نمایش جزییات خبر
۱۷ شهریور ۱۴۰۰ ۱۶:۱۵

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی: آینده‌نگری در حوزه فضای مجازی یک ضرورت است

محمدمهدی اسماعیلی در دیدار با دبیر شورای عالی فضای مجازی گفت: آنچه امروز از اهمیت بسزایی برخوردار است و بایستی به آن توجه جدی صورت پذیرد، پیش‌بینی تحولات آتی و یا آینده‌نگری در حوزه‌ی فضای مجازی است که برای این مهم وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی همراهی و همکاری لازم را به عمل خواهد آورد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی: آینده‌نگری در حوزه فضای مجازی یک ضرورت است
به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی،  محمدمهدی اسماعیلی با سیدابوالحسن فیروزآبادی و جمعی از معاونان و مدیران مرکز ملی فضای مجازی دیدار و گفت‌وگو کرد.
 
در این دیدار وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه این وزارتخانه اهتمام جدی برای رفع چالش‌های فرهنگی ناشی از توسعه فضای مجازی در کشور و تقسیم کار دستگاهی متناسب با تحولات فضای مجازی دارد، گفت: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای تحول ساختاری نیازمند پشتیبانی شورای عالی و مرکز ملی فضای مجازی است.
 
وی افزود: این وزارتخانه آمادگی دارد تا با شورای عالی و مرکز ملی فضای مجازی در حوزه‌های مأموریتی و در جهت منافع نظام مقدس جمهوری اسلامی برای حمایت و دفاع از حقوق کاربران و تولیدکنندگان محتوا همکاری و هماهنگی بیشتر داشته باشد.
 
اسماعیلی با اشاره به اینکه شورای عالی فضای مجازی می‌تواند نقش بسیار مهمی در تقسیم کار تخصصی و حرفه‌ای بین دستگاه‌های دولتی و حاکمیتی در حوزه فرهنگ و محتوا در فضای مجازی ایفا کند، خاطرنشان کرد: با توجه به طراحی و ارائه طرح جامع نظام رسانه‌ای کشور به مجلس شورای اسلامی، آمادگی همکاری در این موضوع با مرکز ملی فضای مجازی در این وزارتخانه وجود دارد.
 
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی یادآور شد: آنچه امروز از اهمیت بسزایی برخوردار است و بایستی به آن توجه جدی صورت پذیرد، پیش‌بینی تحولات آتی و یا آینده‌نگری در حوزه‌ی فضای مجازی است که برای این مهم وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی همراهی و همکاری لازم را به عمل خواهد آورد.
 
در بخش دیگری از این‌ نشست فیروزآبادی با اشاره به ضرورت پیگیری طرح تحول در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باید متناسب با تحولات فضای مجازی در دنیا و بر اساس مأموریت‌های خود نسبت به اجرای طرح تحول در این وزارتخانه اقدام کند و نیاز است تا سایر دستگاه‌ها برای پیشبرد برنامه تحول آن به خصوص سازمان اداری و استخدامی کشور و سازمان برنامه و بودجه حمایت و همراهی لازم را انجام دهند.
 
وی با اشاره به تولید و توزیع محتوا در فضای مجازی افزود: بر اساس مصوبه شورای عالی فضای مجازی کشور مسئولیت بررسی و پیگیری اخبار جعلی بر عهده وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است. همچنین این وزارتخانه می‌تواند برای ساماندهی تولید و توزیع محتوا از سوی کاربران غیرحرفه‌ای (UGC) و افزایش کاربر محور شدن این فضا نقش مؤثری ایفا کند.
 
دبیر شورای عالی فضای مجازی با تاکید بر ضرورت تقسیم کار حاکمیتی و شفاف سازی مأموریت‌های حوزه‌های فرهنگی و محتوایی با توجه به تعارض و تداخل مأموریت دستگاه‌های مشمول در این حوزه تصریح کرد: باید در روش‌های ممیزی با توجه به گسترش عرضه محصولات در فضای مجازی بازنگری شود.
اشتراک در
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید