نمایش جزییات خبر
۲۳ اسفند ۱۳۹۹ ۱۹:۵۰

تبیین جایگاه هنر در قرآن از زبان وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی

سید عباس صالحی در آئین اختتامیه جشنواره‌های فرهنگی، هنری و رسانه‌ای آیات گفت: دیدن زیبایی خدا در ساحت ذات، اسماء و صفات چیزی است که فوق همه زیبایی‌هاست و خدا از مقام ذات در مقام اسماء و صفات تجلی کرده و با این نگاه بحث هنرهای قرآنی مفهوم دقیق‌تری پیدا می‌کند و هنرمند نیز با زیبایی در ارتباط است و کلام حق برترین زیبایی است.
تبیین جایگاه هنر در قرآن از زبان وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سید عباس صالحی بعداظهر امروز در مراسم اختتامیه جشنواره‌های فرهنگی، هنری و رسانه‌ای آیات با بیان اینکه می‌توان از قرآن به عنوان کتیبه زیبای حق یاد کرد، اظهار داشت: معارف قرآنی ستارگانی هستند که در یک کهکشان حضور دارند.

وی با اشاره به جایگاه هنرهای قرآنی ادامه داد: اگر هنر را به عنوان فهم زیبایی بدانیم، قرآن از منظر معارف وحیانی به ما نگاهی می‌دهد که زیبایی چیست و چه طبقه‌بندی دارد.

وزیر فرهنگ و ‌ارشاد اسلامی تاکید کرد: در بخش نخست زیبایی‌های طبیعی و در بخش دوم زیبایی‌های انسانی است که در این بخش دو ساحت وجود دارد، یکی زیبایی‌های ظاهری و دیگری زیبایی‌های وجودی و درونی انسان که با چشم جان دیده می‌شود.

صالحی با استناد به آیه هفتم سوره حجرات یادآور شد: خداوند فرموده است «ایمان را در دل‌های شما محبوب گرداندیم و ایمان، معشوق شما و مایه زینت جان‌تان شد».

وی افزود: در حوزه عمل نیز قرآن کریم به برخی کردارها به عنوان اعمال زیبا اشاره دارد. این که انسان بتواند حضرت حق را در زیبایی‌اش ببیند و بتواند زیبایی‌های خدا را در اسماء و صفاتش مشاهده کند، بخش دیگری نیز در افعال حضرت حق است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خاطرنشان کرد: دیدن زیبایی خدا در ساحت ذات، اسماء و صفات چیزی است که فوق همه زیبایی‌هاست و خدا از مقام ذات در مقام اسماء و صفات تجلی کرده و تجلی فعل حق در قرآن است.

صالحی ادامه داد: با این نگاه بحث هنرهای قرآنی مفهوم دقیق‌تری پیدا می‌کند و هنرمند نیز با زیبایی در ارتباط است و کلام حق برترین زیبایی است.

وی بیان کرد: قرآن کتیبه زیبای حق است که در بخش‌های لفظی و معنایی قابل درک است. الفاظ، ویترین زیبایی برای معانی قرآن است و عمق معانی قرآن همچون اقیانوس بی‌پایانی است که هر چه پایین می‌رویم زیبایی‌های جدید کشف می‌کنیم.

 

آئین اختتامیه جشنواره‌های فرهنگی، هنری و رسانه‌ای آیات 11

 

عبدالهادی فقهیزاده معاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در ادامه این مراسم گفت: این مراسم به عنوان اختتامیه تکمیلی ۱۰ جشنواره فرهنگی، هنری و رسانه‌ای آیات برای نخستین بار در ۱۰ سال اخیر برگزار می‌شود.

وی با ارائه گزارشی از روند برگزاری این جشنواره ها تاکید‌ کرد: قرآن کتاب عقیده و عمل است و آموزه‌های ناب الهی در گذر تاریخ فراتر از همه کتاب‌های آسمانی پیشین به پیامبر اکرم(ص) رسید و رسول خدا با برخورداری از ظرفیت بی‌مانند توانست آنها را عینا در قالب هنر و ادبیاتی فاخر به جامعه انسانی تقدیم کند.

وی افزود: ما در معاونت قرآن و عترت ماموریت یافته‌ایم این آموزه‌ها را متناسب با ذائقه نسل جدید و نیازهای نو در روزگار خود بر بال هنر بنشانیم و عرضه کنیم.

در دیگر بخش از این آئین حجت‌الاسلام حمید محمدی دبیر شورای توسعه فرهنگ قرآنی با ابراز خوشحالی از برگزاری مجدد جشنواره آیات گفت: از اینکه پس از سال‌های سال جشنواره آیات قرآن کریم بازآرایی و در‌سطح ملی و بین‌المللی اجرا شد از وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و معاون قرآن و عترت کمال تشکر دارم.

وی ادامه داد: به علت وقفه‌ای که در برگزاری این جشنواه افتاد خیلی از اتفاقات مهم این جشنواره ایستا شد اما خوشبختانه با از سرگیری مجدد این جشنواره شاهد‌ خلق آثار خوب هنری قرآنی هستیم.

محمدی تاکید کرد: قرآن کریم با معارف خود در عقل‌ها و با هنر خود در قلب‌ها نفوذ می‌کند، اتفاق بزرگی که می‌تواند در یک تمدن بیافتد این است که مردم آن جامعه نقطه‌های تلاقی بخش‌های معارف و هنری قرآن را بیابند و آن را به هم متصل کنند، مردم ایران با تاریخ غنی و داشتن قرآن کریم توانسته این دو محور یعنی معارف و هنر را در‌ هم آمیخته و در قالب نمایشگاه قرآن و جشنواره آیات آن را بروز دهند.

دبیر شورای توسعه فرهنگ قرآنی بیان کرد: وقت این دو بعد اساسی در ‌کشور ایران به هم می‌رسد خالق جشنواره‌ها و آثار برگزیده می‌شود که نمونه آن هم در دنیا نخواهید دید. البته این افتخار یک مسئولیت را هم برای ما ایجاد می‌کند به این معنا که باید این ظرفیت به دنیا منتقل شود.

وی افزود: دنیا امروز عطش هنر قرآنی دارد و از آنجایی که دچار پوچی در دنیا هستیم و مسیر غربی‌های به پوچی رسیده این نیاز را برای ما ایجاد می‌کند که در قالب این ظرفیت محتواهای خود را به این افراد منتقل کنیم و می‌توان حجم بریده‌ شده‌های غربی از دنیا را تحت پوشش این هنر قرار داد.

محمدی یادآور شد: خوشحالیم که مردان و زنان هنرمندی داریم که در ابعاد مختلف هنر می‌توانند حرف اول در سطح جهان بزنند و اگر موانعی بر سر راه هنرمندان با وجود تحریم‌ها نبود و اسیر سانسورها نمی‌شدیم می‌توان گفت ایران به تنهایی می‌توانست دنیا را به سر منزل هنر قرآنی برساند اما علیرغم همه این تحریم‌ها هنوز در هر نقطه‌ای از جهان وارد‌ می‌شویم هنر ایرانی زبان‌زده است. 

دبیر شورای توسعه فرهنگ قرآنی تصریح کرد: امروز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی عالی‌ترین متولی برای ترویج هنرهای قرآنی است که این پرچم با قدرت در دست گرفته و علیرغم محدودیت‌های کرونایی این جشنواره را برگزار کردند.

در بخش پایانی این آئین با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و جمعی از مدیران وزارتخانه متبوع از نفرات برگزیده تجلیل شد.

 

 آئین اختتامیه جشنواره‌های فرهنگی، هنری و رسانه‌ای آیات 5

 

اسامی نفرات برگزیده به شرح ذیل است:

* جشنواره بین المللی پویانمایی خانوادگی

بزرگسال: سید معین فاطمی از اصفهان

نوجوان: علیرضا کرمی از اصفهان

کودک: مرتضی مولازاده از استان مازندران

 

* جشنواره عکس و عکس نوشت

عکس: یاسر محمدخانی از استان مرکزی

عکس: سعید قاسمی از استان آذربایجان شرقی

عکس نوشت: سید روح الله هاشمی از استان تهران

 

* جشنواره فیلم و رسانه

کارگردانی داستانی: سید مهدی موسوی برزکی از استان اصفهان

کارگردانی مستند: احسان کمالی فر از خراسان شمالی

 

* جشنواره ملی فیلم

پویانمایی: راضیه محمدی از فارس

کارگردانی نماهنگ: علیرضا خالدی از استان قم

 

* جشنواره چلچراغ آسمانی

تولید انیمیشن: علیرضا خوشکام از تهران

تولید و توزیع انیمیشن: محمد ابوالحسنی از تهران

تولید و توزیع نرم افزار تلفن همراه: حمید افضلی از تهران

تولید و توزیع صفحه و کانال: سید هادی موسوی از قزوین

توزیع نرم افزار تلفن همراه: حجت الاسلام محمد کاظم رحیمی از قم

 

* جشنواره ملی داستان‌نویسی

بخش ویژه: فاطمه رهبربار از خراسان جنوبی

داستان کوتاه: ابراهیم غلامی از همدان

داستان بلند: محسن کلهر از همدان

 

* جشنواره ملی شعر

بخش بلوچی: فاروق دامنی از استان سیستان و بلوچستان

بخش فارسی: احمد رفیعی از استان چهارمحال و بختیاری

 

* جشنواره نغمه‌های محمدی

تولیدهای استودیویی: بهرام پاییز از تهران

بخش نواحی: سیدجلال محمدی از مازندران

 

 *جشنواره ملی هنرهای نمایشی

بازیگر برگزیده زن: آزاده حیدرزاده از خراسان شمالی

بازیگر برگزیده مرد: هاشم پورمحمد از کرمانشاه

کارگردانی: مرتضی اسدی مرام از کرمانشاه

 

* جشنواره آواها و نغمات

بخش ویژه شهید سلیمانی: گروه محراب

بخش کرونا: گروه شمیم بهشت

اشتراک در
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید