نمایش جزییات خبر
صالحی در آیین پایانی هفتمین جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب:
۲۰ اسفند ۱۳۹۹ ۱۷:۲۳

رشد کمی حضور روستاها در جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب مشهود است

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بعد از ظهر امروز در آیین پایانی هفتمین دوره از جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب گفت: شرایط کرونایی با تمام تهدیدهایی که داشته و دارد فرصت هایی را هم در حوزه های مختلف داشته و رشد کمی روستاهای شرکت کننده در هفتمین دوره از برگزاری جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب از جمله این فرصت ها است. سال گذشته یک هزار و 419 روستا در این جشنواره مشارکت داشتند و امسال دو هزار و 50 روستا مشارکت داشته اند.
رشد کمی حضور روستاها در جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب مشهود است

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سیدعباس صالحی در ابتدای این آیین با تبریک عید مبعث پیامبر اعظم (ص) گفت: این عید روزی است که در تاریخ انسان و انسانیت شبیه و بدیلی ندارد و اگر تاریخ گذشته انسان و آینده آن را در نظر بگیریم، این روز پر قداست ترین روز است و نقطه اتصال انسان به ملکوت به شمار می آید.

وی در ادامه با اشاره به 7 دوره از برگزاری جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب افزود: اهمیت حوزه های فرهنگ، کتاب و کتابخوانی و اقشار مختلف شهروندان از جمله جامعه روستاها و عشایر بر کسی پوشیده نیست. در سال 93 که طرح برگزاری جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب مطرح شد به این توجه شد که این طرح باید چند راهبرد داشته باشد و به راهبردهای خود وفادار بماند نه اینکه در نیمه راه این راهبردها به فراموشی سپرده شود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: اهم راهبردهای این جشنواره شامل مشارکتی بودن از صف تا ستاد و در همه اجزا، نوآورانه بودن، بوم گرایی و توجه به ظرفیت های محل اجرا، داوطلبانه بودن و ... بود که در این 7 دوره از برگزاری آن مقدار زیادی از راهبردها مورد توجه قرار گرفته و حتی بخشی از آن هم توسعه بیشتری یافته است.

وی ادامه داد: در 7 دوره از برگزاری جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب اتفاقات و اقداماتی صورت گرفته که از آن جمله می توان به رشد کمی حضور روستاها در جشنواره اشاره کرد. در نخستین دوره 620 روستا حضور داشت و امسال دو هزار و 50 روستا حضور داشت که البته با قله مطلوب فاصله داریم اما این جشنواره در این بازه زمانی تکامل خود را یافته است. تجمیعی از برنامه ها، فعالیت ها و ایده های مختلف از روستاها از دیگر اتفاقات این 7 دوره از برگزاری است.

صالحی افزود: مرکز هویتی ما فرهنگ است و توسعه اجتماعی و اقتصادی باید از متن فرهنگ صورت بگیرد و کانون توسعه روستا هم فرهنگ است و کانون فرهنگ هم کتاب و کتابخوانی است و یکی دیگر از اقداماتی که از طریق این جشنواره صورت گرفت این است که باشگاه های کتابخوانی روستاها محدود به قرائت خانه نشد و حتی در حوزه های کارآفرینی هم سرایت کرد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در ادامه تصریح کرد: امسال فضای حاکم ناشی از شیوع کرونا آثار بسیاری در همه اجزای زندگی اجتماعی ما و جهان داشته و دارد و در بخش های مختلف از جمله فرهنگ و هنر و کتاب و کتابخوانی هم این آثار مشهود است. به عنوان مثال در حوزه کتاب امکان برگزاری پایتخت کتاب ایران را نداشتیم. اما در برگزاری جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب‌ کرونا با همه تهدیدهایی که داشت فرصت هایی را هم با خود به همراه داشت. اول اینکه تعداد حضور روستاهای حاضر در این دوره از برگزاری جشنواره رشد کمی داشت و از تعداد یک هزار و 419 روستا در سال گذشته به دو هزار و 50 روستا در هفتمین دوره از جشنواره رسیده است.

وی ادامه داد: یکی دیگر از اتفاقاتی که در جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب شاهد آن هستیم، این است که دامنه جدیدی با مرتبطین کتاب پیدا کرد. اینکه محدود به ساکنان همان روستا نبود و اگر یک فرد روستایی از روستای خود به شهر مهاجرت کرده بود می توانست از طریق شبکه های کتابخوانی به روستای خود مرتبط شود و در این جشنواره مشارکت داشته باشد و فضای مجازی این ارتباط را تحکیم کرد.

صالحی تاکید کرد: از دیگر اتفاقات اینکه این شبکه ها فرصت ارتباطی با نویسندگان و مترجمان فرا روستا را بیشتر ایجاد کرد و مسیر فعالیت های شبکه های مجازی این فرصت را ایجاد کرد که نویسندگان و مترجمان با شبکه هایی که روستاییان در آن فعالیت کتاب و کتابخوانی دارند ارتباط برقرار کنند و فرصت تنوع فعالیت در بستر فضای مجازی را برای روستاهای فعال در حوزه کتاب و کتابخوانی فراهم کرد.

وی تصریح کرد: بنابراین کرونا فرصتی را ایجاد کرد که جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب مسیر 6 ساله خود را با یک پرده جدیدی بتواند به پیش ببرد و از آن برای تکمیل کارها و اقدامات قبلی خود استفاده کند. با این نگاه فعالان این جشنواره در حوزه ستادی و نهادهای مشارکت کننده در ستاد و استان ها برای برگزاری جشنواره باید به گونه ای عمل کنند که تجربه های گذشته را در توفیقات تثبیت کنند و استمرار این جشنواره را ایجاد کنند تا بتوان مجموعه قابل دفاعی از عملکرد را به دولت بعدی ارائه داد.

وزیر فرهنگ و ارشاداسلامی در ادامه پیشنهادهایی برای بهتر برگزار شدن این جشنواره ارائه کرد و گفت: اکنون می توان سامانه روستاهای دوستدار کتاب را جدی تر در نظر گرفت. حضور 8 هزار و 500 روستا در طول 7 دوره از برگزار ی جشنواره نشان می دهد که روستاهای مختلف فضای حضور خود را پیدا کرده اند و باید شبکه ارتباط مجازی خود را حفظ کنند. مانند مدل فهما که هر کانون فرهنگی و هنری مساجد در شهرها پروفایل ویژه خود را دارد.

وی افزود: همچنین به انجمن علمی آموزشی نیاز داریم که بتواند به شبکه روستاهای دوستدار کتاب از نظر آموزش علمی کمک کند.

صالحی همچین به عنوان سومین پیشنهاد گفت: ما نیازمند ایده ها و طرح های ابتکاری که بتواند انگیزش ها را بالا ببرد هستیم و برای این امر می توان از طریق تصویرهای جذاب و مبتکرانه عمل کرد و با تصویر پردازی های درست و جذاب می توان اقدامات روستاهای دوستدار کتاب را بهتر و بیشتر به روستاییان و روستایانی که به شهرها و حتی خارج از کشور مهاجرت کرده اند ولی نسبت به روستای خود تعلق فکری و معرفتی دارند، معرفی کرد.

وی افزود: یکی دیگر از پیشنهادها، فعال کردن خیرین حوزه روستایی در بخش مکتوب و کتابخوانی است و این امر نشان می دهد که کمک به فرهنگ مکتوب یک روستا کمک به توسعه اجتماعی آن روستا و حتی ایران است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پایان با تاکید بر توجه دبیرخانه جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب به پیشنهادها و ایده های جدید برای برگزاری دوره های بعدی، از تمامی دست اندرکاران این جشنواره به ویژه معلمان، کتابداران، مسئولان و اعضای کانون های فرهنگی و هنر مساجد، ائمه جمعه روستاها و شهرهای مشارکت کننده در این جشنواره تقدیر کرد.

در ابتدای این آیین ابراهیم حیدری مدیرکل دفتر مطالعات و برنامه ریزی فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و دبیر ستاد هماهنگی شهرها و روستاهای دوستدار کتاب گزارشی از این دوره از برگزاری جشنواره و 6 دوره برگزاری گذشته ارائه کرد.

  وی با اشاره به آغاز  فعالیت جشنواره  روستاها و عشایر دوستدار کتاب از سال 1393 گفت:  ما از دوره اول  تاکنون شاهد رشد کمی و گسترش این رویداد ترویج کتابخوانی بودیم. در نخستین دوره از جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب شاهد مشارکت 600 روستا  بودیم اما اکنون در هفتمین دوره با افزایش سه برابری مشارکت شاهد حضور دو هزار و 50 روستا در جشنواره بودیم. به رغم مشکل‌های ناشی از کرونا، کتابخوان‌ها به خوبی خودشان را با شرایط موجود وفق دادند. مستند به گزارش ‌های متعدد استقبال از کتاب و کتابخوانی بوده نسبت به ادوار پیشین بسیار خوب بوده است و کتاب به عنوان ابزار فرهنگی مهم نقش موثری در غنای اوقات فراغت مردم داشته است.

حیدری در بخشی دیگر از سخنانش به استناد به پژوهش انجام شده در زمینه تاثیر فعالیت  جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب گفت: در هفت دوره برگزاری جشنواره مجموعا 8400 روستا از سراسر کشور در این رقابت مشارکت داشتند. جشنواره بر وجوه مختلف فعالیت‌های فرهنگی و حیات اجتماعی روستاییان تاثیر گذاشته است که از آن جمله می‌توان به افزایش انسجام فرهنگی و اجتماعی اشاره کرد و همچنین بسط و گسترش و تجهیز کتابخانه‌های عمومی و مساجد و مدارس  و...  کمک قابل توجهی کرده است. افزایش زیرساخت‌های فرهنگی در روستاها، همافزایی میان نهادهای مختلف فرهنگی و روستایی و عمرانی در تحقق اهداف و برنامه‌های فرهنگی همچنین جلب مشارکت  گسترده مردمی از دیگر تاثیرات این رویداد ترویج کتابخوانی بوده است.

تلاش برای مشارکت روستاهای بیشتر

همچنین علیرضا مختارپور دبیرکل نهاد کتابخانههای عمومی نیز در سخنانی گفت: مجموع شواهد و نشانهها میگوید در سال 1399 از سوی مردم، نهادهای فرهنگی و رسانهها به کتاب و کتابخوانی توجه ویژه شده است. از آن جمله میتوان به استقبال از نمایشگاه کتاب مجازی و شرکت در مسابقه کتابخوانی رضوی و استقبال از کتابخانههای عمومی اشاره کرد. همچنین شاهد افزایش توسعه زیرساختهای فرهنگی و کتابخانه عمومی هستیم و یکصد کتابخانه عمومی در این سال افتتاح شده است.

وی ادامه داد: نکته دوم در این دوره بیش از دو هزار روستا شرکت کردند و 60 هزار روستا داریم و ده هزار روستا دارای جمعیت قابل توجه بدانیم و ده هزار روستا باید در این رقابت شرکت میکردند. در سال جاری شش استان در هیچ بخشی برگزیده و منتخب ندارند با اینکه استانهای مهمی هستند. باید کاری کرد تا جشنواره در همه استان‌های کشور در هر سال برگزیده داشته باشد.

مختارپور افزود:  نکته دیگر اینکه در جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب مستندسازی تلویزیونی و سینمایی کم بوده است و هر سال مستند یک دوره را در جشنوارههای مستند شرکت میکردند و یک کار مهمی است و میتوان انجام داد. از کتابدارهای کتابخانه‌های عمومی تشکر می‌کنم از 26 منتخب و برگزیده نیمی از آنها از کتابخانههای عمومی کشور هستند و من از آنها کمال تشکر و قدردانی را دارم.

ایجاد بیش از 16 هزار رواق کتاب در کشور

در ادامه حجت الاسلام حبیبرضا ارزانی مشاور وزیر و دبیر ستاد هماهنگی و نظارت بر کانون‌های فرهنگی هنری مساجد گفت: امید دارم جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب طرح ماندگاری باشد و به هفتادمین سال هم برسد. در کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد اقدام‌های خوبی صورت گرفته  است. از نخستین دوره تا کانون330 میلیون تومان کمک و جایزه به  کانون‌های فرهنگی و هنری برتر  در مساجد اهدا شده است. همچنین مبلغ 500  میلیون تومان کتاب به کانون‌های برتر اهداء شده است.

وی ادامه داد: ما در  کانونهای فرهنگی و هنری مساجد طرح «شبستان و رواق» را برگزار کردیم  که به ترویج  کتابخوانی در روستاها و عشایر کمک موثری کرده است. در  طرح «شبستان و رواق» دوازده رواق تخصصی داریم  که بیش از 12 هزار رواق دانش و بیش از 16 هزار رواق کتاب را در سراسر کشور فعالیت می‌کنند که مستقیما به کتاب و کتابخوانی مرتبط است. امیدواریم با مجموعه این اقدام‌ها مسجد به عنوان پاتوق قرائت و مطالعه  بدل شود و از رهگذر این اقدامها کتابخوانی همگانی شود.

گسترش موضوعات فرهنگی در شهرها و روستاها

در ادامه مهدی جمالینژاد ریس سازمان شهرداری و دهیاری‌های کشور یکی از عوامل مهم پیشرفت یک کشور را  نظام شهری و روستایی دانست و با مروری بر تطور نظم شهری و روستایی در ایران از 1300 به این سو گفت:  عدم توزیع عادلانه خدمات باعث مهاجرت از روستاها به شهرها سرعت گرفته است. 92  هزار روستا داریم و قریب و 30 هزار روستا خالی از سکنه شدند. توجه ویژهای به روستاها و دهیاری‌ها داریم.

وی افزود: ما در سازمان شهرداری و دهیاری‌ها به سمت مسائل کار فرهنگی رفتیم و شهر و روستا محیط زنده هستند و فعالیت‌های فرهنگی در روستاها بسط و گسترش یافته است. فرهنگ روستایی یک فرهنگ چند وجهی است و مهم است که فعالیت‌های فرهنگی و غیر آن در روستا حول محور موضوعهایی مورد وفاق کنار هم قرار گیرند. ما تسیهلات و امکانات   فرهنگی را به  روستاها گسیل داشتیم. امیدواریم با اقدام مهم جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب این دست فعالیتهای فرهنگی بسط و گسترش پیدا کند.

علی اصغر کاراندیش معاون حقوقی، مجلس و امور استان های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و جمعی از مدیران و فعالان حوزه کتاب و کتابخوانی نیز در این مراسم حضور داشتند.

در پایان این آیین از روستاهای شایسته تقدیر و منتخب قدردانی شد.

اشتراک در
اظهار نظر
امتیاز را وارد کنید
نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید