر غربی رنگ باخت.

عضو مجلس خبرگان رهبری افزود: در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به مثابه ستاد اقتصادی دولت، باید ستادی جهت برنامه ریزی، تعریف افق آینده و تدوین نقشه راه اقدامات فرهنگی تشکیل شود.

وی با بیان اینکه روزمرگی مهمترین آسیب حوزه فرهنگ است، گفت: حوزه‌های فرهنگی نباید در پایتخت متمرکز شود و باید خرده فرهنگ های بومی و محلی که حاوی ارزش های ملی و دینی است مورد حمایت و توجه قرار بگیرد.

رییس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم عنوان کرد: دشمنان با تبلیغات و فعالیت های فرهنگی می‌خواهند کاری کنند که ایرانی ها از ایرانی بودن خودشان احساس حقارت و ضعف کنند.

به گفته وی، فرهنگ یک ملت به هر سمتی حرکت کند سایر حوزه‌ها نیز به دنبال آن به جریان می افتد و به همین منظور دشمنان می خواهند فرهنگ، انگیزه و فکر مردم را به تسخیر خودشان دربیاورند و جهت گیری فرهنگی کشور را هدایت نمایند.

حسینی بوشهری یادآور شد: در حال حاضر فرهنگ با سیاست آمیخته شده در حالی که فرهنگ جایگاه بالاتری از سیاست دارد و این فرهنگ است که جهت گیری و شکل حرکت سیاست، اقتصاد، اجتماع و غیره را باید هدایت کند.

وی در پایان تاکید کرد: فرهنگ قناعت و دوری از اسراف در جامعه باید نهادینه شود، اگر فرهنگ استفاده درست از امکانات در کشور عملیاتی شود کمک قابل توجهی به اقتصاد خواهد شد.

اشتراک در
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید