نمایش جزییات خبر
۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۰ ۱۳:۲۲

در دیداردکتر حسینی با استاندار مازندران مطرح شد: آمل با شهر محل دفن طالب آملی در هندوستان خواهرخوانده می شود

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دردیدار با استاندار مازندران ، از اقدام این وزارتخانه با همکاری استانداری مازندران برای خواهرخواندگی شهرستان آمل با شهر محل دفن طالب آملی در کشور هندوستان خبرداد.
در دیداردکتر حسینی با استاندار مازندران مطرح شد: آمل با شهر محل دفن طالب آملی در هندوستان خواهرخوانده می شود

 دکتر ' سید محمد حسینی' شامگاه سه شنبه درنشست با استاندار و مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران و فرماندارشهرستان آمل در محل فرمانداری این شهربا اعلام این خبر  افزود : یکی از برنامه های وزارت فرهنگ وارشاد دراین خصوص مشخص کردن شهر و محل دفن طالب آملی و خواهرخواندگی کردن شهرستان آمل با آن شهرکشورهند است که می توان در این مورد اقدام کرد.
وی با تاکید براینکه این اقدام به منظور شناخت بیشتر شخصیت ارزشمند طالب آملی درشبه قاره هند امسال به طورجدی پیگیری و انجام خواهد شد، اظهار داشت : به هرحال این اقدام باید انجام تا نسل جوان جامعه با شخصیت های ارزشمند مفاخرفرهنگی و علمی گذشته شان بیشتر آشنا شوند تا از آنان الگوگیری کنند.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اینکه طالب آملی، هویت، تاریخ وفرهنگ ایران اسلامی است، افزود: درقالب معرفی شخصیت ارزشمند طالب آملی می توان فرهنگ اصیل ایرانی را در کشورهای همسایه و فارسی زبان معرفی و تبلیغ کرد.
حسینی اضافه کرد: مشاهیر و بزرگانی از ایران در خارج از کشور زندگی می کردند که متاسفانه در اثر بی توجهی های گذشته محل دفن دقیقشان مشخص نیست که از جمله آنها 'ملاصدرا ' با افتخارآفرینی فراوان برای کشورمان محل دقیق دفن او در شهر بصره در کشور عراق مشخص نیست.
وی ادامه داد: این اقدام ها می تواند عامل پیوندی برای کشورمان با کشور هند و کشورهایی که شاعرپرآوازه آملی حضورداشته ونقطه مشترکی برای برپایی برنامه های مختلف فرهنگی و هنری دراین کشورها شود.
وزیرفرهنگ وارشاد اسلامی در مورد برگزاری همایش بین المللی طالب آملی درسال های آینده اشاره کرد واظهارداشت: نخستین دوره این همایش بین المللی درآمل برگزارشد و اما در مورد برگزاری هرساله این همایش باید تصمیم جدیدی گرفته شود.
حسینی با تاکید براینکه باید نسل جوان جامعه را با آثارطالب آملی آشنا و این شاعرپرآوازه آملی را برای آنان زنده کرد، افزود: متاسفانه شخصیت طالب آملی برای مردم ایران ناشناخته است وحتی مردم مازندران هم به درستی ابعاد شخصیتی و آثار متعدد طالب آملی را نمی شناسند.
وی تاکید کرد: باید در زمینه زندگی و آثارطالب آملی و شهرهایی که او حضورداشته تحقیق و پژوهش کرد.
وزیرفرهنگ وارشاد اسلامی روز گذشته برای حضور در نخستین همایش بین المللی طالب آملی به شهرستان آمل سفرکرد.
معرفی طالب آملی و جایگاه او در شعر فارسی ، به ویژه سبک هندی و بازشناسی گفتمان فرهنگی میان ایران و هند از اهداف مهم این همایش است و تاثیراین شاعر کم نظیر عصر صفوی در فرهنگ و ادب هندوستان و ایران و بخصوص مازندران غیر قابل انکار است.
برای نخستین همایش بین المللی طالب آملی 105 مقاله علمی از محققان داخلی و خارجی به دبیرخانه این همایش در شهرستان آمل ارسال شده است و از این تعداد 27 اثر ایرانی و یک اثر خارجی مورد پذیرش علمی قرار گرفته است.
ازاین تعداد مقالات ارسالی ، یکصد اثر از محققان داخلی و پنج اثر دیگر از محققان کشورهای تاجیکستان، قطر، ترکیه و پاکستان به دبیرخانه همایش بین المللی طالب آملی ارسال شده است.
طالب آملی در سال 987 هجری قمری در یکی از روستاهای آمل متولد شد و در جوانی به هند مهاجرت کرد.
در هندوستان مقدم او را گرامی داشتند و در سال 1028 به ملک الشعرای دربار جهانگیر ملقب شد.
طالب آملی در سال 1036 چشم از تماشای جهان فرو بست.
از این شاعر مازندرانی آثار شعری و ادبی متعددی باقی مانده است .

اشتراک در
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید