نمایش جزییات خبر
۱۶ شهریور ۱۴۰۰ ۱۳:۲۶

حمایت ۲هزاریورویی گرنت از انتشار دو کتاب دفاع مقدس در ترکیه

رئیس کمیته گرنت از حمایت دوهزاریورویی این کمیته از انتشار ترجمه ترکی‌استانبولی دو کتاب دفاع مقدسی ایران در ترکیه خبر داد.
حمایت ۲هزاریورویی گرنت از انتشار دو کتاب دفاع مقدس در ترکیه

به گزارش روابط عمومی معاونت امور فرهنگی به نقل از خبرگزاری تسنیم ،علی فریدونی، مدیرکل اداره مجامع و تشکل‌های فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، از تصویب کمیته گرنت برای حمایت دو کتاب حوزه ادبیات دفاع مقدس و پایداری خبر داد و گفت:‌ «راز نگین سرخ» نوشته‌ حمید حسام و «نه‌ آبی و نه خاکی» نوشته علی مؤذنی از کتاب‌های انتشارات سوره مهر است که در کمیته گرنت به تصویب رسیده است.

وی ادامه داد: قرارداد کپی‌رایت این دو کتاب از سوی آژانس ادبی پل با انتشارات اونسوز ترکیه به امضا رسیده است و قرار است این دو کتاب به‌زبان ترکی‌استانبولی منتشر شوند. برای هر کدام از این کتاب‌ها مبلغ حمایتی هزار یورو به تصویب رسیده است.

راز نگین سرخ 

»راز نگین سرخ» زندگی‌نامه سردار شهید محمود شهبازی، فرمانده سپاه همدان و جانشین لشکر 27 محمد رسول الله(ص) از زبان خانواده و

همرزمانش بیان شده است. حوادث این داستان گوشه‌ای از فراز و نشیب‌های دفاع مقدس است که از اولین روز جنگ تا هنگام آزادی خرمشهر را به تصویر می‌کشد.

محمود شهبازی در سال 1337 در اصفهان متولد شد و در سال 1356 جهت ادامه تحصیل در رشته مهندسی صنایع به تهران رفت. او در دوران مبارزات انقلاب نقش مهمی داشت، در جریان بازگشت امام خمینی(ره) به عضویت کمیته حفاظت درآمد، پس از آن به عضویت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی درآمد و ضمن تحصیل در دانشگاه، در دفتر هماهنگی ستادکل سپاه فعالیت کرد.

 

در دی ماه 1360 به‌همراه چند تن از پاسداران سپاه همدان راهی جبهه‌های جنوب شد و از آغاز تشکیل تیپ 27 محمد رسول الله(ص) در سمت قائم‌مقام فرماندهی تیپ خدمت کرد. شهبازی در سمت قائم‌مقام فرماندهی لشکر 27 محمد رسول الله در عملیات فتح‌المبین شرکت کرد. وی سال 1361 در جریان عملیات آزادسازی خرمشهر به شهادت رسید.

نه آبی،‌ نه خاکی 

»نه آبی،‌ نه خاکی» نوشته علی مؤذنی نیز دفترچه یکی از شهدای جنگ تحمیلی «سعید مرادی» است که اکبر شاهدی مسئول یکی از گروه‌های تفحص شهدا در میدان رزم یافته است. شهید مرادی در دفترچه‌اش سه نشانی نوشته و وصیت کرده است دفترچه را به یکی از این سه نشانی بفرستند.

این دفترچه را علی مؤذنی به‌صورت کتاب درآورده و در اختیار علاقه‌مندان قرار داده است. این دفترچه خاطرات شش سال حضور شهید مرادی در جبهه است که به‌قلم خود او نگاشته شده است. شهید مرادی در ابتدای کتاب، جریان وداع با خانواده‌اش برای حضور در میدان جنگ، سپس آشنایی‌اش با ابراهیم رحمانی، محمد جوادی، عباس شاکری، علی ماکت و رضا شعبانی و پسر پانزده‌ساله‌ای به‌نام رسول را که همه این‌ها به‌جز ابراهیم رحمانی شهید شده‌اند روایت کرده است.

اشتراک در
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید