نمایش جزییات خبر
۱۹ خرداد ۱۴۰۰ ۱۴:۱۷

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی: مرادخانی نقش مهمی در معرفی فرهنگ و هنر ایران به منطقه و جهان داشت

صالحی در مراسم تشییع پیکر زنده یاد علی مرادخانی گفت: آن مرحوم بخشی از معرفی فرهنگ و هنر ایران به منطقه و جهان بود، دغدغه‌مند بود که نقطه کانونی هویت ایران که فرهنگ و هنر است به جهان معرفی بشود و در طول ۳۰ سال به صورت مستقیم و غیرمستقیم این کار توسط وی صورت پذیرفت.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی: مرادخانی نقش مهمی در معرفی فرهنگ و هنر ایران به منطقه و جهان داشت

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سید عباس صالحی پیش از ظهر امروز در مراسم تشییع پیکر زنده یاد علی مرادخانی از مدیران حوزه فرهنگ و هنر گفت: غم از دست دادن آقای مرادخانی برای همگان سنگین است، ایشان با بیش از چهاردهه فعالیت در حوزه فرهنگ و هنر ایران و بیش از سه دهه مدیریت در این حوزه چهره فراموش نشدنی در حوزه فرهنگ و هنر خواهد بود.

وی ادامه داد: از چند جنبه آقای مرادخانی را می‌توان متمایز دانست، ابتدا زیست فردی ایشان است، علی مرادخانی زندگی مجسم و شور زندگی در گفتار و رفتارش کاملا نمایان بود. همه صورتش لبخند و صدایش گرم و گرمابخش بود و حتی در روزهای بیماری که با او صحبت می‌کردیم نیز گویا هرگز بیمار نبود و صدایش سرشار از زندگی بود. ایشان به هر جمعي که می‌آمد شور و هیجان را نیز همراه خود می‌آورد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد: ترکیب هنر و تدین از دیگر ویژگی‌های زنده‌یاد مرادخانی است، کسانی که با او زیسته بودند حس می‌کردند که چگونه او هردوی اینها را در کنار هم داشت. مرادخانی از خانواده علم و روحانیت و زهد و همچنین قاری قرآن و مداح اهل‌بیت(ع) بود، اما در عین حال با تمام وجود شورمندی و شیفتگی هنر را داشت.

صالحی یادآور شد: پاره ای از اخلاقیات که معصومین ما را به آنها توصیه می‌کردند به وضوح در ایشان بود، تواضع، ادب، حسن خلق، متانت، صمیمیت، بی‌تعارف بودن و ... نکاتی بود که لازم نبود با همزیستی طولانی با ایشان ببینید بلکه در دیدارهای کوتاه با ایشان نیز این کرامات انسانی را می‌شد دید. ایشان زیست انسانی و مسلمانی داشت و این زیست در این روزگار غریب، اصلا ساده نیست.

وی در ادامه به بیان ویژگی‌های حرفه‌ای مرادخانی پرداخت و با بیان اینکه او حامی و همراه اهل هنر بود، خاطرنشان کرد: هر کسی در حرفه خود باید اخلاق حرفه‌ای خود را داشته باشد و در این میان مدیر فرهنگی هنری باید اخلاق خاص خود را داشته باشد و آقای مرادخانی این اخلاق را به شکل‌های مختلف داشت و نشان می‌داد. سعه صدر فراوان، تحمل او با مجموعه‌های مختلف و ارتباط با هنرمندان همیشه به وضوح قابل مشاهده بود.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی تصریح کرد: ایشان همیشه در فراز و نشیب زندگی شخصی و حرفه‌ای خود همراه و حامی اهالی هنر بود و بسیاری از هنرمندان از آقای مرادخانی خاطراتی دارند و می‌دانند که چگونه او در تنگناها به سراغشان رفته و در خوشی‌ها و ناخوشی‌ها همراه آنها بوده است. آن مرحوم مشاور دقیق، بی‌مزد و منت برای اصحاب فرهنگ و هنر بود، داشته‌ها و دانسته‌های خود را به راحتی در اختیار هنرمندان می‌گذاشت.

صالحی با اشاره به دست‌آوردهای مدیریتی زنده‌یاد مرادخانی، اظهار کرد: ایشان از نسل‌های اول انقلاب بود که از خانواده روحانیت به جامعه اصحاب فرهنگ و هنر آمد و دغدغه‌هایی که انقلاب اسلامی در این حوزه داشت را پیگیری و چهار دهه از عمر خود را در این میدان گذاشت. در طول بیش از سه دهه مدیریت در جای جای حوزه فرهنگ و هنر ایران و به طور خاص وزارت فرهنگ‌ و ارشاد اسلامی، نقش مدیریتی او را می‌توان پیدا کرد.

وی بیان کرد: در این میان باید این نکته را در نظر داشت که بخشی از معرفی فرهنگ و هنر ایران به منطقه و جهان توسط ایشان انجام گرفت، دغدغه‌مند بود که نقطه کانونی هویت ایران که فرهنگ و هنر است به جهان معرفی بشود. بخشی از معرفی فرهنگ و هنر ایران به جهان توسط ایشان در این ۳۰ سال به صورت مستقیم و غیرمستقیم صورت پذیرفت.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پایان گفت: مرادخانی هم در میراث‌داری موسیقی ایرانی، سنتی و نواحی و هم در خلق و تولید آثار تازه، فاخر و تاثیرگذار و هم در اینکه بتواند پناهگاهی برای اهل موسیقی باشد، نقش بسیاری داشت. قطعا ایشان در حافظه تاریخی ما در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و اصحاب فرهنگ و هنر باقی خواهد ماند.

گفتنی است در این مراسم سیدعباس صالحی (وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی)، علی جنتی و احمد مسجدجامعی (وزرای اسبق فرهنگ و ارشاد اسلامی)، مجتبی حسینی (معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی)، منوچهر شاهسواری (مدیرعامل خانه سینما)، حجت ‌الله ایوبی (دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو در ایران)، مهدی محمدی، محمدمهدی حیدریان، محمود دعایی (مدیرمسئول روزنامه اطلاعات)، عباس آخوندی، ابوذر ابراهیمی ترکمان، سید حسین شاهمرادی، داود گنجه‌ای، محمد سریر، حمید شاه‌آبادی (معاون صدا)، مرتضی کاظمی، محمدرضا نوروزپور، مهدی شفیعی، امین عارف‌نیا، مهدی افضلی، حمیدرضا نوربخش، سیدعباس عظیمی و شمار دیگری از مدیران فرهنگی در این مراسم حاضر بودند.

یادآور می‌شود مراسم تشییع پیکر زنده یاد علی مرادخانی صبح روز چهارشنبه (۱۹ خردادماه) با حضور خانواده آن مرحوم و جمعی از مدیران فرهنگی، اهالی هنر، همکاران و دوستان وی در قطعه ۲۰ بهشت زهرا (س) برگزار شد.

اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید