نمایش جزییات خبر
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در نشست "گفت و گوی هفته" وزارت آموزش و پرورش:
۲۴ اسفند ۱۳۹۹ ۱۸:۲۸

نظام جزیره ای در مدیریت، مانع همگرایی نهادها می شود/ ضرورت بهره گیری از ظرفیت های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در نظام آموزش و پرورش

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی صبح امروز با حضور در وزارت آموزش و پرورش در نشستی مشترک با محسن حاجی میرزایی وزیر آموزش و پرورش و معاونان و مدیران این وزارتخانه به تشریح ماموریت ها و اهداف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و چگونگی همگرایی و هم افزایی این دو وزراتخانه برای اقدامات مشترک با هدف همگرایی و هم افزایی در زمینه های آموزشی، تربیتی و فرهنگی و هنری پرداخت.
نظام جزیره ای در مدیریت، مانع همگرایی نهادها می شود/ ضرورت بهره گیری از ظرفیت های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در نظام آموزش و پرورش

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سیدعباس صالحی درابتدا با تبریک اعیاد ماه های رجب و شعبان، یاد و خاطره شهدای آموزش و پرورش و حوزه فرهنگ، هنر و رسانه را گرامی داشت و گفت: گفت و گوی هفته در وزارت آموزش و پرورش ابتکار قابل توجهی است که فرصت هم افزایی های دستگاهی را فراهم می کند.

صالحی تاکید کرد: در نظام اداری مشکلی که وجود دارد این است که نتوانیم قطره ها را به جوی ها و جوی ها را به نهرها و نهرها را به اقیانوس ها تبدیل کنیم.

وی ادامه داد: برای حل مسائل باید تلاش کنیم مقدورات و ظرفیت های خود را به هم متصل کنیم تا کارهایی اتفاق بیفتد کارستان. زیرا نظام جزیره ای در مدیریت مانع همگرایی می شود و نگاه بخشی در مدیریت و حکمرانی موجب شده تا نتوانیم اینگونه به حل مساله ها فکر کنیم.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در عین حال تصریح کرد: گفت و گوی هفته وزارت آموزش و پرورش نگاهی  به این مساله دارد که چگونه می توانیم در یک فضای بزرگ تر مسائل بزرگ تر خود را حل کنیم.

صالحی در ادامه مجموعه فعالیت ها و اقدامات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در حوزه های مختلف فرهنگ، هنر، رسانه، دین، بین الملل و ... را تشریح کرد و گفت: امسال در ماه آذر تفاهم نامه ای بین دو وزارتخانه فرهنگ و ارشاد اسلامی و آموزش و پرورش به امضا رسید و در آیین امضای آن تاکید شد که بر اساس یک کمیته اقدام مجموعه بندهای آن اجرایی شود. این تفاهم نامه تصویر همکاری دو وزراتخانه را روشن تر می کند و جلسه امروز هم به کمک این تفاهم نامه و کمیته است.

وی افزود: دو وزارتخانه ظرفیت هایی دارند و تلاش می کنیم نظام استقرار برای تعاملات آن  پدید آید. اشتراک زیادی بین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و وزارت آموزش و پرورش در اهداف و مخاطبان آن وجود دارد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تقسیم بندی بخش های مختلف این وزارتخانه در 4 بخش اصلی ادامه داد: حوزه فرهنگ و رسانه یکی از بخش های مهم وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است. پژوهش های فرهنگی، مطالعات فرهنگی، کتاب و کتابخوانی، ادبیات و رسانه، فضای مجازی، بازی های رایانه ای و حوزه فرهنگ عمومی در قالب شورای فرهنگ عمومی از جمله زیر مجموعه های این بخش است.

وی تصریح کرد: بخش های مختلفی در این حوزه قرار دارد از جمله پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات، معاونت امور فرهنگی، نهاد کتابخانه های عمومی کشور، معاونت مطبوعاتی، سازمان خبرگزاری جمهوری اسلامی، روزنامه ایران، مرکز توسعه فرهنگ و هنر در فضای مجازی، بنیاد ملی بازی های رایانه ای،موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران، شورای فرهنگ عمومی و ... .

صالحی در بخش دوم فعالیت های این وزارتخانه گفت: فعالیت های هنری و سینمایی از دیگر بخش های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است. معاونت امور هنری با بخش ها و موسسات متعدد هنری و سازمان سینمایی با زیر مجموعه های بسیار در این حوزه انجام مسئولیت می کنند.

وی حوزه دینی را بخش سوم فعالیت های این وزارتخانه برشمرد و افزود: معاونت قرآن و عترت، ستاد عالی هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور، سازمان های اوقاف و امور خیریه و حج و زیارت در این حوزه فعالیت دارند.

صالحی ادامه داد: حوزه بین الملل هم بخش چهارم فعالیت های این وزارتخانه است و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی مسئولیت آن را برعهده دارد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه به ظرفیت های موجود در این وزارتخانه هم اشاره کرد و گفت: حوزه پژوهش ها و مطالعات فرهنگی از جمله این ظرفیت ها است. پیمایش های مختلف ملی و گسترده ای در این حوزه صورت می گیرد. یکی از مشکلات پژوهش ها این است که به کاربرد و عملیات نزدیک نمی شود و تبدیل به اقدام در آن صورت نمی گیرد.

وی افزود: در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در حوزه نوجوانان 15 تا 18 سال برش های قابل توجهی در موضوعات سنی داریم که مناسب اهداف وزارت آموزش و پرورش است مانند فعالیت در حوزه مصرف کالاهای فرهنگی. اینکه این گروه سنی در موضوعات مختلف از چه دستگاه های صوتی و تصویری، موسیقی، مجلات و روزنامه، رایانه، اینترنت و تلفن همراه، سینما، فعالیت های مذهبی هنری، ورزشی، بازی و ... که در حوزه کالاهای فرهنگی است استفاده می کنند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: در سراسر کشور در این گروه سنی می توان به این توجه کرد که مجموعه مخاطبان نوجوان چه نوع کالاهای فرهنگی مصرف می کنند. موضوع الگوها و مرجعیت فرهنگی در این گروه سنی هم از اهمیت زیادی برخوردار است. اینکه مرجعیت فرهنگی آن ها کجاست. انجمن های مختلفی که به کدام  توجه دارند؛ چهره های برتر آن ها کیستند و چگونه با آن ها ارتباط برقرار می کنند، در چه انجمن های مذهبی  و صنفی مشارکت دارند هم دارای اهمیت است.

صالحی ادامه داد: پیمایش ملی ارزش ها و نگرش های ایرانیان که موج چهارم آن را در پیش داریم، پیمایش ملی هویت ایرانیان، پیمایش ملی سبک زندگی ایرانیان، پیمایش ملی شبکه های اجتماعی در ایران و ... از دیگر پیمایش هایی است که در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی صورت می گیرد و حاصل پژوهش ها و رصدهای اجتماعی است که برای برنامه ریزی های آموزش و پرورش تاثیرگذار است.

وی به توجه بر حوزه کودک تاکید کرد و گفت: این حوزه مورد توجه جهانی است که در حوزه ارتباطات، اطلاعات و اندیشه توجه به این بخش مهم است. ما کارهای مختلفی در این حوزه در دست کار داریم که می توان در این زمینه با وزارت آموزش و پرورش تعاملات مشترک داشت. از جمله این کارها در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی پیمایش ملی خود شیفتگی در کودکان و نوجوانان ایرانی است. همچنین در سال 99 دوازده نشست تخصصی از سوی پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات صورت گرفته است. در این زمینه ها می توان بین دو وزارتخانه اقدامات مشترکی تدارک دید، هر چند مقدورات کم است اما با اتصال و همکاری های مشترک اتفاقات مهمی پدید می آید.

صالحی در ادامه با تاکید بر حوزه فرهنگ در تقسیم بندی های 4 گانه فعالیت های این وزارتخانه گفت: بخش کتاب و کتابخوانی یکی از فعالیت های مهم وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است. ما کتاب را مادر تفکر می دانیم. جامعه ای که از کتاب فاصله بگیرد از اندیشیدن فاصله گرفته است. به این بخش نباید صرف یک مصرف کالای فرهنگی توجه داشت. در سال های اخیر اقدامات خوبی در این حوزه در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی صورت گرفته که جام باشگاه های کتاب و کتابخوانی و حضور نیم میلیون کودک و نوجوان در این جام یکی از این اقدامات است. جریانی که با نیم میلیون شروع شده می تواند به یک جریان چند میلیونی تبدیل شود و این حوزه یکی از بخش های مهم دیگر تعامل مشترک بین دو وزارتخانه است.

وی افزود: کتابخانه های عمومی کشور هم از دیگر بخش های فعالیت های این وزارتخانه است. ما در این بخش تاکید داشتیم که کتابخانه های عمومی بخش جداگانه ای برای کودک داشته باشد. حتی از نظر فیزیکی به صورت جداگانه باشد تا برای کودکان جاذبه داشته باشد. در این حوزه هم کتابخانه های عمومی می توانند در زمینه کتاب خواندن با مدارس ارتباط برقرار کنند. بچه ها باید با کتابخانه ها ارتباط بگیرند و همان طور که مسجد رفتن راه تحول و تدین است، به گونه ای عمل کنیم که کتابخانه رفتن هم راه کتابخوانی است و فضای آموزش و پرورش باید به کمک این بخش بیاید تا کودکان بیشتر به کتابخوانی ترغیب شوند. نهاد کتابخانه های عمومی کشور بحث کتابیاران دانش آموز را دارد که از طریق آن کتابخانه های مدارس را باید فعال کنیم و بچه ها آموزش می بینند و در نهایت می توانند تبدیل به سفیر کتابیار مدرسه شوند. بنابراین می توان در این زمینه از دانش آموزان هم کمک گرفت.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه به بازی های رایانه ای به عنوان یکی دیگر از فعالیت های وزارت متبوعش اشاره کرد و گفت: بنیاد ملی بازی های رایانه ای این وزارتخانه از سال 89 تاکنون هر دو سال یک بار در حوزه بازی ها پیمایش ملی انجام می دهد. در حال حاضر شاهد تحول سریع در حوزه بازی های رایانه ای هستیم. در 10 سال گذشته این حوزه در ایران روند قابل توجهی پیدا کرده است. در سال 89 حدود 16 میلیون بازیکن در این حوزه داشتیم و در سال 98 این رقم به 32 میلیون نفر رسیده است. هم اکنون از هر 100 نفر ایرانی 38 نفر بازی می کنند. روند متوسط سنی در این حوزه هم تغییر یافته است. در سال 89 متوسط سنی 16 سال و هم اکنون 22 سال است. چگونگی ژانرها، تغییر پلتفرم ها و ... از جمله عوامل تغییر سن در این حوزه است. بنابراین میزان مصرف بازی بالا رفته است. از میان 32 میلیون نفر بازیکن 93 دقیقه در روز میانگین مصرف روزانه دارند.

وی تصریح کرد فضای جدیدی برای جاذبه های بازی در کشور پدید آمده است. در این حوزه علاوه بر بازیکنان که برخی به صورت آنلاین هم هستند، تماشای بازی هم مهم است. تا سال 89 تقریبا تماشای بازی آنلاین نداشتیم ولی امروز این بخش به یکی از بخش های مهم تبدیل شده است. 15 درصد از 32 میلیون بازیکن تماشای بازی را هم به طور جدی دنبال می کنند. از این 32 میلیون نفر در سن 3 تا 11 سال میانگین بازی روزانه شان 86 دقیقه است و در سن 12 تا 17 سال این میانگین به صورت روزانه به 147 دقیقه می رسد.

صالحی تاکید کرد: بنابراین در این حوزه نیاز به کارهای مشترک با وزارت آموزش و پرورش داریم. اینکه چگونه عمل کنیم تا سواد رسانه ای را بالا ببریم. چطور مناسبات سواد مدرسه، خانواده و دانش آموز را در حوزه سواد و خلق بازی در نظر بگیریم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: در بنیاد ملی بازی های رایانه ای مرکز مشاوره تلفنی داریم و چند ماهی است که سایت فهم بازی هم داریم که در آن هم بازیکنان بازی و هم مشاوران درباره بازی ها گفت و گو می کنند. بنابراین در حوزه بازی سازی باید قوی شویم زیرا بازی های خارجی به نیازهای داخلی ما توجه ندارند و حتی مقاصد خود را دنبال می کنند. وقتی 32 میلیون نفر بازی می کنند و همچنین در گروه سنی 12 تا 17 بیش از دو ساعت از آن استفاده می کنند باید به آموزش در این زمینه توجه داشت. بنابراین تقویت اطلاعات معلمان و خانواده ها در زمینه بازی های رایانه ای مهم است تا از ین طریق گسست نسلی معلمان و خانواده ها با دانش آموزان در این زمینه از بین برود.

وی افزود: تولید بازی های جدی آموزشی هم حائز اهمیت است و بازی های جدی اهمیت زیادی در جهان بازی پیدا کرده است. در این حوزه هم باید همکاری بین دو وزارتخانه صورت بگیرد.

صالحی با اشاره به اهمیت فضای مجازی ادامه داد: این حوزه یکی دیگر از حوزه های پر اهمیت فعالیت های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است. کرونا شرایط نیاز به فضای مجازی را افزایش داد و موجب شد تا گسست هایی که در این زمینه با جهان داریم از میان برود. در این حوزه احتیاج به فضای سالم، مفید و امن داریم. در این حوزه سواد رسانه ای از اهمیت زیادی برخوردار است. سامانه مشاوره ای ما تا 3 ماه آینده در این حوزه راه اندازی می شود. کنسرسیوم سواد رسانه ای در شرف اقدام است. وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تولیدات محتوایی آماده ای در فضای مجازی دارد. پویش های ملی و استانی در فضای مجازی انجام دادیم که مناسب فعالیت های وزارت آموزش و پرورش است و امسال هم رویدادهای بسیاری داشتیم که قابلیت اقتباس برای آموزش و پرورش دارد.

وی در ادامه به حوزه هنر و سینما به عنوان یکی دیگر از فعالیت های این وزارتخانه اشاره کرد و گفت: هنرستان هایی مانند هنرهای زیبا زیر نظر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی فعالیت می کند. 200 دانش آموز در این حوزه به صورت سالانه داریم. هنرهای تجسمی، مد و لباس، موسیقی آوایی، نمایشی، آموزشگاه های آزاد هنری و ... از دیگر ظرفیت های بخش هنری این وزارتخانه است که می توان در این زمینه هم وزارتخانه های فرهنگ و ارشاد اسلامی و آموزش و پرورش همکاری های مشترک داشته باشند و در حوزه سینما هم همین گونه است. جشنواره فیلم کودک و نوجوان اصفهان که امسال به دلیل کرونا به صورت مجازی برگزار شد یکی از این ظرفیت ها است. جریان سینمای کودک و نوجوان در کشور با فراز و نشیب مواجه بوده و باید با همکاری وزارت آموزش و پرورش تلاش کنیم جریان امتداد تکاملی پیدا کند. سینما یک هنر مقتدر در تاریخ جاودانه بشر است.

صالحی ادامه داد: برنامه ریزی کتاب های درسی هنر از موضوعات مهمی است که باید آن را جدی گرفت. بخش هنر در آموزش و پرورش می تواند بازخوانی و بازنگری شود و از زاویه ها و ذائقه های مختلف به آن توجه داشت. اینکه نسل امروز چه ذائقه هنری در حوزه موسیقی دارد باید مورد توجه قرار گیرد. اینکه چرا بچه های 15 تا 18 سال موسیقی سنتی گوش نمی دهند. بنابراین جایی که می تواند ذائقه درست هنری ارائه بدهد، خانواده و مدرسه است. پس برنامه ریزی درسی حوزه هنر بسیار مهم است.

وی افزود: ظرفیت دیگر ما در حوزه هنری آموزشگاه های هنری است. توسعه رشته های هنرستان ها مهم است. هنرستان سینمایی دارای اهمیت است. نیاز داریم که فرزندان ما زودتر با صنعت تصویر و سینما ارتباط برقرار کنند. این حوزه ها می تواند یکی از موارد همکاری های مشترک بین دو وزارتخانه باشد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به فعالیت های دینی این وزارتخانه هم اشاره کرد و گفت: این وزارتخانه در کانون های فرهنگی و هنری مساجد دارای یک ساختار مجازی حقیقی فعال به نام فهما است که همه کانون های فرهنگی و هنری مساجد کشور دارای پروفایل مستقل هستند و از طریق آن خود و فعالیت های شان را معرفی می کنند. شاخه های مختلفی در حوزه های فرهنگی و هنری در این کانون ها فعال هستند و عملا یک باشگاه فرهنگی هنری و مذهبی در فضای مسجد شکل گرفته و می تواند یکی از خطوط ارتباطی بین دو وزارتخانه در حوزه دین باشد و به گونه ای بر اساس ذائقه های کودکان و نوجوانان در این زمینه عمل کنیم که بر اساس فعالیت در این کانون ها رضایت وجودی و دینی در آن ها شکل بگیرد.

وی افزود: جشنواره آیات، مدهامتان، آزمون سراسری قرآن و عترت و ... از دیگر فعالیت های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در حوزه دین است که دانش آموزان هم در آن فعال هستند.

صالحی به فعالیت های بین الملل این وزارتخانه هم اشاره کرد و ادامه داد:  در حوزه بین الملل معرفی دانش آموزان هنرمند را داریم که می توانند به عنوان سفیران کشور در حوزه های مختلف فرهنگی، هنری و دینی به شمار آیند و نماد حکمت، هنر و فرهنگ کشور ما شوند. وبینارهای جهانی داریم که دانش آموزان می توانند در آن ها شرکت کنند و استعدادهای ایرانی در این وبینارها معرفی شود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد: دو وزارتخانه دارای اشتراکات در اهداف هستند. همین طور در حوزه فرایندها و روش ها و ضرورت دارد تا دو وزاتخانه تلاش کنند تفاهم نامه ای را که در آذر ماه امضا کرده اند به نقطه استقرار برسانند.

در حاشیه این نشست وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در جمع خبرنگاران قرار گرفت و درباره پرسشی مبنی بر تمهیدات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در زمینه چگونگی راهیابی کودکان به کتابخانه ها گفت: اول اینکه کتاب نباید فقط یک کالای مصرف فرهنگی به شمار آید زیرا کتابخوانی آینده و فردای کودک و نوجوان را می سازد و ما در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی این مسیر را پیش می بریم تا تقویت شود. همچنین تلاش کرده ایم که در کتابخانه های عمومی بخش جداگانه ای برای کودکان و نوجوانان با جاذبه های لازم داشته باشیم. هر چقدر رابطه کودکان را با محیط کتابخانه های عمومی و کتابخانه های مداری تقویت کنیم، آن ها را به کتابخوانی ترغیب کرده ایم.

وی درباره اینکه برخی کتاب های کمک آموزشی دارای مجوز نیستند و گاهی به نظر می رسد که مطالب آن با کتاب های درسی در تناقض است افزود: بررسان کتاب در حوزه کتاب های آموزشی تابع سیاست های شورای عالی انقلاب فرهنگی هستند و بر اساس سند بالادستی عمل می شود. بنابراین کار مشترکی بین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و آموزش و پرورش لازم است صورت بگیرد که شورای عالی انقلاب فرهنگی نسبت به آن بررسی انجام دهد تا این حوزه در یک روال روشن تری قرار بگیرد.

 صالحی در پایان درباره نظارت و آموزش در کتاب ها گفت: در این حوزه حتما این نظارت صورت می گیرد که متون آموزشی ، متون سلامت باشد.

 

زهرا  غلامعلی‌زاده

اشتراک در
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید