نمایش جزییات خبر
در پی رونمایی از لباس کاروان اعزامی المپیک ایرانی به توکیو؛
۲۹ تیر ۱۴۰۰ ۱۷:۲۲

عارف نیا در گفت و گو با مهر: ترجیح مسئولان کاروان المپیک این بود که خودشان طراحی ست لباس ورزشی کاروان المپیک را پیگیری کنند

یکی از اقدامات متفاوت و جدیدی که کمیته ملی المپیک برای این دوره بازی‌های المپیک انجام داد، طراحی لباس اعضای کاروان اعزامی به توکیو زیر نظر کارگروه مد و لباس وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بود تا چالش‌هایی که پنج سال پیش و قبل از بازی‌های المپیک ریو برای این کمیته و مسئولان وقتش ایجاد شده بود، تکرار نشود.
عارف نیا در گفت و گو با مهر:  ترجیح مسئولان کاروان المپیک این بود که خودشان طراحی ست لباس ورزشی کاروان المپیک را پیگیری کنند

به هر حال لباس و طراحی آن برای ورزشکاران المپیکی مقوله مهمی است که می‌تواند دست مایه‌ای برای قضاوت چگونگی حضور کشورها در المپیک - به خصوص پیش از آغاز مدال‌آوری ها- باشد، این قضاوت از همان مراسم افتتاحیه که جذاب‌ترین و سنتی‌ترین بخش بازی‌های المپیک است، آغاز می‌شود. جایی که در آن ورزشکاران هر کشور با لباسی متحدالشکل که معرفِ هویت و فرهنگ‌شان است، مقابل هزاران تماشاگر حاضر در محلِ افتتاحیه و میلیون‌ها بیننده تلویزیونی رژه می‌روند.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، امین عارف نیا در گفت و گو با خبرنگار مهر ضمن ارائه گزارشی از روند طی شده برای تصویب پوشش ورزشکاران گفت: طرح مصوب و نهایی جزو طرح‌های ابتدایی بود که ارائه شد و تمام مراحل داوری را طی کرد و در نهایت توسط اعضای «ستاد عالی» برگزیده شد.

عارف نیا با یادآوری اینکه خردادماه سال ۹۸ اولین فراخوان کارگروه مد و لباس وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای طراحی پوشش اعضای کاروان ایران داده شد، گفت: نتیجه فراخوان ارائه ۱۲۰۳ طرح به دبیرخانه بود. نمونه دوزی طرح‌های منتخب طی چند روز در تالار رودکی با حضور هیات داوری، بررسی و داوری شد. اتفاقاً علاوه بر کارشناسان حوزه مد و لباس، برخی ورزشکاران و اعضای کادر سرپرستی کاروان المپیک هم عضو هیات داوری بودند.

وی با یادآوری اینکه نتیجه این نشست‌ها منجر به نهایی شدن چند ست پیشنهادی شد تا ارزیابی‌های تکمیلی روی آنها صورت بگیرد، خاطرنشان کرد: البته ادامه کار به خاطر کرونا و تعویق المپیک مسکوت ماند. سال گذشته اما بعد از اینکه برگزاری المپیک و اعزام کاروان ایران به آن قطعی شد، مجدد فرآیند طراحی و تصویب پوشش اعضای کاروان پیگیری شد.

به گفته امین عارف نیا، نتیجه این پیگیری‌های مجدد انتخاب ۱۲ کالکشن لباس پیشنهاد شامل ۳ طرح برای هر ست رسمی و ورزشی مردان و بانوان بود، این طرح‌ها در نشستی با حضور هیات داوری متشکل از کارشناسان حوزه لباس و اعضای ستاد عالی ارزیابی شد. خروجی این نشست یعنی طرح‌های منتخب در اختیار ستاد عالی قرار گرفت.

این مسئول تاکید کرد: البته نمونه نهایی شده برای پوشش بانوان در اولین طرح‌های پیشنهادی قرار داشت، این لباس تمام مراحل داوری که با حضور کارشناسان حوزه مد و لباس و مسئولان کاروان ورزش ایران برگزار شد را طی کرد تا به عنوان گزینه نهایی انتخاب شد.

وی در عین حال گفت: البته انتخاب نهایی توسط ستاد عالی صورت گرفت. اعضای هیات داوری در تمام مراحل برای ارزیابی طرح‌های پیشنهادی حضور داشتند اما در نهایت خودِ اعضای ستاد عالی تصمیم نهایی را گرفتند.

مسئول ستاد فرهنگی المپیک در مورد رنگ پوشش رسمی بانوان تصریح کرد: اینگونه تصمیم گرفته شده که کاروان فیروزه‌ای در المپیک داشته باشیم و به همین دلیل این رنگ انتخاب شد. برای ست رسمی مردان هم رنگ سرمه‌ای انتخاب شد تا به نوعی یکدیگر را پوشش دهند.

عارف نیا تاکید کرد: لباس رسمی بانوان که قرار است از آن در مراسم رژه هم استفاده شود در چند رنگ پیشنهاد شده بود. یکی از طرح‌ها به رنگ سفید بود و یکی از طرح‌ها هم به رنگ فیروزه‌ای ملایم‌تر، در نهایت اما با نظر اعضای «ستاد عالی» این طرح با این رنگ انتخاب شد.

وی گفت: طراحی ست ورزشی هم جزو برنامه‌های مورد پیگیری در ستاد فرهنگی المپیک و کارگروه مد و لباس بود اما در نهایت فرآیند کار در این بخش از مجموعه ما خارج شد! ترجیح مسئولان کاروان المپیک این بود که خودشان در این زمینه پیگیری و تصمیم گیری داشته باشند.

اشتراک در
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید